Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego Spółka z o. o.
poszukuje specjalistów do pracy w laboratorium technologii kompozytowych
Projekt pn."Utworzenie infrastruktury Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego Sp. z o. o." realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w ramach działania 5.3 "Wsparcie ośrodków innowacyjności". Projekt znajduje się na liście podstawowej projektów kluczowych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Instytucją Wdrażającą działanie jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości z Warszawy.
Całkowity budżet projektu wynosi - 12,5 mln euro. Dofinansowanie na poziomie do 85% - 10,625 mln euro.
Inwestycja została zlokalizowana w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Nad Białką, w okolicach Bielskiego Parku Technologicznego, Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji.
Wielkie nadzieje z inwestycją wiążą władze Czechowic-Dziedzic - nasza Gmina ma w tej inwestycji swoje udziały. Czechowice-Dziedzice i powiat stawiają na rozwój przemysłu lotniczego i wspierają projekt, dlatego też czechowicki samorząd bierze udział w realizacji inwestycji i dokapitalizował Górnośląską Agencję Przekształceń Przedsiębiorstw kwotą 1,5 mln złotych. Inwestycję wspierają również władze powiatowe i to między innymi dzięki ich udziałowi udaje się przedsięwzięcie pomyślnie realizować.
Zakres przedsięwzięcia obejmie budowę dwóch hal laboratoryjnych o łącznej powierzchni użytkowej 3 886,40m2 wraz z wyposażeniem w urządzenia technologiczne, oraz budynku administracyjno-biurowego wraz z portiernią o łącznej powierzchni użytkowej 562,30m2.
Głównymi elementami Śląskiego Centrum będzie stworzenie następujących laboratoriów:
1) laboratorium materiałów kompozytowych, w którym wykonywane będą badania nad zastosowaniem materiałów kompozytowych, wdrażanie technologii i wykonywanie prototypów elementów kompozytowych, 2) laboratorium do prób statycznych, w którym wykonywane będą m.in. badania wytrzymałościowe, próby rezonansowe i zmęczeniowe elementów kompozytowych.
Ponadto w ramach projektu w celu prawidłowego funkcjonowania ŚCNTPL zakłada się, uzyskanie odpowiednich certyfikatów dla laboratoriów w czasie planowanej realizacji projektu. Uzyskanie odpowiednich certyfikatów jest niezbędnym elementem by ŚCNTPL mogło zlecać wykonywanie badań, testować i wdrażać nowoczesne rozwiązania, i który w efekcie zakończy realizację całej inwestycji.
Współpraca z ośrodkami naukowymi zlokalizowanymi na obszarze całego kraju m.in. z: Akademią Górniczo-Hutniczą, Politechniką Warszawską, Politechniką Śląską, Politechniką Lubelską, Politechniką Rzeszowską, Wyższą Szkołą Mechatroniki z Katowic, Akademią Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej czy Instytut Lotniczy z Warszawy tworzyć będzie niezbędne zaplecze naukowo-badawcze zlokalizowane w województwie śląskim.
|