Oficjalny Serwis Urzędu Miejskiego CZechowice - Dziedzice
brak flash
Start arrow AKTUALNOŚCI arrow grudzień 2008 arrow XI Międzynarodowy Andrzejkowy Turniej Taroków
XI Międzynarodowy Andrzejkowy Turniej Taroków PDF Drukuj E-mail
czwartek, 04 grudnia 2008
tarokiTradycyjnie już, po raz jedenasty w ostatnią sobotę listopada, która w tym roku przypadła na dzień 29, miłośnicy gry w taroka spotkali się na Międzynarodowym Turnieju Andrzejkowym w Zabrzegu. Zapraszamy do Galerii.

Sala OSP  w Zabrzegu zapełniła się ponad 70 uczestnikami turnieju, których przywitał  zastępca burmistrza Maciej Kołoczek.  Grze  zawodników przyglądał się również przewodniczący czechowickiej Rady Miejskiej – Marek Kwaśny, przewodniczący Komisji Samorządności i Porządku Publicznego – Jerzy Sosna oraz sołtys Zabrzega Władysław Wiśniewski.
Najlepszym zawodnikiem turnieju został Grzegorz Kwaśniak, drugi był Zdzisław Kózka trzeci Zdzisław Kozik. Sędzią głównym  był Józef Londzin, który czuwał nad prawidłowym przebiegiem turnieju.
Zabrzeskie turnieje cieszą się ogromną popularnością wśród taroczkarzy. Wystarczy wspomnieć o Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Tarokach, które odbywają się zawsze w marcu, czy sierpniowym Turniej o Puchar Sołtysa Zabrzega i oczywiście wspomnianym wyżej listopadowym Międzynarodowym Turnieju Andrzejkowym. Gra w taroki to jednak nie tylko domena jednego sołectwa, taroczkarze grają również w Ligocie, a także w Czechowicach-Dziedzicach na Lipowcu.

HISTORIA TAROKÓW:
Taroki przywędrowały na ziemie polskie wraz z naszymi żołnierzami powracającymi z Austrii i Węgier po I wojnie światowej. Początkowo była to gra rodzinno–towarzyska. Z czasem zakorzeniła się w Czechach, na Morawach i w Polsce, gdzie w latach pięćdziesiątych XX wieku zakładano Koła Taroczkarzy. Szczególnie tradycję tą pielęgnowano na terenie Śląska Cieszyńskiego. W późniejszych latach zaczęto organizować turnieje. W latach dziewięćdziesiątych były to już turnieje o randze międzynarodowej.

ZASADY GRY:

Gra w Taroki z pozoru przypomina grę w Brydża i jest znakomitą rozrywką i miłym spędzaniem wolnego czasu. Jednak jej zasady są zupełnie inne. Tarok jest grą 4-osobową. Każdy z grających otrzymuje po 10 kart. W grze panuje obowiązek obsługi koloru i taroka. Jeżeli gracz nie jest w stanie obsłużyć koloru, albo został rozegrany tarok, to gracz musi sam rozgrywać taroka. Tarok przebija karty kolorowe jako atut. Gracze mają kilka możliwości wygrania gry. Obliczenie wygranej następuje dla każdej rundy oddzielnie i zostaje wyrównane między graczami bezpośrednio po rundzie.

< Poprzedni   Następny >
A- A+
BIP Czechowice - Dziedzice
 

Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach, Plac Jana Pawła II 1, 43-502 Czechowice-Dziedzice
Telefon: 032 214-71-10, Fax: 032 214-71-52, um@um.czechowice-dziedzice.pl

strony internetowe CANEUM.PL