Piątek, 19.04.2024

Zapraszamy na Zapaleńców! Aktywny Dzień Dziecka już po raz piąty
Załączniki:
29-05-2017

W sobotę 10 czerwca, w Parku na Północy w Czechowicach-Dziedzicach, odbędzie się impreza plenerowa Zapaleńcy 2017 – Aktywny Dzień Dziecka. To już piąta, jubileuszowa edycja imprezy!

Jak co roku najmłodsi będą mieli okazję zdobycia wielu ciekawych umiejętności, zaś zarówno oni, jak i ich opiekunowie, poznania oferty kulturalnej, sportowej i rekreacyjnej naszej gminy. Atrakcją jubileuszowych Zapaleńców będzie pokaz balonowy w wykonaniu Tomasza Filusa, wicemistrza świata juniorów w balonowych lotach precyzyjnych. Zapraszamy całe rodziny! Uczestnikom - bez względu na wiek - gwarantujemy wyśmienitą zabawę.

W Parku na Północy (obok Gimnazjum Publicznego nr 1) – wzorem lat ubiegłych - usytuowana zostanie scena, naprzeciwko której rozłożony zostanie namiot. W nim, w razie niepogody, będzie można obserwować występy sceniczne. Impreza, tradycyjnie już, wystartuje o 15.00. Na scenie pojawią się grupy artystyczne – muzyczne i taneczne, których występy będą przeplatane rozmaitymi pokazami. Będą to m.in.: Jola Fasola, grupy artystyczne uczniów z SP 7 i GP 1, Ognisko Muzyczne przy Stowarzyszeniu „Przyjazny Zabrzeg”, Zespół Regionalny Zabrzeg, czy Teatr Muzyczny Movimento. Około godziny 18.00, jeśli oczywiście pozwoli na to pogoda, w niebo wzbije się balon. W jego gondoli w górę uniesie się fotograf, który na zdjęciu „z lotu ptaka”, uwieczni wszystkich uczestników jubileuszowej imprezy. Kwadrans później na scenie pojawi się DJ Owejszyn, przy którego muzyce będzie się można bawić przez około dwie godziny.

W pobliżu sceny, w punkcie informacyjnym, młodym uczestnikom imprezy wydawane będą specjalne karty uczestnika. Umieszczono na nich program imprezy, schematyczną mapkę parku, z zaznaczonymi strefami aktywności, które są znakiem rozpoznawczym Zapaleńców. Wewnątrz kart znajdują się pola na pieczątki, potwierdzające udział uczestnika imprezy w zajęciach organizowanych w poszczególnych strefach aktywności.

Uczestnicy imprezy, po pobraniu kart, będą poruszać się po terenie parku, uczestnicząc w wybranych przez siebie zajęciach, grach i prezentacjach w poszczególnych strefach aktywności. W tym roku będzie ich aż 29, czyli o 4 więcej niż przed rokiem! Podobnie jak w czasie poprzednich edycji Zapaleńców będą się tam odbywały, m. in., pokazy ratowników i zajęcia z udzielania pierwszej pomocy, pokazy strażackie i harcerskie oraz – już po raz drugi - policyjne, zajęcia u strzelców oraz zmagania w różnego rodzaju grach i dyscyplinach sportowych (piłka nożna, siatkówka, koszykówka, kajaki, judo, szachy oraz badminton i tenis), a dodatkowo prezentacje z zakresu fitness, kultury i czytelnictwa, rękodzieła ludowego zajęć plastycznych i rozmaitych gier (taroki, szachy). Wśród tegorocznych nowości warto wymienić strefy: odlotową – gdzie będzie można wejść do gondoli balonu, przyjaciół dzieci – TPD, lekkoatletyczną oraz kickboxingu.

Zadaniem uczestników będzie zebranie w trakcie trwania imprezy co najmniej 10 pieczątek, z różnych stref aktywności. Uprawnia to uczestnika imprezy do odbioru nagrody, w postaci pamiątkowej koszulki z logo imprezy. Miejscem potwierdzenia zaliczenia co najmniej 10 stref i odbioru nagrody będzie punkt informacyjny.

Strefy aktywności zostaną uruchomione o 15.00 i będą czynne do 18.00, czyli przez trzy godziny. Na uczestników zabawy czeka 29 stref: Harcerska przygoda, Policjanci, Ratownicy, Strażacy, Strzelcy, Strefa pasażera, Koszykarze, Siatkarze, Piłkarze, Judocy, Kajakarze, Sporty rakietowe, Fitness, Szachiści, Taroczkarze, Lekkoatleci, Kicboxerzy, Odlotowa strefa, Dizajn ze sznurka, Strefa robótek, Ludowa kraina, Strefa książki, Strefa Muzyki, Arboretum inspiruje, Pszczelarze, Strefa światła i ognia, Puzzolwa zatoka, Kuglarze i Przyjaciele dzieci. Po zamknięciu stref odbędzie się kończący imprezę koncert DJ Owejszyn.

Zapaleńcy 2017 to impreza finansowana ze środków Gminy Czechowice-Dziedzice oraz Zarządów Osiedli: Barbara, Północ, Renardowice, Dziedzice, Lesisko oraz Tomaszówka, które – jako szóste – w tym roku dołączyło do grona współorganizatorów imprezy.

Zapraszając wszystkich do wspólnej zabawy przypominamy, że podczas wydarzenia dzieci powinny znajdować się pod opieką rodzica lub opiekuna, zaś wszyscy uczestnicy Aktywnego Dnia Dziecka Zapaleńcy zobowiązani są do przestrzegania regulaminu imprezy (do pobrania obok tekstu).

WP/ŁP