Czwartek, 28.03.2024
Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

Burmistrz Marian Błachut wysoko w rankingu „Perły Samorządu 2018”. Ósmy wśród burmistrzów w Polsce i pierwszy na Śląsku!
21-05-2018

Wysokie ósme miejsce zajął Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut w ogólnopolskim rankingu Dziennika Gazety Prawnej oraz Deloitte „Perły Samorządu 2018”, w którym wyróżniani są najlepsi, najsprawniej wykorzystujący potencjał swoich gmin włodarze w Polsce.

Prestiżowy ranking „Perły Samorządu” przygotowywany jest przez Dziennik Gazeta Prawna wspólnie z Deloitte – uznaną, międzynarodową firmą świadczącą usługi z zakresu audytu, rachunkowości, doradztwa finansowego i prawnego oraz zarządzania. Udział w rankingu DGP jest całkowicie bezpłatny, a najlepsze miasta i gminy w Polsce oraz najlepsi włodarze w kraju, wybierani są według opracowanych przez fachowców, przejrzystych i spójnych, a przede wszystkim obiektywnych kryteriów. Tegoroczna edycja rankingu była szóstą z kolei, a uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się w Gdyni.

Zarówno w przypadku wyboru włodarza, jak i w przypadku oceny miast i gmin, ranking wyłaniający „Perły Samorządu” stosuje podział na cztery kategorie: miasto powyżej 100 tys. mieszkańców, miasto do 100 tys. mieszkańców, gmina miejsko-wiejska i gmina wiejska. Burmistrz Marian Błachut oceniany był w trzeciej kategorii – burmistrzów gmin miejsko-wiejskich.

Wybierając najlepszych oceniano: sprawność strategiczną – umiejętność planowania działań w dłuższej perspektywie, zdolność prawidłowej oceny finansowej własnych możliwości oraz przyciągnięcia nowych inwestycji na teren gminy, sprawność operacyjną – sposób, w jaki gminy zarządzają swoim budżetem i optymalizują koszty, wsparcie potencjału społecznego – umiejętność wykorzystania do rozwoju gminy nie tylko pracowników urzędu i podległych jednostek, ale również organizacji pozarządowych, firm i całego społeczeństwa, jakość życia – działania wspierające rodziny, związane z zapewnieniem usług transportowych itp.

Oceniając i wyróżniając „Perłami Samorządu” włodarzy, zwracano uwagę na działania i efekty działań samego lidera, na sprawy, na które indywidualny wpływ ma gospodarz danej gminy osobiście. Celem rankingu było więc zbadanie jakim menadżerem i liderem jest włodarz oraz na ile potrafi on umiejętnie korzystać z potencjału swoich pracowników oraz gminy i jej mieszkańców. Twórcy rankingu nie ograniczyli się przy tym do analizy statystyk i tzw. suchych danych, ale oceniali stronę merytoryczną podejmowanych działań oraz indywidualne podejście do konkretnych spraw.

- Jedną z podstawowych zasad rankingu „Perły Samorządu” jest jego powszechność – do wypełnienia ankiety zostały zaproszone wszystkie gminy w Polsce – od niewielkich gmin wiejskich zamieszkiwanych przez kilka tysięcy osób, aż po największe gminy miejskie. Wyzwanie podjęły jednak tylko te gminy, które chciały się sprawdzić, porównać z innymi oraz zaprezentować swoje dokonania i sukcesy. Po uważnym przeanalizowaniu ankiet jesteśmy pewni, że wybieraliśmy najlepszych spośród najlepszych - ocenia Jan Kowalczyk, konsultant w zespole ds. sektora publicznego, innowacji i zachęt inwestycyjnych Deloitte.

Gospodarz naszej gminy znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych burmistrzów w kraju już po kolejny. W stosunku do 2016 roku poprawił swoje miejsce o dwie pozycje.

Serdecznie gratulujemy!