Piątek, 29.03.2024
Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Niska emisja, poważne zagrożenie dla środowiska. Podsumowanie II edycji konkursu ekologicznego
20-06-2018
20-06-2018

W środę 20 czerwca, w Urzędzie Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach, odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom drugiej edycji konkursu „Niska emisja, poważne zagrożenie dla środowiska”.

Głównym celem konkursu, w związku z obowiązującą  w województwie śląskim od 1 września 2017 roku uchwałą antysmogową, było podniesienie świadomości na temat szkodliwości smogu dla zdrowia i życia, a także zainteresowanie najmłodszych mieszkańców Gminy Czechowice-Dziedzice tematyką zanieczyszczenia powietrza oraz pokazanie jakie działania mogą ograniczyć powstawanie smogu.

Organizatorem konkursu byli: Szkoła Podstawowa nr 6 w Czechowicach-Dziedzicach  oraz Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach, który ufundował nagrody dla laureatów i wyróżnionych. Patronat nad konkursem objął Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut.

Do konkursu przystąpili uczniowie ze szkół w Bronowie, Ligocie i Czechowicach-Dziedzicach.

Konkurs został przeprowadzony w trzech kategoriach tematycznych: wiedzy, plastycznej i filmowej.

Kategoria wiedzy

• dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych - indywidualny, pisemny sprawdzian wiedzy, jeden etap.
  • dla uczniów klas VII szkól podstawowych oraz 2 i 3 klasy gimnazjum - indywidualny, pisemny sprawdzian wiedzy, jeden etap.

W kategorii wiedzy szkolne komisje konkursowe wyłoniły następujących zwycięzców:

Wyszczególnienie

klasy IV-VI

klasy VII oraz  2 i 3 gimnazjum

1 miejsce

Zespół Szkolno-Przedszkolny
 im. Jana Pawła II  w Bronowie

Natalia Kukla

Jakub Seklecki

Mateusz Czylok

Konrad Bojdys

Oliwier Soszka

Justyna Stusek

Szkoła Podstawowa  nr 1                im. ks.  Józefa Tischnera                  w Ligocie

Krzysztof Wydra

Gabriela Gazda

Jakub Janik

Martyna Mituś

Wiktoria Cembala

Ryszard Gębczyński

Szkoła Podstawowa  nr 2                im. Powstańców Śląskich                  w Miliardowicach

Aurelia Kajstura

Sabrina Kitlińska

Nicole Stasik

Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Królowej Jadwigi /Czechowice-Dziedzice

Szymon Lach

Zuzanna Włodyka

Łukasz Pietryka

Szkoła Podstawowa  nr 3
im. Juliusza Słowackiego /Czechowice-Dziedzice

Paweł Król

Wojciech Kuś

Marta Waleczek

Szkoła Podstawowa nr 4                im. Orła Białego /Czechowice-Dziedzice

Lucjan Sęk

Oliwia Jęcek

Piotr Hulbój

Szkoła Podstawowa Nr 5               im. Mikołaja Kopernika /Czechowice-Dziedzice

Julia Seweryn

Zuzanna Sekta

Marta Krajewska

Szkoła Podstawowa Nr 7 im. Kazimierza Wielkiego             /Czechowice-Dziedzice

Maja Koprzywa

Roksana Kosko

Kacper Grzechnik

Szkoła Podstawowa Nr 8 im. Janusza Kusocińskiego  /Czechowice-Dziedzice

Gabriela Tendera

Wiktoria Herczek

Anna Grobarczyk

Kategoria plastyczna

• dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych - praca indywidualna, dwa etapy: szkolny                   i finał gminny.

Komisja konkursowa dokonała oceny prac plastycznych i przyznała następujące nagrody:

miejsce I: Lena KrupnikSzkoła Podstawowa  nr 8 im. Janusza Kusocińskiego w Czechowicach-Dziedzicach

miejsce II: Jacek WięzikSzkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika  w Czechowicach-Dziedzicach

miejsce III: Maja SłowińskaSzkoła Podstawowa nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Czechowicach-Dziedzicach

wyróżnienie:  Wojciech Babiński - Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach

Kategoria filmowa

• dla samorządów uczniowskich szkół podstawowych - materiał filmowy, praca zespołowa, dwa etapy: szkolny i finał gminny.

Komisja konkursowa dokonała oceny materiałów filmowych i przyznała dwa wyróżnienia:

1."PROTESTSONG"

Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 3 im. JULIUSZA SŁOWACKIEGO w Czechowicach-Dziedzicach: Marta Ciołkiewicz, Karolina Figurska, Maja Hochel, Anna Kopeć, Laura Trzcina

Opiekun: mgr inż. Małgorzata Wątor

2."Co zrobić, aby powietrze którym oddychamy było czystsze"

Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej  nr 2 im. Powstańców Śląskich w Ligocie: Wojciech Żoczek, Dawid Janusch, Martyna Szczypka, Agnieszka Zeman

Opiekun: mgr inż. Lucyna Skrudlik-Augustyniak

Nagrody zwycięzcom wręczyli: Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach Bernadetta Klimek oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Czechowicach-Dziedzicach Katarzyna Kieloch, którzy składając podziękowania zebranym nauczycielom i uczniom zgodnie podkreślali, że autorzy prac konkursowych bardzo dobrze rozumieją problemy związane z zanieczyszczeniem powietrza i wiedzą jak im zapobiegać. Podkreślono również, że przedsięwzięcie konkursowe zaaktywizowało środowiska szkolne i domowe w zakresie świadomości na temat powstawania, oddziaływania i ograniczenia smogu oraz było motywacją dla uczniów do większej aktywności oraz rozwijania swoich zainteresowań i uzdolnień.

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział w konkursie, a laureatom i autorom wyróżnionych prac oraz nauczycielom serdecznie gratulujemy!

BMP, ŁP