Zasady zachowania się na wypadek róznych zagrożeń na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice

opracowanie:
Wydział Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych
Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach

Przy opracowaniu niniejszych zasad korzystano z materiałów własnych i zalecanych przez Urząd Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności

1. Rodzaje alarmów, sygnały alarmowe
2. Ważniejsze telefony alarmowe
3. Powódź
4. Pożar
5. Burza-wichura
6. Mrozy, zawieje i zamiecie śnieżne
7. Upały
8. Wypadki z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi
9. Wypadki radiologiczne
10. Katastrofy drogowe
11. Katastrofy kolejowe
12. Katastrofy budowlane
13. Epidemie
14. Niewypały i niewybuchy
15. Ewakuacja
16. Zapasy

O wszelkich zdarzeniach mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi i ich mienia należy informować służby dyspozytorskie, służby ratownicze oraz całodobową służbę dyżurną Burmistrza Czechowic-Dziedzic w siedzibie Straży Miejskiej.
Jeżeli katastrofa zdarzy się w Twoim miejscu zamieszkania władze lokalne i wszystkie służby ochrony ludności będą próbowały Ci pomóc. Ratownicy nie będą w stanie dotrzeć do każdego potrzebującego natychmiast po wystąpieniu katastrofy. Każdy z nas musi być przygotowany, wiedzieć co robić w przypadku wystąpienia zagrożenia, jak przetrwać trudny okres, jak zabezpieczyć się w celu samodzielnego przeżycia przez 3 lub więcej dni, gdzie szukać schronienia, jak przygotować się do ewakuacji, jak zabezpieczyć dobytek przed zniszczeniem.
Każdy z nas powinien przygotować się do ochrony swoich bliskich i swojego mienia.
W trakcie prowadzonych działań ratunkowych nie powinniśmy pozostać biernymi obserwatorami. Pomagajmy osobom potrzebującym pomocy.

Przed wystąpieniem zagrożenia:
- Upewnij się czy wszyscy członkowie Twojej rodziny wiedzą, jak postępować w czasie wystąpienia danego zagrożenia (powódź, pożar, wichura, gradobicie itp.) oraz naucz ich jak wyłączać prąd, gaz i wodę,
- Naucz dzieci , jak i kiedy wzywa się policję i straż pożarną,
- Ustal plan komunikowania się w czasie zagrożenia w sytuacji, gdy członkowie rodziny są rozdzieleni (dorośli w pracy, a dzieci w szkole),
- Ubezpiecz siebie i rodzinę oraz swój majątek,

Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.
Typ dokumentu:
application/pdf
Rozmiar:
3,5MB
Liczba pobrań:
Trwa wczytywanie
Informacja wytworzona przez:
Gabriela Partyka-Dzida
email: bip@um.czechowice-dziedzice.pl tel.:32 214 71 47 fax: admin
, w dniu:  24‑07‑2013 12:16:00
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Gabriela Partyka-Dzida