O gminie
Centrum Edukacji Ekologicznej – wraz z Wydziałem Strategii i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach – zrealizowało projekt „Zapraszamy w Beskidy. Stacjonarny punkt informacji i promocji turystycznej regionu”.
W ramach mikroprojektu, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy, powstał w CEE punkt obsługi ruchu turystycznego, wraz ze strefami odpoczynku. Obiekt został również doposażony m.in. w stoły plenerowe z ławkami i kolejne stojaki na rowery, które stanęły w pobliżu wieży widokowej. Wewnątrz budynku CEE stworzone zostało stanowisko Punktu Informacji Turystycznej z punktem odpoczynku dla turystów, w którym znalazły się m.in. lada informacyjna oraz fotele i siedziska modułowe dla turystów. W ramach projektu zakupiono również stojaki na ulotki i foldery, donice i rośliny ozdobne.
Całkowite wydatki kwalifikowane w ramach projektu to 35.294,09 EUR, w tym dofinansowanie z EFRR w wysokości 29.999.97 EUR (85%) oraz z budżetu państwa w kwocie 1.764,70 EUR (5%). Zadanie było realizowane od sierpnia do grudnia 2020 roku. W przyszłym roku projekt znajdzie kontynuację w postaci budowy mobilnego Punktu Informacji Turystycznej. Oba projekty zostały przygotowane i złożone na początku 2020 roku i – po pozytywnej ocenie – uzyskały dofinansowanie z Euroregionu Beskidy w lipcu br.
Jest to projekt transgraniczny, a partnerem naszej gminy w projekcie było czeskie miasto Frýdlant nad Ostravicí. Projekt pn.: "Zapraszamy w Beskidy. Stacjonarny punkt informacji i promocji turystycznej regionu" polega na utworzeniu Punktu Informacji Turystycznej w Czechowicach-Dziedzicach przekładającego się na promocję potencjału zasobów przyrodniczych i kulturowych po obu stronach granicy celem zwiększenia, odwiedzalności regionu pogranicza.
Projekt pn.: "Zapraszamy w Beskidy. Stacjonarny punkt informacji i promocji turystycznej regionu" polega na utworzeniu Punktu Informacji Turystycznej w Czechowicach-Dziedzicach przekładającego się na promocję potencjału zasobów przyrodniczych i kulturowych po obu stronach granicy celem zwiększenia odwiedzalności regionu pogranicza. Ponadto w obu miastach partnerskich celem jest zwiększenie i rozszerzenie podmiotowe i przedmiotowe zasięgu promocji potencjału przyrodniczo kulturowego z wymiaru lokalnego na transgraniczny.
W ramach projektu zrealizowano m.in. wykonanie, dostawa i montaż stoiska obsługi ruchu turystycznego wraz z wewnętrznymi punktami odpoczynku dla turystów, zakup stacjonarnych, wewnętrznych, wolnostojących stojaków ekspozycyjnych na ulotki, foldery i
broszury, wraz z dostawą, zakup i dostawa stacjonarnych, zewnętrznych wolnostojących stojaków na rowery, wraz z dostawą, wykonanie i dostawę ławostołów do użytku zewnętrznego, zakup donic do ekspozycji elementów przyrodniczych, zakup roślin, opracowanie i wykonanie ulotek informacyjnych, wraz z dostawą oraz opracowanie i wykonanie broszur informacyjnych, wraz z dostawą.
Celem niniejszego projektu jest udostępnienie i zwiększenie wykorzystania dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego w branży turystycznej oraz promocja potencjału zasobów przyrodniczych i kulturowych celem zwiększenia odwiedzalności regionu pogranicza.
Cel ten został osiągnięty poprzez utworzenie Punktu Informacji Turystycznej w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Hr.Kotulińskiego 2, informowanie oraz wydanie broszur/ulotek promujących walory przyrodniczo-kulturowe pogranicza.
Punkt Informacji Turystycznej, w postaci stanowiska informacyjno-ekspozycyjnego z miejscami odpoczynku mieści się we wnętrzu Centrum Edukacji Ekologicznej przy ul. Hr.Kotulińskiego 2 w Czechowicach-Dziedzicach, w sąsiedztwie drogi krajowej nr 1, głównego traktu prowadzącego z głębi Polski i aglomeracji śląskiej w Beskidy i dalej, do Czech. Położenie obiektu w połowie drogi między aglomeracją śląską a górami stanowi idealne miejsce, aby zasięgnąć informacji turystycznej o lokalnych, regionalnych i transgranicznych zasobach dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego. Ze względu na swą lokalizację można powiedzieć, że nowoutworzony Punkt IT będzie miejscem zapraszającym w Beskidy. Ponadto dzięki utworzeniu i wyposażeniu Punktu Informacji Turystycznej turyści będą mogli w komfortowych warunkach w otoczeniu pięknej przyrody i ciszy odpocząć przed dalszą podróżą. Na terenie obiektu znajduje się plac zabaw, altana rekreacyjna, pomosty na palach przy mokradłach, uprawne, ekologiczne ogródki tematyczne i inne atrakcje. Dodatkowym efektem realizacji projektu jest pogłębienie integracji mieszkańców Gminy Czechowice-Dziedzice i Frydlantu nad Ostrawicą oraz pogłębienie współpracy pomiędzy Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach i Centrum Kultury we Frydlanacie nad Ostrawicą.
Mikroprojekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.
Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach
Plac Jana Pawła II 1
43-502 Czechowice-Dziedzice
tel: 32 214 71 10, Fax: 32 214 71 52
e-mail: um@um.czechowice-dziedzice.pl