Wtorek, 19.03.2024
Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety

Miejski Dom Kultury

Miejski Dom Kultury, zwany niegdyś Domem Robotniczym powstał 1924 roku a od 1925 roku działa przy nim kino „Świt”. Obecny kształt jednostka organizacyjna gminy otrzymała w latach 70 – tych. Po dobudowie początkiem lat 90-tych MDK wzbogacił się o zaplecze administracyjne oraz sale do zajęć tanecznych i wokalnych. Miejski Dom Kultury to największa instytucja kulturalna w mieście, zapewniająca mieszkańcom wszechstronną edukację kulturalną, oraz bogactwo imprez artystycznych.
Dysponuje klimatyzowaną salą widowiskową (teatralno-kinową) na 366 miejsc, przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz salami do zajęć indywidualnych. Znajdujące się w Domu Kultury Kino „Świt” zaopatrzone jest w System nagłośnieniowy Dolby Digital Surround EX dający doskonałą jakość dźwięku, a perełkowy ekran HARKNES i projektory kinowe MEOPTA wspaniały obraz.
Kinomani chętnie odwiedzają czechowickie kino dla organizowanych tu przeglądów i festiwali filmowych m.in. Tygodnia Filmu Polskiego – „Filmowe Polonica”, Czechowickich Prezentacji Filmowych .
Swe festiwale mają i teatromani - specjalnie dla nich w Czechowicach-Dziedzicach, które nie mają własnego teatru odwiedzają znani aktorzy w ramach Karnawałowego Ogródka Teatralnego, czy Zimowych Spotkań Teatralnych. Tradycje muzyczne pielęgnowane są m.in. poprzez Jesienny Festiwal Muzyczny „Alkagran”. Amatorzy tańca mogą uczestniczyć w wiosennych paradach tanecznych.

Miesięcznik PRZEWODNIK KULTURALNY to wydawnictwo MDK promujące aktualną ofertę.

Miejskie muzeum - Izba Regionalna
W budynku Miejskiego Domu Kultury działa od 2 maja 1990 roku miejskie muzeum - Izba Regionalna. Kustoszem Izby jest pan Erwin Woźniak.
W Izbie Regionalnej zgromadzono dary od mieszkańców naszego miasta - stroje, obrazy, sprzęty domowe, sztandary i liczne dokumenty i książki. Zbiory Izby to prawie 2300 teczek dokumentów, 1000 książek o regionie, 250 eksponatów technicznych i 120 etnograficznych. Izba gromadzi zbiory Leopolda Pieski, Stanisława Niemczyka, Emila Kielocha i wielu innych regionalistów.
Każdego roku Izbę odwiedza do 1500 zwiedzających, tu odbywają się lekcje muzealne, wystawy i spotkania.
Dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi uratowano od zniszczenia i zapomnienia wiele zabytków kultury materialnej i historycznej.
Godne zobaczenia w Izbie Regionalnej są:
- kobiecy strój cieszyński,
- sztandary organizacji Czechowic-Dziedzic,
- stare dokumenty i cenne wydawnictwa ze Śląska Cieszyńskiego,
- ciekawe eksponaty kultury materialnej.

Miejski Dom Kultury to ponadto bogata oferta edukacyjna »