Zabytki
Gmina Czechowice-Dziedzice, posiada kilka cennych zabytków architektonicznych, to m.in. zespół pałacowo - parkowy z początku XVIII w., kościoły budowane z XVIII i XIX wieku. To także inne obiekty, nie zawsze oficjalnie uznane za zabytki, ale na pewno warte uwagi, gdyż tworzą historię naszego miasta.
Kościół parafialny pw. Św. Katarzyny – to najstarszy i najcenniejszy zabytek w mieście. Pierwsza drewniana sakralna budowla w tym miejscu istniała już w 1447 r. W latach 1722-1729 zaczęła się budowa kościoła murowanego ufundowana przez właściciela Czechowic Franciszka Karola Kotulińskiego i proboszcza Walentego Antoniego Martiusa. Kościół pw. Św. Katarzyny, to kościół jednonawowy, późnobarokowy, z barokową amboną, ołtarzami, cennymi rzeźbami i obrazami np. z siedemnastowiecznym obrazem "Pożegnanie Piotra i Pawła", (Czechowicach-Dziedzicach, ul. Kopernika 42).
Pałac Kotulińskich z początku XVIII w. – rokokowy, zbudowany przez Franciszka Karola Kotulińskiego z rokokową sztukaterią, drewnianymi posadzkami i pięknymi portalami. Przy pałacu znajduje się póznobarokowy park na rzucie prostokąta, z półkolistą aleją bukową i cennym drzewostanem. Obok pałacu znajdują się zabudowania gospodarcze z XVIII i XIX w.
Zespół Pałacowo-Parkowy w 2006 r. przeszedł w ręce prywatne. Obecny właściciel Pałacu - firma POLPLAST S. J. - dokonała gruntownego remontu pałacu i parku, gdzie obecnie mieszczą się
restauracje i hotel(Czechowice-Dziedzice, ul. Zamkowa 2).
Kościół pw. Św. Józefa w Zabrzegu – zbudowany w 1787 r. Utrzymany w stylu barokowo-klasycystycznym. Obraz patrona - św. J, który widnieje na ołtarzu głównym namalował Ignacy Berger w 1863 r., (ul. ks. K. Janoszka 16).
Kościół pw. Opatrzności Bożej w Ligocie – zbudowany w 1806 r., barokowo-klasycystyczny. W 1835 zakupiono do kościoła organy, a w latach 1834 -40 zbudowano wieżę kościelną. Fundatorami kościoła byli panowie Ligoty - Paweł czaderski a po jego śmierci , Jan Czaderski z żoną Marią. W kuli wieńczącej wieże kościoła umieszczono dokument spisany po łacinie opisujący dzieje kościoła. Złożono go tam w 1840 r, a odnaleziono przed kilku laty w czasie remontu kościoła, (ul. Bielska 25).
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bronowie – architektura kościoła nosi cechy neogotyku, z jedną wieżą, z drewnianym sufitem. Z południowej strony piętrowa zakrystia z małym chórkiem na piętrze, (ul. ks. J. Kunza 8).
Kościół pw. Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych zbudowany w 1890 Projektantem kościoła był Emanuel Rost z Białej. Z datków mieszkańców zakupiono ołtarz w Nowym Jiczynie. W 1900 r. obok kościoła wybudowano plebanię, (ul. Legionów 57).
Kaplica przy kościele NMP Wspomożenia Wiernych - to pierwsza sakralna budowla w Dziedzicach , wybudowana w 1841 roku przez Jerzego Machalicę. Kapliczka zbudowana jest na planie kwadratu z półkolistą absydą Wyposażenie wnętrza pochodzi z I połowy XIX wieku.
Kaplica zabytkowa w Bronowie z 1831r. Murowana z częścią ołtarzową zwróconą na północny wschód. Ołtarzyk zbudowany jest w stylu barokowo- klasycystycznym. Przy kapliczce raz w miesiącu odbywała się "nauka chrześcijańska" dla mieszkańców Bronowa, prowadzona przez duszpasterzy z Rudzicy.
Szkoła Podstawowa nr 1 – najstarsza szkoła na terenie miasta. Wiadomo, że pierwsza pewna wiadomość o istnieniu w Czechowicach szkoły parafialnej pochodzi z XVII wieku i zawarta jest w sprawozdaniach wizytatorów biskupich. Nie zachowany do dziś drewniany budynek szkoły stał w sąsiedztwie obecnego murowanego ( stara szkoła). Obecny budynek szkoły zaczęto budować w 1911 roku, za panowania cesarza Franciszka Józefa. W czasie I wojny światowej w szkole mieścił się obóz dla jeńców wojennych, (Czechowice-Dziedzice ul. Chłopska 1)
Szkoła Podstawowa nr 4 – budynek z 1910 r. , szkoła została założona przez związek Niemieckiej szkoły Ludowej w Dziedzicach –Czechowicach , uczniowie do tej niemieckiej szkoły pochodzili nie tylko z Czechowic, ale i z Zebrzydowic i Oświęcimia . Po I wojnie światowej wprowadzono również polskie klasy, a szkoła niemiecka zakończyła działalność w 1934 r. szkoła została rozbudowana w 1958 r. (Czechowice-Dziedzice ul. Studencka 2).
Urząd Miejski zwany również „Prezydium” powstał jako Urząd Gminy w 1936 roku, przy pustym wówczas placu targowym, projekt wykonał architekt Adolf Kurcius. Pierwszym urzędującym tu wójtem był Franciszek Zieleźnik. Budynek „Prezydium” pierwotnie był jednopiętrowy – dalsze dwie kondygnacje powstały po II wojnie światowej.
Kościół ewangelicki - kaplica ewangelicka przy ul. J. Słowackiego powstała w 1911 r. Wyznawcy luteranizmu przybyli do Czechowic w XIX wieku z terenów Śląska Cieszyńskiego.
Budynek dworca kolejowego - Dworzec Dziedzice powstał w 1855 r. jako węzłowa stacja Uprzywilejowanej Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda. Zbudowany według typowego-wiedeńskiego projektu dla cesarsko-królewskiej kolei żelaznej. (Czechowice-Dziedzice, pl. Wolności 3).
Kolonia domów robotniczych - jednopiętrowych z czerwonej cegły; osiedle dla górników Kopalni Węgla Kamiennego Silesia – zbudowane w 1903 r.(Czechowice-Dziedzice, ul. Górnicza).