Wtorek, 19.03.2024
Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety

Obowiązki gminy i właścicieli nieruchomości

Polska przystępując do Unii Europejskiej zobowiązała się do wprowadzenia szeregu działań dotyczących uporządkowania gospodarki odpadami. Dotychczasowy system gospodarowania odpadami komunalnymi nie przyniósł oczekiwanych efektów w postaci ograniczania ilości składowanych odpadów, zwiększenia pozyskiwanych surowców wtórnych, budowy nowoczesnych instalacji do odzysku odpadów.

Teraźniejszy system zakłada, iż to samorząd lokalny, który jest odpowiedzialny za wszystko co służy społeczności lokalnej powinien również być odpowiedzialny za odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych.

W systemie składowanie odpadów to ostateczność, a segregacja u źródła to konieczność. W krajach zachodniej Europy tylko 3% odpadów komunalnych jest składowanych pozostałe odpady poddawane są procesom odzysku w tym: kompostowaniu, recyklingu, ponownemu użyciu. W Polsce do niedawna było odwrotnie, ponad 90% odpadów trafiało na składowisko.

Odpady komunalne nie mogą trafić bezpośrednio na składowisko. Po odbieraniu od mieszkańców są kierowane do specjalistycznych instalacji przetwarzania odpadów w tym: mechaniczno-biologicznej instalacji przetwarzania odpadów, specjalistycznych sortowni i kompostowni.

Odpad nie jest już postrzegany jako przyczyna zanieczyszczenia środowiska, ale jako potencjalny surowiec, który powinien być wykorzystany. Pozbywanie się odpadów poprzez ich składowanie to duża rozrzutność i jeszcze większe obciążenie środowiska. Dobry system gospodarki odpadami komunalnymi to taki, w którym nic się nie marnuje, wszystkie surowce zawarte w odpadach zostają wykorzystane, a tylko niewielki procent odpadów, z którymi już nic się nie da zrobić trafia na składowisko.

Wybierając selektywną zbiórkę odpadów wytwarzanych w naszych domach przyczyniamy się do zwiększenia świadomości ekologicznej w naszych rodzinach i uczymy nasze dzieci troski o środowisko.

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku stawia przed gminami rygorystyczne wymagania dotyczące poprawności gospodarowania odpadami.

Do dnia 31 grudnia 2020 r. gminy są zobligowane do osiągnięcia:

• poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła w wysokości minimum 50% wagowo,
  • poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami odpadów budowlanych i rozbiórkowych (innych niż niebezpieczne) w wysokości minimum 70% wagowo