Wtorek, 19.03.2024
Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety

Program Użyczania Kompostowników

W październiku 2016 roku została podjęta Uchwała Nr XXVI/274/16 Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach, a w listopadzie 2016 r. Burmistrz Czechowic-Dziedzic wydał Zarządzenie Nr 192/16 w sprawie przyjęcia programu użyczania kompostowników na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice. Celem programu jest promowanie proekologicznych postaw mieszkańców w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami biodegradowalnymi, w tym odpadami zielonymi, promocja kompostowania odpadów na własne potrzeby oraz ograniczenie ilości wytworzonych odpadów kierowanych do składowania.

W ramach programu kompostowniki były udostępniane bezpłatnie, na warunkach określonych w umowie zawartej na okres 60 miesięcy z osobami deklarującymi chęć uczestnictwa w programie. Udostępniane kompostowniki miały pojemność 400 l lub 800 l bez względu na powierzchnię działki.

W dniu 17 maja 2017 r. Burmistrz Czechowic-Dziedzic wydał Zarządzenie Nr 76/17 zmieniające Zarządzenie Nr 192/16 z dnia 30 listopada 2016 r. w sprawie przyjęcia programu użyczania kompostowników na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice.

W ramach programu kompostowniki są udostępniane bezpłatnie, na warunkach określonych w umowie zawartej na okres 60 miesięcy z osobami deklarującymi chęć uczestnictwa w programie. Udostępniane kompostowniki mają pojemność 800 l.

Wniosek o użyczenie kompostownika może złożyć każdy mieszkaniec Gminy Czechowice-Dziedzice, który:

• jest właścicielem (współwłaścicielem, użytkownikiem wieczystym) nieruchomości zamieszkałej (zabudowanej domem jednorodzinnym, w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej) znajdującej się na terenie naszej gminy,
  • złożył deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
  • nie ma żadnych zobowiązań finansowych wobec gminy (w tym jej jednostek – z tytułu podatków i innych opłat bądź danin, a także zaległości o charakterze cywilno-prawnym),
  • ma możliwość zagospodarowania na swojej nieruchomości wytworzonego na niej kompostu (z odpadów biodegradowalnych – w tym odpadów zielonych) i zapewni ustawienie kompostownika w sposób nie stwarzający uciążliwości dla mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość oraz nieruchomości sąsiednie.

Wnioski o użyczenie kompostownika należy składać pisemnie za pośrednictwem poczty lub bezpośrednio w siedzibie Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach, Pl. Jana Pawła II1, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa - pokój 405 (III piętro) oraz w Biurze Podawczym (parter) w godzinach pracy Urzędu Miejskiego.

Wnioski będą rozpatrywane według kolejności zgłoszeń. Po weryfikacji wnioskujący zostanie poinformowany o czasie i miejscu podpisania umowy użyczenia.