O gminie
ROZWÓJ MIASTA
Czechowice-Dziedzice wraz z miastem Bielsko-Biała tworzą aglomerację bielską, stanowiącą jeden z czterech obszarów metropolitalnych województwa śląskiego. Aglomeracja ta to nowoczesny ośrodek przemysłu, kultury i nauki, a przede wszystkim krajowe centrum rozrządu ruchu turystycznego i ośrodek węzłowy strefy transgranicznej z odnogami w kierunku Republiki Czeskiej i Republiki Słowackiej. (Plan Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Śląskiego, Katowice, 21 czerwca 2004 r.)
Droga krajowa nr 1, przebiegająca przez środek gminy, dzieli ją na dwie części. Sołectwa Zabrzeg, Ligota i Bronów to obszar zdominowany przez tereny rolnicze i leśne. Z uwagi na bogactwo przyrodnicze zachodnia część gminy została włączona w Europejską Sieć Ekologiczną NATURA 2000 „Dolina Górnej Wisły”. Charakteryzuje się ona dużymi walorami krajobrazowymi z atrakcyjnymi pasmami Beskidu Małego i Śląskiego, licznymi stawami, rzekami oraz Jeziorem Goczałkowickim zwanym„Śląskim Morzem” – jednym z największych w Polsce zbiorników wodnych.
Miasto Czechowice-Dziedzice zajmuje wschodnią część gminy. Jego rozwój opierał się głównie na przemyśle, m. in. rafineryjnym, górniczym, metalurgicznym, zapałczanym. Determinantą tego rozwoju było utworzenie w XIX w. dużego węzła kolejowego. Z dworca w Czechowicach-Dziedzicach odjeżdżają bezpośrednie pociągi na przykład do: Pragi, Budapesztu, Bratysławy, Żyliny, Ostrawy, Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Poznania, Szczecina, Świnoujścia, Kołobrzegu, Gdyni, Gdańska, Ełku, Białegostoku, Krakowa, Kielc, Opola, Katowic i wielu innych miast.
Lokalna gospodarka ewoluuje w kierunku nowych, innowacyjnych technologii, jak produkcja biopaliw, przemysł lotniczy. Na obrzeżach Czechowic-Dziedzic powstało lotnisko oraz Park Technologiczny Przemysłu Lotniczego, a w nieodległej przyszłości planuje się utworzenie Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego.
Rosnąca od kilku lat liczba mieszkańców Gminy Czechowice-Dziedzice jest najlepszym dowodem na to, że jest ona postrzegana jako atrakcyjne miejsce do życia.
Rosnąca od kilku lat liczba mieszkańców Gminy Czechowice-Dziedzice jest najlepszym dowodem na to, że jest ona postrzegana jako atrakcyjne miejsce do życia. |