O gminie
18 kwietnia 2013 r. pojechaliśmy do Wisły, Żywca, Istebnej i Koniakowa.
Pierwszą z atrakcji wycieczki był wjazd kolejką krzesełkową na górę skoczni im. Adama Małysza. Podziwialiśmy z wieży wspaniałą panoramę Beskidów. Kolejnym punktem wycieczki była "Chata Zbójnicka" w Żywcu. Pokazano nam tam w zabawny sposób przedmioty codziennego użytku górali z dawnych czasów. Zbójnicy poczęstowali nas również tradycyjnie wyrabianymi oscypkami. Weseli i zaciekawieni wyruszyliśmy dalej. Następnym przystankiem okazał się Koniaków. Tam udaliśmy się na spotkanie z panem gawędziarzem. Opowiedział on nam historię Koniakowa, wspomniał o tradycji wyszywania serwetek oraz zaprezentował nam grę na tradycyjnych instrumentach ludowych. Wszystko to odbywało się w wesołej atmosferze i z ogromnym poczuciem humoru. W Koniakowie weszliśmy również na górę Ochodzita, z której rozciągał się widok na Tatry. Po tej krótkiej wędrówce udaliśmy się na bardzo smaczny góralski obiad. Z pełnymi brzuchami dotarliśmy do ostatniego punktu naszej wycieczki. W Istebnej mieliśmy okazję zwiedzić chatę wybudowaną 150 lat temu oraz wysłuchaliśmy kilku ciekawostek na temat dawnego życia.
Historyczny Śląsk Cieszyński, zwany też Wschodnim w odróżnieniu od zachodniego, czyli Opawskiego, rozciąga się na powierzchni 2282 km.2 Na wschodzie wyznacza go rzeka Białka oraz szczyty beskidzkie Klimczok, Kotarz, Malinkowska Skała, Barania Góra, Gańczorka, Tyniok, skąd linia graniczna biegnie ku południowi przez szczyt Ochodzitej, teren Jaworzynki, dalej granicą śląsko-słowacką pod Biały Krzyż. Granicę Zachodnią tworzy rzeka Ostrawica, a na małym odcinku między Ostrawą–Gruszowem a Boguminem rzeka Odra. Tutaj, w Kopytowie, łączy się z Olzą, która wraz ze swoim dopływem Piotrówką, tworzy wycinek granicy północnej. Dalej zaś, od Piotrowic, aż po Strumień, jest ona otwarta. Skąd korytem Wisły posuwa się ku północnemu wschodowi aż do połączenia się z Białką. Takie granice Śląska Cieszyńskiego ukształtowały się w latach czterdziestych osiemnastego wieku, po wojnach prusko–austryjackich. Ziemia ta na wschodzie styka się z Małopolską, na południu ze Słowacją, Morawy i część Śląska Opawskiego sąsiadującą z nią od zachodu, były Śląsk Pruski, dziś góry, zaś od północy.
Początki zasiedlenia Beskidu Śląskiego przypadają na wiek XV osadnictwo zaś rdzenia gór na początek względnie koniec w. XVI (Istebna, Jaworzynka, Mosty), pełny zaś jego rozwój na wiek XVII.
Ziemia Cieszyńska wraz z Beskidem Śląskim dzieliła trudne chwile całej ziemi śląskiej, wynikające z jej położenia i zagrożenia od zachodu i południa. Etnicznie teren ten był od najdawniejszych czasów złączony z Polską, organizacyjnie znajdował się w obrębie wpływów państwa Wiślan, a następnie stanowił część terytorium państwa polskiego. W okresie rozbicia dzielnicowego Polski Ziemią Cieszyńską władali Śląscy Piastowie. Państwo Łokietka i Kazimierza Wielkiego nie obejmowało Śląska.
Wiek XVIII także się zaznaczył w dziejach Śląska, w tym i Cieszyńskiego ważnymi wydarzeniami historycznymi. Do roku 1740 ziemia ta należała wraz z krajami korony czeskiej do państwa Habsburgów. Pod panowaniem austriackim pozostał Śląsk Cieszyński do końca I wojny światowej.
Dnia 28 lipca 1920 r. Rada Ambasadorów w belgijskim mieście Spa rozstrzygnęła spór między Polską a Czechosłowacją. Czechosłowacja otrzymała tereny na lewym brzegu Olzy, Polska zaś na prawym. Tereny lewobrzeżne, wielkości 1.280 km.2, zamieszkiwało wówczas 295 000 mieszkańców, z tego 48.6% Niemców. Polski Śląsk Cieszyński, którego powierzchnia wyniosła 1.002 km.2 zamieszkiwało 139.000 obywateli, w tym 61.1% Polaków, 31,3% Niemców i 1,4% Czechów. Po stronie czechosłowackiej pozostała bardziej uprzemysłowiona część Śląska Cieszyńskiego i ważna linia Bogumin–Jabłonków.
Odtąd każda z części Śląska Cieszyńskiego żyje samodzielnym życiem politycznym, gospodarczym, kulturalnym w ramach wymienionych już państw, łączy je zaś tradycyjna kultura ludowa, taka sama po obu stronach Olzy, a także język ludowy, czyli gwara. Ziemia ta w okresie II wojny światowej, została bezpośrednio, wcielona do III Rzeszy.
Po odzyskaniu niepodległości Śląsk Cieszyński rozwijał się i rozwija nadal w granicach ustalonych na konferencji w Spa.
Marta Krawczyk, Paulina Gruba, Monika Zagórska