O gminie
Osoba fizyczna, która zamierza usunąć drzewo/drzewa rosnące na terenie swojej nieruchomości na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, jest obowiązana dokonać zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa do Urzędu Miejskiego.
Zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomości, z której drzewo/drzewa ma być usunięte (nr ewidencyjny) oraz rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa/drzew na nieruchomości. W terminie 21 dni od dnia złożenia zgłoszenia pracownik Urzędu dokonuje oględzin w terenie, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu ze zgłaszającym. Z oględzin sporządzany jest protokół.
Usunięcie drzewa/drzew może nastąpić, jeżeli Burmistrz nie wniósł sprzeciwu w terminie 14 dni od dnia oględzin. Sprzeciw wnoszony jest w drodze decyzji administracyjnej.
W przypadku nieusunięcia drzewa/drzew przed upływem 6 miesięcy od przeprowadzonych oględzin konieczne jest dokonanie ponownego zgłoszenia.
Organ, przed upływem terminu do wniesienia sprzeciwu, może wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Wydanie zaświadczenia wyłącza możliwość wniesienia sprzeciwu oraz uprawnia do usunięcia drzewa/drzew. Zaświadczenie wydawane jest na wniosek osoby zgłaszającej, po uiszczeniu opłaty skarbowej w wysokości 17 zł.
Jeżeli w terminie 5 lat od dokonania oględzin wystąpiono o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, a budowa ta ma związek z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie realizowana na części nieruchomości , na której rosło usunięte drzewo/drzewa, organ właściwy do przyjęcia zgłoszenia uwzględniając dane ustalone podczas oględzin, nakłada na właściciela nieruchomości, w drodze decyzji administracyjnej, obowiązek uiszczenia opłaty za usunięcia drzewa/drzew.
Za usunięcie drzewa/drzew bez dokonania zgłoszenia lub przed upływem 14 dni od dnia przeprowadzenia oględzin wymierzana jest administracyjna kara pieniężna.
Zgłoszeniu nie podlega:
W przypadku wszystkich innych podmiotów, a także osób fizycznych usuwających drzewa i krzewy w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, usunięcie drzewa lub krzewu może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez Burmistrza na wniosek właściciela nieruchomości lub posiadacza- za zgodą właściciela.
Obowiązek uzyskania zezwolenia dotyczy drzew, których obwód pnia mierzony na wysokości 5 cm przekracza:
We wniosku należy podać obwód mierzony na wysokości 130 cm.
Obowiązek uzyskania zezwolenia dotyczy krzewu lub krzewów rosnących w skupisku o powierzchni powyżej 25m2.
DEFINICJE:
Bez względu na stan własności nieruchomości, usunięcie takiego drzewa może nastąpić przez jednostki ochrony przeciwpożarowej.
W przypadku samodzielnego usuwania złomu lub wywrotu usunięcie może nastąpić po wcześniejszym powiadomieniu Urzędu Miejskiego i po dokonaniu oględzin przez pracownika Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa tut. Urzędu potwierdzających, że drzewa lub krzewy stanowią złom lub wywrot. Usuwać w tym trybie można jedynie drzewa spełniające w/w definicje.
Usuwanie drzew, które nie spełniają wspomnianych kryteriów, nawet jeżeli zostały uszkodzone w wyniku działania siły wyższej, może nastąpić jedynie na zasadach określonych w punkcie 1 lub 2.
W przypadku nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków, kompetencje do wydawania decyzji na usuwanie drzew lub krzewów oraz obsługi zgłoszeń zamiaru wycięcia drzewa należą do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody ( Dz. U. z 2016 poz. 2134).