Wtorek, 19.03.2024
Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety

Ośrodek Pomocy Społecznej
Ośrodek Pomocy Społecznej jest jednostką organizacyjną Gminy Czechowice-Dziedzice utworzoną w celu realizacji zadań własnych i zleconych Gminy w zakresie pomocy społecznej. Jest podstawową i koordynującą jednostką organizacyjną Systemu Pomocy Społecznej w Gminie, w skład którego ponadto wchodzą:

Noclegownia

adres: ul. Łukasiewicza 13, 43-502 Czechowice-Dziedzice
tel. 032 215-35-37

Noclegownia zapewnia 20 osobom pozbawionym mieszkania nocleg w ciepłym i suchym pomieszczeniu, wykonanie zabiegów higienicznych, wypranie i wysuszenie odzieży, a ogólnodostępna kuchnia umożliwia bezdomnym przygotowanie we własnym zakresie prostych posiłków typu śniadania czy kolacje. Placówka czynna jest od zmierzchu do godziny 8 rano następnego dnia. Z pobytu w Noclegowni korzystają osoby skierowane decyzją Ośrodka Pomocy Społecznej po uprzednim przeprowadzeniu wywiadu rodzinnego. W dniach wolnych od pracy decyzję o przyjęciu podejmuje dyżurujący pracownik placówki Noclegowni.

Ośrodek Dziennego Pobytu w Czechowicach-Dziedzicach

adres: ul. Mickiewicza 19, 43-502 Czechowice-Dziedzice
telefon: 032 215-31-27
kierownik - Bogusława Balcarek

W strukturze Ośrodka Dziennego Pobytu funkcjonują trzy działy:

1. Dział Wspierania Osób Starszych.
2. Jadłodajnia.
3. Dział Opieki nad Dziećmi - żłobek

Dział Wspierania Osób Starszych
Ośrodek Dziennego Pobytu Dział Wspierania Osób Starszych przyjmuje osoby o zróżnicowanym stanie zdrowia, osoby z demencją, chorobami somatycznymi oraz w różnym wieku. Zapewnia wszystkim osobom dzienny pobyt i posiłek, podstawowe świadczenia opiekuńcze, rekreacyjno-kulturalne, edukacyjne oraz ćwiczenia rehabilitacyjne. Ośrodek może świadczyć usługi dla 30 osób w pomieszczeniach dostosowanych dla osób niepełnosprawnych. W Ośrodku Dziennego Pobytu można korzystać z świadczeń opiekuńczych, rehabilitacji ruchowej oraz z działań rekreacyjno-kulturalnych.

Jadłodajnia
Zapewnia osobom, kierowanym na podstawie decyzji Ośrodka Pomocy Społeczne, gorący posiłek w postaci obiadu. Posiłki serwowane są na miejscu lub na wynos osobom, które nie są w stanie własnym staraniem zapewnić sobie posiłku.

Żłobek Miejski

adres: ul. Mickiewicza 19, 43-502 Czechowice-Dziedzice
telefon: 032 215-31-27
kierownik - Sylwia Klimek-Karas

Świetlica Profilaktyczno-Wychowawcza

adres: ul. Słowackiego 34a, 43-502 Czechowice-Dziedzice
telefon: 032 215-26-90
kierownik - Magdalena Pawełko

Świetlica jest placówką opiekuńczo-wychowawczą wsparcia dziennego. Praca odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach 14.00 - 19.00 , a w soboty i dni wolne od nauki ( tj. ferie świąteczne, wakacje letnie) w godzinach 9.00-14.00 . Praca z dziećmi odbywa się w dwóch grupach wiekowych. Do Świetlicy uczęszczają dzieci i młodzież w wieku od 6 roku życia do ukończenia gimnazjum. Dzieci korzystają z wyżywienia, przygotowywanego przez opiekunów wspólnie z dziećmi. Wychowawcy Świetlicy prowadzą działania wychowawcze, profilaktyczne, reedukacyjne i terapeutyczne oraz pracę opiekuńczą - metodami dostosowanymi do wieku dzieci i ich możliwości percepcyjnych.

Dom Pomocy Społecznej "Złota Jesień" w Czechowicach-Dziedzicach

adres: ul. Zacisze 28, 43-502 Czechowice-Dziedzice,
telefon: 32 215-81-72
dyrektor - Halina Żołdak

Dom Pomocy Społecznej "Złota Jesień" przygotowany jest dla 20 osób. W pierwszej kolejności przyjmowane są do niego osoby będące mieszkańcami Gminy Czechowice-Dziedzice wymagające opieki ze względu na wiek lub stan zdrowia.
Mieszkańcy korzystają z podstawowej opieki medycznej lekarza domowego oraz zatrudnionych tam 4 pielęgniarek. Systematycznie, 2 razy w tygodniu odbywają się na terenie DPS zajęcia rehabilitacyjne o charakterze indywidualnym oraz grupowym, z zastosowaniem drobnego sprzętu rehabilitacyjnego stanowiącego wyposażenie DPS. Ponadto mieszkańcy uczestniczą w terapii zajęciowej. Decyzję o skierowaniu do Domu - na wniosek osób zainteresowanych - wydaje OPS .

Ośrodek Pomocy Społecznej

ul. Kolejowa 37, 43-502 Czechowice-Dziedzice,
tel. 032 215-50-98, 032 21-523-88, 032 215-44-09
Fax: 032 215-44-09
www.ops-czechowice.com.pl

kierownik - Renata Buryło

W celu zapoznania się m.in. z procedurami ubiegania się o pomoc społeczną oraz z schematem organizacyjnym systemu OPS zapraszamy na oficjalna stronę internetową Ośrodka Pomocy Społecznej.