O gminie
Od 14 już lat w naszym mieście istnieje możliwość podjęcia eksternistycznych studiów licencjackich, magisterskich i podyplomowych, na renomowanych warszawskich uczelniach wyższych. Grono założycielskie pierwszego i jedynego w naszym mieście Ośrodka Kształcenia na Odległość WSSE jest realizatorem koncepcji Konsorcjum Warszawskich Uczelni. Najbardziej interesujące w tej propozycji jest to, że kształcenie w systemie eksternistycznym, od samego początku wspomagane było przez najnowocześniejsze nośniki przekazywania wiedzy na odległość, co jest nie bez znaczenia, gdyż bez zaniżania poziomu oferty programowej dało to setkom mieszkańcom naszego miasta i okolic, tańszą możliwość dostępu do wyższych uczelni.
- Wszyscy zdajemy sobie sprawę z konieczności podwyższenia poziomu edukacji i poszerzenia dostępu do wyższych uczelni. Dotyczy to zwłaszcza mieszkańców małych miast i wsi. Niezaprzeczalnym faktem jest również to, że postępujące zubożenie dużej części naszego społeczeństwa sprawia, że szanse i możliwości poprawy tej nieciekawej sytuacji stają się coraz mniejsze. Stąd tak istotne jest poszukiwanie nowych, niebanalnych rozwiązań. Przykładem takich właśnie niecodziennych rozwiązań są propozycje miejscowego Ośrodka Kształcenia na Odległość Wyższych Szkół Systemu Eksternistycznego mieszczącego się w budynku Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach – mówi Anna Wieczorek, Dyrektor Ośrodka Kształcenia na Odległość WSSE w Czechowicach-Dziedzicach. - Najistotniejsze jest jednak to, że właśnie tu - w naszym rodzimym Ośrodku kształcenia na odległość – setki obywateli naszego miasta i okolic dostało szansę, aby się nie tylko uczyć, ale także nauczyć i tego, że tylko od nich samych zależy na ile wykorzystają daną im szansę oraz powodzenie w wymiarach charakterystycznych dla dzisiejszych, „trudnych” czasów, jak choćby pomyślność w pracy zawodowej, która dziś tak radykalnie zmienia swój charakter i tworzy zapotrzebowanie na inne, niż do tej pory cechy osobowe i walory osobowościowe człowieka.
W tym miejscu trzeba dobitnie podkreślić, iż Edukacja na odległość realizowana przez czechowicki Ośrodek WSSE, to nie żadne „instead of” tradycyjnej formy i sposobu nauczania, ale wspaniała inicjatywa wzbogacająca i uzupełniająca tradycyjny sposób zdobywania wiedzy i umiejętności, ciesząca się ogromną popularnością wśród studentów i osób zainteresowanych studiowaniem, zwłaszcza w trybie eksternistycznym. Powszechnie wiadomo, że niezwykle ważnym miernikiem jakości studiów są dalsze losy edukacyjne absolwentów. Uczelnie, w których poziom nauczania jest niski, nie stwarzają szans kontynuacji i ukończenia studiów magisterskich z dobrym wynikiem w innych uczelniach prywatnych i publicznych. Tymczasem, studenci uczelni z którymi współpracował i współpracuje obecnie miejscowy Ośrodek Kształcenia WSSE, w znakomitej większości i z niemałym powodzeniem ukończyli lub kontynuują dalsze studia w różnego rodzaju uczelniach publicznych i niepublicznych, na terenie całego kraju. Badania jakości kształcenia, losów i karier zawodowych absolwentów prowadzone kilka lat temu przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie (pod kierunkiem prof. dr. hab. M. Kabaja) wykazały, że zdecydowana większość absolwentów uczelni współpracujących z Ośrodkiem WSSE - pracuje w swojej rodzinnej miejscowości i wykonuje pracę zgodną z ukończonym kierunkiem studiów. Mniej więcej, co drugi absolwent pracuje w przedsiębiorstwie państwowym, w urzędzie lub instytucji, zaś co czwarty jest zatrudniony w firmie prywatnej o zasięgu krajowym lub międzynarodowym. Znacząca większość absolwentów potwierdziła wówczas pozytywny związek między wiedzą i wykształceniem a szansą zdobycia nowej, czy też utrzymania dotychczasowej pracy. To niezwykle ważne, świadczy to bowiem o wysokim poziomie i niebanalnej jakości kształcenia we współpracujących z Ośrodkiem uczelniach. Mało kto wie, ale absolwenci o których mowa - to na dzień dzisiejszy pracownicy m.in.: UMiG w Cz-Dz., MOPS-u, US, miejscowych banków, szkół, przedszkoli oraz wielu liczących się na rynku firm i przedsiębiorstw. Są wśród nich dyrektorzy, kierownicy, inspektorzy, naczelnicy wydziałów, doradcy, sekretarki i specjaliści różnych dziedzin. Wielu absolwentów prowadzi własną działalność gospodarczą. Są wśród nich też i tacy, którzy publikują w czasopismach, są współautorami wielu książek naukowych.
- Ośrodek Kształcenia na Odległość WSSE z wielką determinacją realizuje swoje zadanie publiczne. To prawdziwy Pionier w usuwaniu „kłód spod nóg” w drodze do osiągnięcia tego, co dziś tak cenne i pożądane. Koncepcja kształcenia na odległość realizowana przez wybrane uczelnie warszawskie bez wątpienia likwiduje dysproporcje edukacyjne, niweluje nierówności społeczne, daje szanse przede wszystkim tym osobom, którym w środku życia kazano przestawić się na inne „tory”, tym którzy nie mogą studiować inaczej, których intelektualnie stać na zdobycie wyższego wykształcenia, a jedyną z barier w jego uzyskaniu nie są możliwości umysłu, tylko dramatyczna kondycja finansowa tych osób. Smutne jest to - że niegdyś energię umysłową ograniczali zaborcy, zaś obecnie hamuje ją brak funduszy, że podobnie jak w latach niewoli, talent Polaków rozpraszany po świecie, pomnaża bogactwo materialne i duchowe innych narodów, zaś ci co zostają, zasilają coraz to większe szeregi sfrustrowanych bezrobotnych, bez większych szans na zmianę swego losu – mówi Anna Wieczorek.
Uczelnie współpracujące z czechowickim Ośrodkiem Kształcenia na Odległość, jako nieliczne sprostały tym przeszkodom, gdyż przez wiele lat utrzymują na stałym poziomie, dość niskie czesne. Także fakt, że niektóre zajęcia, ćwiczenia, lektoraty językowe czy seminaria dyplomowe odbywają się blisko domu - ułatwiło zdecydowanej większości decyzję o kształceniu się „pod strzechą”. Umocniło też w przekonaniu, że poziom i efekty zdobytego wykształcenia nie zależą od miejsca w którym wysłuchuje się wykładów, i nie jest prawdą, że w murach uczelni stacjonarnej, uczelni z tradycjami - przekazywana wiedza jest lepsza od tej, którą za pośrednictwem nowoczesnych technologii przekazują nowoczesne uczelnie. Eksternistyczna forma kształcenia na odległość, umożliwiła i umożliwia setkom studentów łączenie pracy zawodowej, obowiązków rodzinnych z rozwojem intelektualnym i duchowym. To również przeogromna oszczędność czasowa i finansowa wynikająca z braku konieczności dalekich dojazdów do siedziby uczelni, zakwaterowania, wyżywienia, itp. Dlatego też, z tej możliwości korzystają głównie osoby mieszkające z dala od centrów uczelnianych, osoby w różnym wieku, w dużym stopniu obciążone obowiązkami zawodowymi i rodzinnym. Jest to też dogodna, jak nie najlepsza forma kształcenia dla osób niepełnosprawnych. Łatwy dostęp do materiałów edukacyjnych, profesjonalnie przygotowanych wykładów na najnowocześniejszych nośnikach informacji, wspaniale rozbudowana strona Internetowa, dająca prócz szerokich informacji na temat działalności uczelni, dostęp do konspektów wykładów skorelowanych z programami kształcenia i planami studiów - te wszystkie udogodnienia jeszcze bardziej zwiększają atrakcyjność kształcenia na odległość w uczelniach Ośrodka WSSE.
- Dla byłych i obecnych jego studentów nie jest żadną tajemnicą, że człowiek nowej epoki musi odejść od pewnych stereotypów myślenia, że musi postawić na edukację - która przygotowuje ludzi do pracy i życia, pozwala nadążać za błyskawicznymi zmianami, uzupełnia i aktualizuje posiadaną już wiedzę, poszerza horyzonty myślowe. Bezsprzecznie, edukacja to nie tylko możliwość i szansa, ale wręcz konieczność tych „trudnych czasów” - czasów galopujących zmian, postępu technicznego, rozwoju technologii, które z jednej strony zmniejszają uciążliwości pracy, a z drugiej stwarzają zagrożenia jej utraty. Zatem, aby zapewnić sobie sukces w życiu - człowiek musi mieć konkretną ofertę edukacyjną: kim warto być i dlaczego. Trzeba sobie uzmysłowić, że My - współcześni Polacy, nie zawsze musimy pozostawać na peryferiach Europy, ponieważ otrzymaliśmy niebanalną spuściznę historyczną, dziedzictwo, którego charakter kształtowały wielkie wydarzenia. Wychowaliśmy się na literaturze narodowej, przepojonej patriotyzmem, dzięki czemu naród polski przetrwał rozbiory i okupację. Powinniśmy więc zaoferować Światu pewną świeżość, życzliwość do innych, wyeliminować różnice edukacyjne w Europie, gdyż nowy wiek premiuje ludzi wykształconych, innowacyjnych i przedsiębiorczych. Mało tego, powinniśmy być bardziej wykształceni niż nasi przodkowie, musimy coś więcej wiedzieć o sobie i otaczającym nas świecie, musimy umieć się w nim znaleźć – mówi Anna Wieczorek. - Toteż uczelnie czechowickiego Ośrodka WSSE - zmuszają do myślenia, dociekań i rozważań o człowieku i świecie, rozwijają światopogląd. To uczelnie - które nie tylko kształcą, ale i wychowują do „ przyszłości ”, zaś czechowicki Ośrodek kształcenia na odległość WSSE to projekt, który bezspornie odpowiada zmieniającym się wymogom czasu i bez wątpienia służy nowoczesnej Edukacji - łączącej wysoki poziom intelektualny z najnowszej generacji środkami przekazu.
Aktualnie Ośrodek WSSE w Czechowicach-Dziedzicach współpracuje z:
"Bez kształcenia na odległość, nie da się rozwiązać w Europie i na świecie problemów edukacji w XXI wieku" /F. Mayor/
AW