Piątek, 03.05.2024
Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny

60-lecie istnienia Koła Terenowego Polskiego Związku Filatelistów w Czechowicach-Dziedzicach
31-10-2013

22 października br. w Filii Nr 10 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 60-lecia istnienia Koła Terenowego Nr 24 Polskiego Związku Filatelistów w Czechowicach-Dziedzicach.

W spotkaniu wzięli udział Prezes Koła Łukasz Kuś, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, przedstawiciele Zarządu Okręgu Beskidzkiego Polskiego Związku Filatelistów w Bielsku-Białej - Prezes Janusz Manterys, Z-ca Prezesa Eugeniusz Matyszkowicz oraz członkowie Franciszek Ochodek i Czesław Kwaśny, ponadto gośćmi byli m.in. Prezes Honorowy Koła Edward Brzeski, wieloletni Prezes Koła Jerzy Zyzański, a także członkowie Koła oraz sympatycy filatelistyki, filumenistyki i numizmatyki z terenu Gminy Czechowice-Dziedzice.

Koło Terenowe w Czechowicach-Dziedzicach powstało 8 stycznia 1953 r. W latach 70. XX wieku organizowało m.in. Pokazy Filatelistyczne, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy Czechowice-Dziedzice. W kwietniu 1970 roku Koło zorganizowało I Oddziałową Wystawę Filatelistyczną, która do dzisiaj pozostaje jego największym sukcesem. Księgę Pamiątkową można obejrzeć w siedzibie Koła, która mieści się w OSP "DZIEDZICE" w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Strażackiej 1.

Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut w imieniu własnym oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Damiana Żelaznego wręczył Prezesowi Honorowemu Koła Edwardowi Brzeskiemu tabliczkę pamiątkową i złożył wszystkim członkom Koła gratulacje, życzenia oraz podziękowania za wkład w rozwój i propagowanie filatelistyki na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice.

Prezes Okręgu Beskidzkiego Polskiego Związku Filatelistów w Bielsku-Białej Janusz Manterys wręczył członkom Koła Odznaki Honorowe PZF - otrzymali je: Andrzej Chromik, Marek Gazda, Ludwik Kobiela (brązowe), Stanisław Dudzicz, Ryszard Grygierzec, Łukasz Kuś, Kazimierz Piper, Władysław Prochownik, Eugeniusz Puchała (srebrne).

Wszystkim gościom oraz członkom Koła wręczono dyplomy pamiątkowe, skromne upominki oraz katalog, który został wydany dla upamiętnienia jubileuszu 60-lecia istnienia Koła. Katalog zawiera rys historyczny Koła, historię poczty na terenie Czechowic-Dziedzic oraz wykaz stempli okolicznościowych stosowanych w Urzędzie Pocztowym w Czechowicach-Dziedzicach.

Podczas spotkania na stoisku pocztowym zorganizowanym przez Pocztę Polską można było nabyć walory filatelistyczne oraz wydaną przez Koło beznominałową kopertę okolicznościową, zaprojektowaną przez p. Edwarda Brzeskiego. Na stoisku zaprezentowano także datownik okolicznościowy, wydany z okazji jubileuszu, zaprojektowany przez Prezesa Koła Łukasza Kusia.

Spotkanie było również okazją do otwarcia Pokazów Filatelistycznych. Uroczystego przecięcia wstęgi oraz otwarcia Pokazów Filatelistycznych dokonali Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut oraz Prezes Honorowy Koła Edward Brzeski. Eksponaty swoje udostępnili: Edward Filapek, Alfons Mynarski, Kazimierz Widuch i Jerzy Zyzański.

Zarząd Koła Terenowego Nr 24 Polskiego Związku Filatelistów w Czechowicach-Dziedzicach zaprasza wszystkich sympatyków różnych form zbieractwa do zwiedzania Pokazów Filatelistycznych oraz do skorzystania z niepowtarzalnej okazji i ostemplowania koperty ze znaczkiem datownikiem okolicznościowym. Pokazy Filatelistyczne można zwiedzać w Galerii ExLibris w Filii Nr 10 Miejskiej Biblioteki Publicznej do 8 listopada br., a następnie eksponaty zostaną przeniesione do Galerii w Miejskim Domu Kultury, gdzie będą wystawione do 29 listopada br.

Datownik okolicznościowy natomiast będzie stosowany w Urzędzie Pocztowym w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Towarowej 1 tylko do 19 listopada br.

Szczegółowych informacji udziela Prezes Koła Łukasz Kuś, email: , tel. 691 653 470.