Poniedziałek, 29.04.2024

Burmistrz odpowiada. Odtworzenia dróg w Ligocie-Miliardowicach
23-04-2014

Witam!

Mam pytanie nurtujące wszystkich mieszkańców Ligoty – Miliardowic, dotyczące odtworzenia nawierzchni dróg. Mianowicie, kiedy doczekamy się odtworzenia asfaltu na większości dróg w Miliardowicach, bo o ile dobrze mi się wydaje, to od blisko roku jeździmy po czymś co jest gorsze od zwykłej polnej drogi. Kamienie, którymi drogi są obecnie wysypane, powodują odpryski lakieru na samochodach, a dziury powstające w wykopach, wybijanie zawieszeń w autach. Ale również nie pozwalają nawet na prozaiczne wyjście z dzieckiem na spacer w wózku, ponieważ po prostu, po tych kamieniach nie da się tymi wózkami jeździć.

Wiem, że istnieją jakieś wirtualne harmonogramy remontów tych dróg, ale denerwuje mnie to że w centrum Czechowic, w miarę na bieżąco, da się naprawiać poszczególne ulice, a u nas nie ma już chyba żadnej „całej” drogi, żeby przynajmniej objechać aktualnie remontowany odcinek. Dlatego bardzo proszę o jakąś realną datę wykonania nowej nakładki. Bardzo proszę nie odsyłać mnie, w miarę możliwości, z tym pytaniem ani do PIM-u, ani do wykonawcy.

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Piotr Klimca

***

Prace odtworzeniowe, w zakresie tzw. warstwy wiążącej asfaltu w Ligocie-Miliardowicach, czyli pierwszej warstwy położonej bezpośrednio na podbudowę z kamieni, zostaną wykonane do dnia 31 maja 2014 r. na ulicach: Korzeniowskiego, Przedszkolnej, Modrzewiowej, Jesionowej, Jemiołowej, Ogrodników i Zdrowej.

Pozostałe ulice w tym obszarze, zostaną odtworzone w warstwie wiążącej do końca czerwca br.

Natomiast finalne prace odtworzeniowe, w zakresie tzw. warstwy ścieralnej (ostatecznej), zostaną na tym terenie wykonane do dnia 23 lipca 2014 r. Sytuacja ta spowodowana jest koniecznością tzw. przełączeń do nowej sieci wodociągowej na znacznym obszarze Miliardowic.

Przypominam, że warunkiem niezbędnym do wykonywania prac odtworzeniowych drogi jest również uzyskanie pozytywnego odbioru technicznego danego odcinka kanalizacji. Utrzymanie odpowiednich spadków kanalizacji, zwłaszcza w trudnym terenie, nie jest rzeczą łatwą. Bywa, że wykonawcy muszą dokonać poprawek.

Kontrole i testy nowych odcinków kanalizacji przeprowadzane są więc bardzo skrupulatnie. Chodzi o to, aby nowy asfalt pojawiał się dopiero wówczas, gdy wykonawca ma pewność, że wszystko działa jak należy. Sprawdzenie niektórych odcinków możliwe jest zaś dopiero po wybudowaniu sąsiednich nitek kanalizacji.

Budowa nowej kanalizacji sanitarnej na terenie Czechowic-Dziedzic oraz sołectw, to inwestycja w skali gminy bezprecedensowa. Większość nowych kolektorów zabudowywana jest w ciągu dróg i ulic. W tej sytuacji nie sposób uniknąć uciążliwości, które dotykają większości mieszkańców naszej gminy. Licząc na ich zrozumienie zapewniam, że dokładamy wszelkich starań, by związane z inwestycją niedogodności były możliwie najmniejsze.

Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut