O gminie
26 czerwca br. uroczyście otwarto i zaprezentowano leśną ścieżkę edukacyjną w Zabrzegu. Dzięki dofinansowaniu UE oraz współpracy Gminy Czechowice-Dziedzice i Lasów Państwowych - Nadleśnictwa Bielsko - poprowadzono od stadionu w Zabrzegu do wału zapory na Jeziorze Goczałkowickim ponad 3-kilometrowy szlak pieszo-rowerowy, wzdłuż którego postawionych zostało dziesięć tablic edukacyjnych o tematyce leśnej.
Poruszanie po lesie i ścieżce ułatwia kolejnych dziesięć tablic kierunkowych, zaopatrzonych w mapy. W niedalekiej przyszłości planuje się także - przy udziale młodzieży szkolnej, w ramach warsztatów edukacyjnych - dodatkowe oznakowanie całego szlaku znakami na drzewach wzdłuż ścieżki - podobnie, jak znakuje się szlaki turystyczne.
Uroczystego przecięcia wstęgi – symbolicznego aktu otwierającego ścieżkę – dokonali wspólnie Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, Marek Czader – inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Bielsko, reprezentujący Lasy Państwowe – partnera projektu, oraz Stanisław Zbijowski – pomysłodawca ścieżki. Obecni byli także inni zaproszeni goście, m.in. Zastępcy Burmistrza Maciej Kołoczek i Paweł Mrowiec, Jarosław Gajda – leśniczy, zaangażowani w realizację projektu pracownicy Urzędu Miejskiego i Lasów Państwowych (m.in. naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Bernadetta Klimek, Klaudia Palarczyk – Podleśniczy, Irena Kulikowska – zajmująca się edukacją ekologiczną w Nadleśnictwie Bielsko), młodzież i nauczyciele Zespołu Szkół w Zabrzegu (z terenów którego prowadzi dojście do ścieżki edukacyjnej) z dyrektor szkoły Barbarą Parchańską na czele oraz Gimnazjum nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach, prowadzącego na terenach przyszkolnych projekt „Projekt Arboretum Inspiruje" (laureatem 5. edycji konkursu grantowego, organizowanego w ramach programu "Po stronie natury" realizowanego od 2009 r. przez Fundację Nasza Ziemia, Żywiec Zdrój S.A. oraz Lasy Państwowe) pod przewodnictwem nauczycielki biologii Magdaleny Kozłowskiej, opiekunki szkolnego arboretum. Na uroczystości obecni byli również dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Adam Leśnik, przedstawiciele lokalnej społeczności, m.in. Brunon Kieloch – Prezes Stowarzyszenia Przyjazny Zabrzeg im. Ks. Józefa Londzina, Andrzej Wrzoł, Andrzej Puskarczyk – Przewodniczący Rady Rodziców przy Zespole Szkół w Zabrzegu, Agata Danel – zastępca dyrektora Zespołu Szkół oraz Stanisław Donocik – Prezes Ludowego Klubu Sportowego „SOKÓŁ” Zabrzeg i inni zaproszeni goście. Uroczystość prowadził naczelnik realizującego projekt Wydziału Strategii, Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego Grzegorz Wąsik w asyście pracowników wydziału odpowiedzialnych za projekt – Zastępcy Naczelnika Tomasza Kudzi i Pawła Mizery – Redaktora Naczelnego Biuletynu Samorządowego Czechowic-Dziedzic.
Wykonawcą ścieżki była firma KRAMABUD z Czechowic-Dziedzic we współpracy z firmami AKCES i MEDIA TARGET, stroną edukacyjną tablic zajmowało się Nadleśnictwo Bielsko, a wizualną i plastyczną – Wydział Strategii, Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego we współpracy z Nadleśnictwem.
W ramach projektu wydano również ulotkę informacyjną (w załączniku), dostępną m.in. w budynku Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach – a od września br. także w placówkach oświatowych na terenie gminy.
Spacerując po zabrzeskim lesie można teraz odbyć interesującą wycieczkę, podczas której można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o bogactwie przyrodniczym lasu, jego mieszkańcach, gospodarce leśnej oraz o tym, co i dlaczego w naszych lasach znajduje się pod ochroną. Szczęśliwcom i wszystkim tym, którzy uszanują podczas wędrówki przyrodę i leśną ciszę, może uda się nawet spotkać na swojej drodze przechadzającą się sarnę lub czmychającego między zaroślami lisa, a także - gdy uważnie wsłuchają się w odgłosy lasu - sprawdzić, czy aby z pobliża nie dobiega stukot dzięcioła…
Zachęcamy do wycieczek nową leśną ścieżką, zarówno tych młodszych jak i tych starszych mieszkańców naszej gminy - i nie tylko. Czy wiedzieliście, że w powietrzu leśnym jest mniej chorobotwórczych zarazków niż w powietrzu miejskim? Dlaczego - dowiecie się z siódmej tablicy na ścieżce...
Ścieżka rozpoczyna się przy tylnej bramie stadionu w Zabrzegu, na końcu ulicy Spacerowej na linii lasu, gdzie ustawiono pierwszą tablicę z mapą ścieżki, a kończy na wale zapory (od strony Czarnolesia). Leśną ścieżkę edukacyjną w Zabrzegu można oczywiście przejść również w odwrotnym kierunku, niż zalecany. Do ścieżki prowadzą trzy alternatywne krótkie szlaki dojściowe - od głównej bramy stadionu w Zabrzegu (ul. Stadionowa), od Zespołu Szkół (ul. Pytla) oraz od wejścia schodami na wał zapory, na końcu ulicy Do Zapory (stąd można dojść na koniec ścieżki). Przyjezdni mogą tutaj pozostawić samochód i udać się na szlak pieszo. Na początku każdego szlaku z dojściem do ścieżki postawiono tablice z właściwą informacją i mapą, które wskazują, jak trafić na ścieżkę.
Taki spacer to doskonała forma rekreacji, a także możliwość do poszerzenia swojej wiedzy. Nie wspominając o tym, że to znakomita okazja do wspólnej, rodzinnej wycieczki!
Na końcu ścieżki, przy dziesiątej tablicy, na początku wału zapory na wszystkich wędrowców czeka pachnąca świeżością, okazała wiata rekreacyjna, gdzie można odpocząć tudzież posilić się uprzednio przygotowaną wałówką. Wrócić można skrótem do ścieżki lub wałem zapory i ulicami Do Zapory i Spacerową (vide – mapa), w zależności od punktu wyjścia i wybranej wersji przejścia. A wszystko w sielskiej scenerii malowniczych terenów zabrzeskiego lasu i Jeziora Goczałkowickiego. Serdecznie zapraszamy!
* * * * *
Operacja „Budowa ścieżki dydaktycznej w Zabrzegu” jest elementem realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2008-2015 wdrażanej przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemia Bielska. Beneficjentem i realizatorem operacji była Gmina Czechowice-Dziedzice. Partnerem operacji były Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Bielsko.
W ramach przedsięwzięcia wytyczono leśną ścieżkę edukacyjną o długości 3,3 km przy której ustawiono dziesięć wspólnie opracowanych tablic dydaktycznych oraz dziesięć tablic kierunkowych.
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej
w ramach działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”
- mały projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich
na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich
na lata 2007-2013
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
PM