O gminie
Dzień dobry Panu,
Od czasu przebudowy instalacji burzowych (studzienki, rury itp.), wzdłuż ul Kolejowej a dokładnie pod nr 39, po każdorazowych, większych i intensywnych opadach deszczu piwnice są zalewane do ok 1/2 m woda. Czy to błąd w sztuce, czy też mała pojemność instalacji nie pozwala odprowadzenie tej wody. To samo dzieje się od lat wielu z tunelem pod torami. Pragnę zauważyć, ze mamy wybory i temat ten powinien być priorytetem władz naszego miasta. Każdorazowe zalanie wiąże się z odszkodowaniami oraz z koniecznością osuszania zalanych pomieszczeń. Nie wspominam już o skutkach zdrowotnych, gdy pojawia się pleśń. Ktoś musi wreszcie wziąć odpowiedzialność za tę sytuację, nie zwalając winy na pogodę. Proszę aby dokonano ekspertyzy całości instalacji burzowej na ul. Kolejowej, aby moc podjąć odpowiednie kroki w celu uniknięcia w przyszłości zalewania piwnic.
z poważaniem,
Jerzy Tomaszewski
Lucyna Tomaszewska
Eleonora Tomaszewska
* * *
Szanowni Państwo,
W związku z pytaniem dotyczącym opisanego przez Państwa zalewania piwnic w budynku przy ulicy Kolejowej 39 w Czechowicach-Dziedzicach, występującego w czasie intensywnych opadów deszczu, poleciłem podległym mi służbom gruntowne zbadanie tego problemu. Wyczerpującą informację w tej sprawie przygotowało Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Czechowicach-Dziedzicach, administrujące kanalizacją ogólnospławną w tej części miasta. Oto treść przygotowanej odpowiedzi:
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Czechowicach-Dziedzicach informuje, że podjęło działania mające na celu sprawdzenie stanu technicznego i przepustowości sieci kanalizacji ogólnospławnej, o średnicy 600 mm w ulicy Kolejowej, w rejonie budynku nr 39. Kanalizacja ogólnospławna została sprawdzona kamerą specjalistyczną. Kanalizacja jest drożna, bez zatorów, na dnie rur kanalizacyjnych znajduje się kilkucentymetrowa warstwa osadu w postaci piasku i żwiru.
Przyłącze kanalizacyjne z budynku nr 39 jest podłączone do kanału betonowego o średnicy 300 mm, łączącego ul. Kolejową z ul. Korczaka. Przyłącze wykonano „na ostro”, to znaczy bezpośrednio do rur kanalizacyjnych, bez zabudowy koniecznej studzienki rewizyjnej (dysponujemy dokumentacją fotograficzną, którą prześlemy drogą mailową). Takie wykonanie włączenia nie pozwala na dokonanie sprawdzenia stanu technicznego przyłącza kanalizacyjnego, jak również na zabezpieczenie budynku przed podtopieniem poprzez zainstalowanie na przyłączu urządzenia przeciwzalewowego, np. klapy zwrotnej. Nadmieniamy, że obecnie zasady zabezpieczania budynków w urządzenia przeciwzalewowe reguluje § 124 Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Również sam sposób włączenia bardzo skutecznie zaburza przepływ wód deszczowych, powodując zmniejszenie ich prędkości przepływu, co może powodować miejscowe „korki wodne” w kanalizacji deszczowej, a w konsekwencji podtopienia. W miejscach takich również osadzają się wszelkie osady i śmieci powodując zatory, które w trakcie ulewnych opadów deszczu spiętrzają wodę.
Niestety, takie rozwiązania włączenia do sieci kanalizacji ogólnospławnej, spotykane są często podczas wykonywania przeglądów rurociągów kamerą. W tym przypadku Właściciel działki winien jak najszybciej przebudować włączenie do kanalizacji ogólnospławnej, na zgodne z normami, tzn. zabudować studzienkę rewizyjną, z prawidłowo ukształtowaną kinetą oraz z urządzeniem przeciwzalewowym (np. klapą zwrotną), by prawidłowo zabezpieczyć swój dom przed możliwym zalewaniem wodami deszczowymi.
Niezależnie od ustaleń dokonanych w drodze kontroli PWiK w tym, konkretnym przypadku, pragnę Państwa zapewnić, że sprawy związane z bezpieczeństwem przeciwpowodziowym, w tym podtopieniami będącymi wynikiem występowania nawalnych deszczy, zawsze - nie tylko ze względu na wybory - traktujemy priorytetowo. Stąd szereg podejmowanych przez gminę działań, mających na celu ochronę mieszkańców Czechowic-Dziedzic i ich mienia przed wodą. Niestety - mówię o tym nie po raz pierwszy - w skali całej naszej gminy takich problemów jest bardzo dużo. Uporanie się z nimi wszystkimi to zadanie bardzo kosztowne, wymagające czasu na przygotowania i zabezpieczenie bardzo dużych środków finansowych. Tymczasem żywioł – co też podkreślałem wielokrotnie – doświadcza nas coraz częściej, nie dając czasu i szans na podjęcie skutecznej z nim walki. Jako mieszkaniec Czechowic-Dziedzic sam doświadczyłem tego już trzykrotnie…
Z wyrazami szacunku, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut
Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach
Plac Jana Pawła II 1
43-502 Czechowice-Dziedzice
tel: 32 214 71 10, Fax: 32 214 71 52
e-mail: um@um.czechowice-dziedzice.pl