O gminie
Panie burmistrzu, mam pytanie dotyczące śmieci. Śmieci mieszane (niesegregowane) wywożone są co 2 tygodnie, a śmieci segregowane w workach również co 2 tygodnie. Wystawiając 2 kosze śmieci niesegregowanych firma Eko-Plus zabrała jeden pojemnik, myślałem, że był to pojedynczy proceder. Za 2 tygodnie wystawiłem do wywozu znowu 2 kosze i pracownicy firmy Eko-Plus zabrali znowu jeden kosz. Po moim pytaniu dlaczego nie zabiorą dwóch usłyszałem, że jest limit na jeden kosz śmieci mieszanych. Nie wierząc tym informacjom udałem się do siedziby firmy gdzie również usłyszałem o limicie jeden kosz na mój nr domu, gdzie jest nas zamieszkałych 6 osób. Od wszystkich płacimy obowiązującą stawkę w firmie Eko-Plus.
Moje pytanie brzmi: co mam zrobić ze śmieciami niesegregowanymi, które nie zmieszczą mi się do jednego kosza. Mam je wywieźć do lasu, spalić w piecu, rozpalić ognisko śmieciowe? Nie o to chodziło w tej ustawie, żeby był problem ze śmieciami. Na śmieci segregowane w workach nie ma limitu. Trudno oszacować przy liczbie 6 osób ilość śmieci, że na pewno zmieszczę je do jednego kosza przez 2 tygodnie.
Tomasz Nowak
***
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wynikającymi z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz uchwał Rady Miejskiej, odbiór odpadów komunalnych z terenu nieruchomości zamieszkałych, prowadzony jest w Gminie Czechowice-Dziedzice w oparciu o trzy podstawowe frakcje odpadów: odpady komunalne zmieszane, popiół (w przypadku jego wytwarzania) oraz odpady segregowane, z podziałem na szkło i pozostałe odpady surowcowe.
Odpady zmieszane i popiół gromadzone są w oddzielnych pojemnikach. Szkło na terenie zabudowy jednorodzinnej zbierane jest w zielonych workach, zaś pozostałe odpady surowcowe (m.in. opakowania z tworzyw sztucznych, puszki, folie aluminiowe, papiery, opakowania wielomateriałowe, opakowania styropianowe) gromadzone są w workach żółtych. W przypadku prowadzenia na terenie nieruchomości selektywnej zbiórki odpadów komunalnych przyjęto średni normatyw ilości wytwarzanych odpadów zmieszanych w ciągu 1 miesiąca, przez 1 mieszkańca, wynoszący 60 litrów.
Na podstawie przyjętego normatywu ustalono minimalne pojemności pojemników, w które zostały wyposażone nieruchomości. Przy sześciu mieszkańcach nieruchomość powinna być wyposażona w pojemnik na odpady zmieszane o pojemności 240 litrów. I tak jest w przypadku Pana rodziny. Odpady zmieszane odbierane są z terenu nieruchomości jednorodzinnej dwa razy w miesiącu, co daje łączną ilość odebranych odpadów w ciągu miesiąca na poziomie 480 litrów. Oznacza to, że przy normatywie wynoszącym dla Pana 6-osobowej rodziny 360 litrów miesięcznie, w sumie odbieranych jest z Pana posesji o 120 litrów odpadów zmieszanych miesięcznie więcej.
Mimo tego, w przypadku pojawienia się nadwyżki odpadów zmieszanych niesegregowanych, wytworzonych w szczególnych, pojedynczych przypadkach, np.: po okresie świątecznym, czy uroczystościach rodzinnych, obowiązujący system przewiduje okazjonalne - podkreślam - odebranie dodatkowej ilości odpadów z terenu nieruchomości. Nadwyżkę należy przygotować w worku i ustawić obok pojemnika w dniu odbioru odpadów zmieszanych.
Przy prawidłowej segregacji odpadów, szczegółowo opisanej w naszym poradniku segregacji odpadów komunalnych oraz korzystaniu z Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, który mieści się w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Prusa 33, pojemność pojemnika na odpady zmieszane, w który została wyposażona Pana nieruchomość powinna być wystarczająca, co potwierdza fakt, bezproblemowego funkcjonowania tego systemu w wielu tysiącach rodzin, na terenie naszej gminy.
Z wyrazami szacunku, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut
Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach
Plac Jana Pawła II 1
43-502 Czechowice-Dziedzice
tel: 32 214 71 10, Fax: 32 214 71 52
e-mail: um@um.czechowice-dziedzice.pl