O gminie
Współczesny świat nadal potrzebuje marzycieli i idealistów potrafiących konsekwentnie i wytrwale dążyć do celu. Jednym z nich był kiedyś Ignacy Łukasiewicz, człowiek ceniony nie tylko za osiągnięcia naukowe, ale także za patriotyzm oraz dobroć. Jest on patronem Gimnazjum Publicznego nr 3 w Czechowicach-Dziedzicach.
Rozwijanie pasji, odkrywanie talentów, bezinteresowna pomoc potrzebującym, kreatywność, umiejętność sprostania wymaganiom epoki to wartości, którymi się kierował. Ich ponadczasowy, uniwersalny charakter potwierdza fakt, iż został wybrany patronem kolejnej szkoły - Gimnazjum w Gniewinie. Uroczyste nadanie imienia i przyjęcie sztandaru odbyło się 9 stycznia 2015 r.
Delegacja czechowickiego gimnazjum miała zaszczyt być gościem honorowym tej imprezy. Jej skład stanowili uczniowie, którzy biorą udział w Lidze Naukowej realizując projekt z kategorii „Marketing miejsc, czyli swoje chwalimy!”. Byli to: Klaudia Pacyga, Klaudia Paluch i Szymon Moryto - poczet sztandarowy oraz Jakub Mazurczyk pod opieką nauczycieli: Małgorzaty Brosz i Joanny Gazdy-Niemczyk.
Wizyta w Samorządowym Gimnazjum w Gniewinie to jeden z elementów projektu służący nawiązaniu bliskich kontaktów ze szkołą partnerską z Pomorza. Jest to również efekt zainicjowanego przez GP 3 Święta Patrona Szkoły i Ulicy Ignacego Łukasiewicza. Zamierzamy realizować wspólne projekty edukacyjne oraz prowadzić wymianę młodzieży.
Planowana współpraca ze szkołą z drugiego końca Polski będzie też okazją do pokazania, jak ciekawym i rozwijającym się miastem są Czechowice-Dziedzice, a ich położenie umożliwia poznanie wielu atrakcji turystycznych regionu.
Pierwszego dnia pobytu - 8 stycznia - odbyło się spotkanie z Dyrekcją szkoły Mariolą Nawrocką oraz Wiolettą Majer-Szreder a także przedstawicielami Grona Pedagogicznego, opiekunem Samorządu Uczniowskiego oraz młodzieżą. Młodzi czechowiczanie mieli okazję pokazać, co oznacza hasło „Miasto z zapałem”, gdyż mimo zmęczenia wielogodzinną podróżą, chętnie zaprezentowali przygotowane materiały, opowiadali o działaniach podejmowanych przez szkołę, promowali zalety naszego miasta i najbliższego regionu. Druga część spotkania poświęcona była integracji uczniów - wzajemnemu poznaniu się, nawiązaniu pozytywnych relacji, wymianie doświadczeń oraz zabawie podczas wspólnej gry w kręgle. Znajomości te rozwijały się kolejnego dnia, gdy młodzież wspólnie uczestniczyła w zajęciach lekcyjnych. Natomiast nauczyciele kontynuowali rozmowy dotyczące tego, co szkoły mają sobie nawzajem do zaoferowania.
Gmina Gniewino to niezwykle atrakcyjna część powiatu wejherowskiego. Jej dynamiczny rozwój związany jest przede wszystkim z Elektrownią Wodną Żarnowiec i Kopalnią Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego, a w ostatnim czasie z EURO 2012. Gniewino było centrum pobytowym reprezentacji Hiszpanii. Właśnie tam przez miesiąc mieszkali i trenowali piłkarze tego kraju. Dziś wszystkie obiekty wykorzystywane są przez gminę i stanowią sporą atrakcję turystyczną. Oczywiście, należy też wspomnieć o bliskości Bałtyku - plaża w Dębkach czy Białogórze to zaledwie 20 min drogi. Jezioro Żarnowieckie daje możliwość uprawiania sportów wodnych, a kompleks Kaszubskie Oko wraz z wieżą widokową jest miejscem rozrywki nie tylko dla dzieci.
O wyborze tego miejsca i szkoły tam się znajdującej decydują nie tylko wymienione atrakcje, ale głównie otwartość, życzliwość, pomysłowość i zapał wszystkich tych, z którymi mieliśmy okazję się kontaktować i poznać. Niezastąpionym opiekunem naszej delegacji był nauczyciel j. angielskiego, Mariusz Królikowski.
Dnia 9 stycznia odbyła się podniosła i wzruszająca uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy, nadania szkole imienia Ignacego Łukasiewicza, przekazania sztandaru i ślubowania. Znaleźliśmy się w gronie licznie przybyłych gości, wspólnie wysłuchaliśmy nowego hymnu szkoły i obserwowaliśmy honorową paradę sztandaru. Zobowiązaniem jest dla nas fakt, że na jego drzewcu widnieje także tarcza z nazwą Gimnazjum Publicznego nr 3. Zachwyciła nas część artystyczna, a wyjątkowym zaskoczeniem był występ uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły w Kołomyi na Ukrainie.
Mimo tylu przeżyć zdecydowaliśmy się na wycieczkę do Gdańska. Chcieliśmy naprawdę przekonać się, że jesteśmy na wybrzeżu. Dzięki opowieściom przewodnika fundacji „Pro turris” mogliśmy zobaczyć najcenniejsze zabytki i poczuć klimat przeszłości. Wrażenia były tym większe, że stary młyn, Złotą czy Zieloną Bramę, Ratusz, Neptuna, Dwór Artusa, Bazylikę Mariacką czy potężnego Żurawia oglądaliśmy wieczorem, w blasku świątecznych iluminacji.
Dzień wyjazdu to wzajemne podziękowania, pamiątkowe zdjęcia, plany i zaproszenia. Gościnność i życzliwość naszych gospodarzy zachęciła nas do podjęcia kolejnych działań służących poszerzaniu współpracy. Bardzo lubimy nowe wyzwania, które wyzwalają w nas pomysłowość i energię. I zawsze są zapowiedzią czegoś ekscytującego i niespodziewanego.
Dziękujemy wszystkim instytucjom i nauczycielom, którzy pomogli w skompletowaniu materiałów promujących szkołę, miasto i region.
Wyjazd był możliwy dzięki finansowemu wsparciu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego Oddział w Czechowicach-Dziedzicach oraz firmy LOTOS BIOPALIWA Sz o.o. Czechowice-Dziedzice.
J. Gazda-Niemczyk i M. Brosz, PM
Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach
Plac Jana Pawła II 1
43-502 Czechowice-Dziedzice
tel: 32 214 71 10, Fax: 32 214 71 52
e-mail: um@um.czechowice-dziedzice.pl