Wtorek, 21.05.2024
Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora

Turniej Wiedzy Pożarniczej. Gminne eliminacje za nami
06-03-2015

W czwartek 5 marca, w sali strażnicy OSP Zabrzeg przeprowadzono kolejne gminne eliminacje „Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej”. Zmagania pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”, zorganizowane zostały przez Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Czechowicach-Dziedzicach.

Tradycyjnie już patronat nad turniejem objął Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut. Gospodarzem tegorocznych eliminacji była Ochotnicza Straż Pożarna w Zabrzegu.

W turnieju uczestniczyła młodzież szkolna z terenu miasta i gminy Czechowice-Dziedzice, w trzech kategoriach wiekowych: szkół podstawowych - I kategoria, gimnazjalnych - II kategoria i ponad gimnazjalnych - III kategoria. Przy stolikach do rozwiązywania pisemnych testów, składających się z 25 pytań, usiadło 20 uczestników eliminacji, w tym 6 uczestników I grupy wiekowej, 9 uczestników II grupy wiekowej i 5 uczestników III grupy wiekowej. Młodzi pasjonaci strażackiej służby walczyli o prawo reprezentowania gminy Czechowice-Dziedzice w poszczególnych kategoriach wiekowych, na eliminacjach powiatowych i możliwość uczestniczenia w kolejnych szczeblach tego turnieju. W każdej kategorii wiekowej czekało tylko 1 miejsce na udział w eliminacjach powiatowych.

Egzamin oceniała trzyosobowa komisja powołana przez Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w składzie: bryg. Tadeusz Szkucik - Komendant Gminny OSP, Zbigniew Waloszczyk - Przewodniczący Gminnej Komisji Rewizyjnej ZOSP RP i Krzysztof Parma - Członek Zarządu OSP Zabrzeg.

Uczestnicy eliminacji wykazali się dużą wiedzą w zakresie tematyki pożarniczej. Rywalizacja była zacięta, bo o zwycięstwie w kategorii szkół ponad gimnazjalnych i 3 miejscu w kategorii szkół gimnazjalnych zadecydowała dodatkowa seria pięciu pytań ustnych.

W kategorii szkół podstawowych na podium w komplecie stanęli członkowie MDP OSP Zabrzeg. Zwycięzcą został Mateusz Londzin, drugie miejsce zajął Krzysztof Kawiak, a trzeci był Piotr Podsadecki. Również bezkonkurencyjni okazali się młodzi druhowie z OSP Zabrzeg w kategorii szkół gimnazjalnych, gdzie najlepszym okazał się Mateusz Tokarczyk, drugi był Rafał Gryczka, a trzeci po ustnej dogrywce Tomasz Kawiak. W kategorii szkół ponad gimnazjalnych o pierwszym miejscu także zadecydowała dodatkowa seria pytań ustnych, w wyniku której pierwsze miejsce zajął Michał Ściskała z OSP Dziedzice, drugie Adrian Dudek z OSP Zabrzeg, a trzecie Mateusz Mieszczak z OSP Dziedzice.

Zwycięscy poszczególnych kategorii wiekowych: Mateusz Londzin w kategorii szkół podstawowych, Mateusz Tokarczyk w kategorii szkół gimnazjalnych i Michał Ściskała w kategorii szkół ponad gimnazjalnych będą reprezentować gminę Czechowice-Dziedzice w eliminacjach powiatowych „Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej”, które odbędą się 28 marca 2015 roku w Jasienicy.

Fot. Błażej Londzin - OSP Zabrzeg

Zbigniew Waloszczyk/ŁP