O gminie
W dniach od 12 do 14 października br. w Katowicach odbędzie się V Europejski Kongres dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw, organizowany przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach. Tradycyjnie już, w gronie samorządowych partnerów Kongresu, znalazła się Gmina Czechowice-Dziedzice, od lat podejmująca działania wspierające przedsiębiorców.
V Europejski Kongres dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw to wydarzenie na którym nie może zabraknąć żadnego przedsiębiorcy szukającego ciekawych rozwiązań dla swojej firmy, ale także tych osób, które dopiero myślą o założeniu działalności gospodarczej. Każdy znajdzie coś dla siebie - organizatorzy tegorocznego kongresu przygotowali ponad 50 paneli dyskusyjnych, a do udziału zaprosili wielu ciekawych ekspertów z różnych dziedzin.
Kongres odbędzie się w dniach 12-14 października, po raz pierwszy w nowym Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Obfitować będzie w sesje plenarne, dyskusje, warsztaty i spotkania z ekspertami, a także informacje o najnowszych trendach. Jak co roku wydarzeniu towarzyszyć będą Targi Usług i Produktów dla MŚP BIZNES EXPO oraz Program „Samorząd, który wspiera MŚP”. Z kolei panele dyskusyjne będą odbywać się w ramach 6 ścieżek tematycznych.
Na zainteresowanych tym, jak prowadzić swoją firmę w sposób innowacyjny, czekają wydarzenia dotyczące m.in. inteligentnego rozwoju, współpracy z nauką i klastrami czy rozwoju nowych technologii. Uczestnicy poszukujący możliwości optymalizacji kosztów czy wsparcia w biznesie będą mogli wziąć udział w panelach, które pozwolą im dowiedzieć się jak doskonalić zarządzanie w swojej firmie czy zdobyć cenne informacje dotyczącego sposobu zabezpieczenia firmy przed niewypłacalnością kontrahenta.
Na uczestników czekać będzie szereg paneli dotyczących przywództwa i dialogu, które pozwolą zapoznać się z rolą lidera i jego kompetencjami, wgłębić się w tajniki doskonalenia przywództwa, odkryć sekrety liderów biznesu czy poznać najlepszą metodę na rozwiązywanie konfliktów pracowniczych. Przedsiębiorczość niejedno ma imię, dlatego też uczestnicy wezmą udział w panelach dyskusyjnych poświęconych prężnie rozwijającym się firmom, które łączą biznes, kulturę i samorząd na rzecz rozwoju gospodarki kreatywnej, firmom rodzinnym czy osobom niepełnosprawnym na rynku pracy.
Na zainteresowanych międzynarodową współpracą gospodarczą przedsiębiorstw czekać będą zagadnienia dotyczące m.in. rynku amerykańskiego, miejskich technologii i inteligentnych domów w Austrii, czołowych partnerów biznesowych Polski – Czech i Słowacji, czy prowadzenia interesów z Rosją, a także wieloma innymi krajami.
Organizatorzy nie zapomnieli także o młodych przedsiębiorcach i tych, którzy dopiero planują założyć swoją firmę - będą oni mogli skorzystać z paneli dotyczących start-upów, czy z Akademii Marketingu i Sprzedaży. Spotkanie młodych przedsiębiorców z Europy w Polsce odbędzie się pod nazwą EU-US Young Entrepreneurs Summit Katowice 2015, a motywem przewodnim spotkania będzie dyskusja o porozumieniu o wolnym handlu pomiędzy UE-USA (TTIP, który jest obecnie negocjowany). Uczestnicy dyskusji wspólnie zastanowią się, jak TTIP wpłynie na młodych przedsiębiorców. Podczas spotkania utworzone mają być postulaty do późniejszego zaprezentowania Komisji Europejskiej.
Podczas V EKMŚP organizatorzy mocno podkreślają rolę, jaką mają do odegrania studenci w rozwoju sektora MŚP. W ramach specjalnej ścieżki planują wyjątkowe spotkania z liderami świata polityki i gospodarki, którzy będą gośćmi Kongresu. Formuła tych spotkań to 25/25 (25 minut prelekcji i 25 minut na dyskusję z publicznością); pozwoli ona na wymianę poglądów pomiędzy zaproszonymi gośćmi i uczestnikami. Spotkania będą odbywały się przez cały 2 i 3 dzień Kongresu.
Kongres, jak co roku, złożony jest z kilku ścieżek tematycznych, w ramach których organizowane są poszczególne sesje i wydarzenia. Pierwsza z nich nosi nazwę: Innowacyjna Firma, Inteligentne Miasto, Konkurencyjny Region. Uczestniczący w niej przedsiębiorcy dowiedzą się między innymi jak poprawić zdolność konkurencyjną swojej firmy poprzez innowacje oraz gdzie szukać środków na finansowanie unikatowych pomysłów i rozwiązań. Uczestnicy Kongresu będą też dyskutować na temat partnerskiej współpracy samorządów, urzędów pracy i firm sektora MŚP oraz dostosowania systemu edukacji do potrzeb pracodawców. Nie zabraknie tematów związanych z innowacjami w medycynie, turystyce, nanotechnologiach, energetyce i multimediach.
Optymalizacja procesów biznesowych to kolejny ciekawy temat, któremu poświęcona zostanie odrębna ścieżka tematyczna. Eksperci Kongresu wyjdą naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców zainteresowanych poprawą efektywności działania swoich firm i odpowiedzą na pytania z zakresu zarządzania strategicznego, finansowania rozwoju, nowych technologii w służbie marketingu czy bezpieczeństwa w biznesie. Będzie można również dowiedzieć się jak budować owocne relacje biznesowe, a także w efektywny i nowoczesny sposób rozwiązywać spory z kontrahentami biznesowymi.
Kolejne ścieżki skupiać się będą na tematyce przywództwa, strategii i dialogu oraz różnych aspektów przedsiębiorczości. Uczestnicy Kongresu wspólnie zastanowią się jakich liderów potrzebuje Europa, Polska i każda firma, a także jak być dobrym przywódcą na co dzień. W ramach ścieżki „Przedsiębiorczość niejedno ma imię” odbędą się sesje poświęcone firmom rodzinnym, sukcesji i aktywizacji osób niepełnosprawnych. Również osoby zainteresowane tematyką międzynarodowej współpracy gospodarczej odnajdą dla siebie szereg atrakcyjnych paneli, w których będą mogły aktywnie uczestniczyć. W tym roku organizatorzy postanowili przyjrzeć się bliżej możliwościom współpracy, jakie stwarzają rynek amerykański, austriacki, czeski, słowacki, turecki oraz szeroko rozumiany kierunek wschodni. Nie zabraknie spotkań B2B i Face2Face.
Pasjonatów biznesu z pewnością nie trzeba przekonywać do wzięcia udziału w Kongresie. Bezpłatna rejestracja dostępna jest na stronie www.ekmsp.eu. To głównie dzięki najlepszym ekspertom i wybitnym gościom Katowice kolejny raz mają okazję zostać europejskim centrum przedsiębiorczości.
Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Komisji Europejskiej oraz wysokim patronatem Parlamentu Europejskiego, a także współfinansowane z budżetu samorządu Województwa Śląskiego. Współorganizatorami są: Ministerstwo Gospodarki, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. oraz Uniwersytet Śląski. Współgospodarzami są: Województwo Śląskie, Miasto Katowice, Metropolia Silesia, Wojewoda Śląski, Województwo Opolskie i Małopolskie.
RIG/ŁP