Czwartek, 02.05.2024
Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta

Józef Grabowski z nominacją do Nagrody im. Ks. Józefa Londzina!
29-10-2015

Józef Grabowski, kierownik Kina „Świt” przy Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach znalazł się w gronie osób nominowanych do tegorocznej Nagrody im. Ks. Józefa Londzina. Kandydaturę Józefa Grabowskiego zgłosił Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut.

Józef Grabowski urodził się 10 listopada 1959 roku w Siemianowicach Śląskich. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach oraz Policealnego Studium Zawodowego w Pszczynie.

Od 1979 roku związany z Dyskusyjnym Klubem Filmowym „Puls” w którym działał społecznie do 1991 roku. Od października 1991 roku kierownik Kina „Świt”. Pod jego kierownictwem Kino „Świt” trzy lata z rzędu (1993-1995) biło rekordy frekwencji w kraju. W latach 1995-96 kino zgromadziło ponad stutysięczną widownię. Kino „Świt” zostało dwukrotnie laureatem „Złotego Progu” (1995 r. i 1996 r.), prestiżowej nagrody dla najlepiej działającego kina w kraju. Józef Grabowski jest autorem programów oraz współautorem cyklicznych imprez filmowych:

• Czechowickie Prezentacje Filmowe (od roku 1992)
  • Tydzień Filmu Polskiego - Filmowe Polonica (od roku 1993)
  • Festiwal Dobrych Filmów (od roku 2001)
  • Sąsiedzi (od roku 2009)
  • Klasyczna Filmowa Jazda Obowiązkowa (od roku 2012)
  • Non Fiction (od roku 2013)

Józef Grabowski swoją konsekwencją, kompetencją i znajomością zmieniających się trendów we współczesnej twórczości filmowej, nadal dowodzi, że mimo wielu niesprzyjających okoliczności można zainteresować wartościową ofertą kulturalną odbiorcę o głęboko rozbudzonych aspiracjach intelektualnych i uświadomionych oczekiwaniach satysfakcji duchowych, których spełnienie nadaje istotny sens wszelkiej naszej aktywności i owocuje praktycznymi efektami w naszej codziennej pracy i w naszym życiu prywatnym.

W dowód uznania dla dotychczasowej pracy społecznej na rzecz rozpowszechniania kultury, w 1997 roku Józef Grabowski otrzymał Nagrodę Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice A.D. 1997. W działalności samorządowej (m. in. jako Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach w latach 1998-2002 oraz 2002-2006 oraz członek Zarządu Osiedla Dziedzice) wykazywał się jako wielki społecznik - orędownik krzewienia kultury.

Kino „Świt” i Józef Grabowski to dwa nierozerwalne elementy, które wyrosły na symbol Czechowic-Dziedzic – symbol, który jest znany wielu Polakom, często mieszkającym bardzo daleko od naszego miasta.

***

Nagroda im. Ks. Józefa Londzina - wielkiego patrioty, posła, działacza społecznego i samorządowego została ustanowiona przez Starostę Bielskiego z okazji 70. rocznicy śmierci księdza. Każda gmina powiatu bielskiego co roku nominuje do tej nagrody osobę lub grupę.

Patronem nagrody jest ksiądz prałat Józef Londzin, urodzony w Zabrzegu koło Czechowic-Dziedzic. Był to wielki kapłan, społecznik, patriota i poseł, działacz polski na Śląsku Cieszyńskim na przełomie XIX i XX wieku. Obecnie ks. Józef Londzin jest patronem Zespołu Szkół w Zabrzegu. W rodzinnej wsi zbudowano ks. Londzinowi tuż przy kościele pomnik. W Zabrzegu działa również Stowarzyszenie jego imienia.