Sobota, 18.05.2024
Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka

MDK zaprasza na wystawę. Z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski
07-03-2016

„966 – Chrzest Polski, mity i legendy” to tyłu wystawy, którą można oglądać w Izbie Regionalnej Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach.

Wystawa tematyczna, poświęcona 1050. rocznicy Chrztu Polski, dostępna jest codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00 – 14.00. W najbliższy poniedziałek 14 marca, o godzinie 18.30, MDK zaprasza na poświęcony wystawie wykład, który – w Piwnicy Muz - poprowadzi historyk Jacek Cwetler.

966 rok, rok wyjątkowy i przełomowy dla polskiej państwowości i polskiego Kościoła. Przyjęcie chrześcijaństwa przez Mieszka I i jego poddanych spowodowało, że z lokalnego państewka plemiennego stała się Polska jednym z najważniejszych państw Europy. Z własnym władcą i własnym biskupem, podległym bezpośrednio pod Rzym.

Burzliwe dzieje przyjęcia chrześcijaństwa w Polsce. Mieszko I, Dąbrówka, Bolesław Chrobry, św. Wojciech, niemieccy cesarze, niemieccy biskupi, czescy książęta, bohaterowie tych wydarzeń. Opis pierwszych granic Polski - "Dagome Iudex".

Wszystko to obejrzą Państwo na wystawie, a resztę dopowiedzą Państwu oprowadzający po wystawie kustosze Izby Regionalnej.

Zapraszamy!