Sobota, 18.05.2024
Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka

Konkurs Palm Wielkanocnych w Zabrzegu
21-03-2016

W niedzielę 20 marca w Zabrzegu odbył się XIII Konkurs Palm Wielkanocnych. Zwyciężyła palma Anny i Michała Chochlińskich.

Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce już od średniowiecza. To pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia upamiętniający przybycie Jezusa do Jerozolimy. Od trzynastu lat w zabrzeskiej parafii organizowany jest Konkurs Palm Wielkanocnych, który ma na celu zachęcić, zwłaszcza dzieci i młodzież, do kultywowania tej pięknej tradycji.

W tym roku zgłoszono ponad pięćdziesiąt palm, różnej wielkości, różnie zdobionych. Te najwyższe, z trudem przywieziono do kościoła. Wszystkie zostały poświęcone. Niektóre w Wielką Sobotę będą spalone, a popiół z nich będzie używany w następnym roku.

W polskiej tradycji ludowej Niedzielę Palmową nazywano również Kwietną bądź Wierzbną. Palmy w tradycji chrześcijańskiej symbolizują odradzające się życie. Wykonywanie ich ma bogatą tradycję. Palmy wielkanocne przygotowuje się m.in. z gałązek wierzby, która w symbolice Kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby używa się także gałązek malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy wplatano również bukszpan, barwinek, borówkę i cis.

Komisja konkursowa, ocenia palmy wykonane własnoręcznie, wykorzystujące ciekawe pomysł artystyczne, kompozycję, wygląd oraz zgodność wykonania z lokalną tradycją. Na uczestników czekały cenne nagrody ufundowane przez Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta, miejscowego proboszcza – ks. Jacka Kobiałkę, sołtysa Andrzeja Puskarczyka oraz zabrzeskich radnych: Krzysztofa Jarczoka i Jerzego Kwaśniewskiego.

Konkurs wygrała i zdobyła nagrodę burmistrza – nowoczesny tablet - palma Anny i Michała Chochlińskich. Drugie miejsce zajęła palma Aleksandry Juszczyk, a na trzecim uplasowała się palma Puliny Zuber. Nagrodami rzeczowymi uhonorowano także dzieła Kingi Chopiak, Pauliny i Krystiana Gacek, Pauliny i Wiktorii Gawlas, Antoniego Kołoczka oraz Jakuba Kostrzewy.

foto1

Wyróżniono prace: Natalii Rąbel i Igora Zątka, Antonelli Italiano, Karoliny Antonik, Julity Kocurek, Aleksandry i Justyny Mrowiec, Kaji i Miłosza Rudnik, Patrycji Pluty, Łukasza Kusia, Dawida Janik i Jakuba Chudka. Oceny palm dokonało jury składające się z przedstawicieli Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej - głównego organizatora konkursu.

foto2

ŁuK/ŁP