O gminie
Walcownia Metali „Dziedzice” SA i Vertex SA to zwycięzcy tegorocznej, siódmej już edycji konkursu Czechosławów - nagród przyznawanych firmom, które budując własną markę, przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku Czechowic-Dziedzic.
Statuetka Honorowego Czechosława, przyznawanego przez Kapitułę poza konkursowymi kategoriami, trafiła w tym roku do rąk Jacka Stachursky’ego.
Od samego początku Konkurs o tytuł Czechosława odbywa się we współpracy z Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach, a obok statuetek Czechosława, w obydwu kategoriach konkursowych: Produkcja i budownictwo oraz Handel i usługi, przyznawane są również wyróżnienia w postaci Srebrnych Laurów Umiejętności i Kompetencji RIG. Tegoroczna Gala Czechosławów była jednak wyjątkowa, bo wspólnie z podsumowaniem konkursu odbyły się obchody jubileuszu 25-lecia działalności czechowickiej Delegatury Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Platynowym Laurem Umiejętności i Kompetencji – jednym z najwyższych odznaczeń przyznawanym przez katowicki RIG – uhonorowany został Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut.
Wśród wielu znakomitych gości, na siódmej Gali Czechosławów pojawili się: Stanisław Szwed – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Jan Chrząszcz – pierwszy zastępca Wojewody Śląskiego, Janusz Steinhoff – były Wicepremier w Rządzie Jerzego Buzka, Przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej oraz Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Andrzej Kamiński – Senator RP, Małgorzata Pępek – Poseł na Sejm RP oraz Jacek Krywult – Prezydent Bielska-Białej. Współgospodarzami Gali – obok Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta byli: Tadeusz Donocik – Prezes RIG w Katowicach oraz Wiesław Pochopień – Prezes czechowickiej Delegatury RIG.
Statuetki Czechosława – eleganckiej, kroczącej naprzód postaci, symbolizującej solidność w działaniu oraz aktywną i etyczną postawę laureata – zostały rozdane podczas uroczystej gali, która odbyła się w piątkowy wieczór 1 kwietnia w Dworku Eureka w Czechowicach-Dziedzicach. Zgłoszone do udziału w siódmej już edycji konkursu firmy walczyły o prestiżowy tytuł Czechosława 2016 w dwóch kategoriach: Produkcja i budownictwo oraz Handel i usługi. Kapituła konkursu, której przewodniczył Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut uznała, że w kategorii Produkcja i budownictwo nagrodę Czechosława otrzyma Walcownia Metali „Dziedzice” SA, zaś w kategorii Handel i usługi firma Vertex SA.
W obu kategoriach konkursowych rozdane zostały również wyróżnienia w postaci Srebrnych Laurów Umiejętności i Kompetencji Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. W kategorii Produkcja i budownictwo Laur otrzymała Firma Usługowa „Kawalerek”. W kategorii Handel i usługi wyróżnieniem w postaci Srebrnego Lauru Umiejętności i Kompetencji uhonorowano Firmę „Gabrielle”.
We wręczaniu Czechosławów oraz wyróżnień w postaci Srebrnych Laurów RIG wzięli udział: Wiceminister Stanisław Szwed oraz Wicewojewoda Jan Chrząszcz. Tym razem – wyjątkowo – laureata Honorowego Czechosława poznaliśmy nieco później, bo w artystycznej części Gali, kiedy na scenie pojawił się Jacek Stachursky. Okazało się bowiem, że w tym roku tytuł ten został przyznany właśnie artyście, którego koncert uświetnił Galę Czechosławów.
Zanim to jednak nastąpiło, odbyła się część uroczystości, poświęcona jubileuszowi ćwierćwiecza czechowickiej Delegatury RIG. W związku z 25-leciem najstarszej z Delegatur katowickiej RIG, wręczono liczne wyróżnienia. Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji, przyznany w styczniu br. na Gali RIG w Katowicach, dopiero teraz, w Czechowicach-Dziedzicach odbierał Burmistrz Marian Błachut.
Przypomnijmy tylko, bo informowaliśmy o tym wówczas obszernie, że swoim wysokim wyróżnieniem RIG postanowił uhonorować Burmistrza Czechowic-Dziedzic w kategorii „Samorząd terytorialny, zawodowy i gospodarczy”. Nagroda RIG jest wyrazem uznania dla Mariana Błachuta jako Burmistrza Czechowic-Dziedzic, gdzie od lat wspierane są inicjatywy samorządu gospodarczego, a dzięki partnerstwu między samorządami – terytorialnym i gospodarczym, panuje przyjazny klimat dla rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. W uzasadnieniu wyboru Kapituły Laurów Umiejętności i Kompetencji RIG w Katowicach czytamy, że Burmistrz Marian Błachut został uhonorowany Laurem Platynowym między innymi za: determinację w budowaniu samorządu zgody, wspieranie inicjatyw samorządu gospodarczego oraz biznesu, umiejętność włączenia wrażliwości społecznej w decyzje administracyjne, wspieranie rozwoju lokalnej kultury i różnorodnych dyscyplin sportowych, inicjowanie i aktywny udział w akcjach charytatywnych.
W tej części uroczystości wyróżnienia RIG otrzymali również:
Złote Honorowe Odznaki Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach:
Złote Honorowe Odznaki 25-lecia Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach:
Złote Honorowe Odznaki Krajowej Izby Gospodarczej:
Medal 25-lecia Krajowej Izby Gospodarczej:
Henryk Borowski – Prezes HB Unibud SA
***
Uzasadnienia w Konkursie o tytuł Czechosława 2016
Walcownia Metali „Dziedzice” SA
Historia firmy sięga 120 lat. Powstała w 1896 roku, zatrudniając na starcie 64 pracowników. Pierwsze jej produkty bazowały na wyrobach z cynku, szybko jednak musiała zdywersyfikować swoją działalność w kierunku wyrobów z aluminium, miedzi, mosiądzu i innych stopów. Dzisiejsza gama produktów obejmuje kształtowniki, rury, druty, pręty, taśmy z różnych metali i stopów. Wytwarza również krążki monetarne do produkcji monet oraz świadczy usługi walcowania. Od początku swojej działalności swoje produkty oferowała na rynku wewnętrznym oraz eksportowała poza granice kraju i Europy.
Firma z racji swej nazwy i długoletniej działalności jest mocno utożsamiana z miastem. Marka „Dziedzice” była udziałem kapitału prywatnego i państwowego, powstała za czasów austrowęgierskich, przechodząc przez zarządy czechosłowackie, niemieckie, by znaleźć się w rękach polskich. Rozwój gospodarczy kreowany przez Walcownię wpłynął wprost na rozwój miejscowości, który zaowocował powstaniem miasta Czechowice-Dziedzice.
Walcownia Metali „Dziedzice” SA jest jednym z największych pracodawców w gminie, zatrudnia obecnie ponad pół tysiąca wyszkolonych pracowników. Łączy tradycję z nowoczesnością, prezentując duże doświadczenie i specjalistyczną wiedzę. Sukcesywnie dostosowuje produkcję do wymogów rynku, zachowując światowe standardy.
Równocześnie Firma dba o lokalne środowisko, w którym funkcjonuje. Wspiera wydarzenia miejskie i lokalny sport. Od lat utożsamiana jest z najstarszym czechowickim klubem piłkarskim – MRKS-em.
Vertex SA
Ustabilizowana, innowacyjna Firma, działająca ponad 20 lat, wchodząca w skład międzynarodowego koncernu PISLA OY. Zajmuje się produkcją i handlem osłonami wewnętrznymi i zewnętrznymi, takimi jak: rolety, plisy, żaluzje pionowe i poziome, panele japońskie, markizy, moskitiery, bramy garażowe i inne.
Vertex jest uznaną marką, liderem w branży osłonowej, posiadającym bardzo rozbudowaną sieć sprzedaży, także poza granicami Polski. Firma jest aktywnie i nowocześnie zarządzana. Kooperuje z wieloma podmiotami branżowymi – producentami i montażystami osłon okiennych, projektantami i przedsiębiorstwami budowlanymi. Stworzyła m. in. bibliotekę plików dla architektów wnętrz w celu rozszerzenia wiedzy na temat swoich produktów oraz możliwości ich zastosowania, wykorzystując do tego celu profesjonalne oprogramowanie. Publikuje poradniki dla inwestorów, udostępniła wizualizator, pomagający w doborze produktów i złożeniu zamówienia. Vertex realizuje programy szkoleń dla partnerów handlowych oraz konkursy dla studentów, poszukując inspiracji i rozwijając swoje wzornictwo. Firma dysponuje profesjonalną grupą serwisową, służącą fachową pomocą.
Vertex jest reprezentantem innowacyjnej i kreatywnej części lokalnej przedsiębiorczości, doceniającej znaczenie dizajnu i funkcjonalności proponowanych rozwiązań. Sukces Firmy dowodzi jakości potencjału gospodarczego Czechowic-Dziedzic, w którym coraz większy udział mają małe i średnie przedsiębiorstwa.
Tytuł Honorowy - Jacek Łaszczok-Stachursky
Jacek Stachursky od ponad 20 lat jest jednym z najpopularniejszych wykonawców muzyki tanecznej. Uczestnik festiwali w Sopocie i Opolu, zdobywca Słowika Publiczności i Superjedynki. Koncertował w Europie, Azji i Ameryce. Jego muzyczne albumy w oficjalnej dystrybucji rozeszły się w blisko milionowym nakładzie.
Jacek Stachursky jest od dwóch dekad prawdziwym ambasadorem Czechowic-Dziedzic. Znalazł się w wąskim gronie mieszkańców naszej gminy, rozpoznawalnych w całej Polsce. Stanowi samodzielną markę, którą wykorzystuje także do promocji rodzinnego miasta.
Mimo sukcesu i sławy artysta ciągle związany jest ze swoim rodzinnym miastem, interesuje się jego sprawami. Angażuje się w rozwój lokalnego sportu, rozwój oferty kulturalnej miasta, uczestniczy w wielu akcjach charytatywnych. Prezentuje aktywną postawę, cieszy się zaufaniem mieszkańców, którzy powierzyli mu mandat do reprezentowania ich w Radzie Miejskiej i Radzie Powiatowej.
Doceniając skuteczność działania Jacka Stachusky’ego na trudnym rynku muzycznym, sukces ekonomiczny jego projektu oraz towarzyszącą temu postawę lokalnego patrioty Kapituła Konkursu postanowiła uhonorować Pana Jacka Łaszczok-Stachusky'ego tytułem honorowym Czechosław 2016.
ŁP