Środa, 15.05.2024

Piąte urodziny „Zabrzeżanek” – Jubileusz Koła Gospodyń Wiejskich
11-04-2016
11-04-2016

Chciałoby się powiedzieć – jak ten czas szybko leci… Wydaje się, jakby było to zaledwie wczoraj, a od czasu, gdy najbardziej aktywne kobiety z Zabrzega utworzyły i formalnie zarejestrowały Koło Gospodyń Wiejskich „Zabrzeżanki”, minęło pięć lat!

Okolicznościowe spotkanie, w sobotę 9 kwietnia, stało się okazją do wspomnień. Minione pół dekady to czas kiedy Koło od raczkującej organizacji stało się prężną jednostką, która zaistniała w regionie i stała się jedną z wizytówek Zabrzega, promującą wielopokoleniowe tradycje, zwyczaje czy współczesne walory miejscowości. Gościem "Zabrzeżanek" był Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut.

- Cieszymy się, że nasze inicjatywy spotykały się z serdecznym przyjęciem przez mieszkańców. Cele, które sobie stawiałyśmy w większości przypadków udało się doprowadzić do końca. Dziś działamy w trzech zespołach problemowych: rękodzieło, kulinaria i folklor. Koło ma swoje miejsce, a przede wszystkim młody zarząd i na pewno będzie nadal funkcjonowało – mówią o sobie Zabrzeżanki.

„Zabrzeżanki” od samego początku aktywnie uczestniczą targach i wystawach regionalnych, festiwalach kulinarnych, spartakiadach sportowych, promują miejscowe potrawy i specjały. W sołectwie natomiast aktywnie włączają się w różne inicjatywy, prezentują przedstawienia nawiązujące do dawnych zwyczajów, a także angażują w bieżące wydarzenia świeckie i religijne. Po pięciu latach działalności mogą pochwalić się sukcesami nie tylko na niwie gminnej, ale też powiatowej i wojewódzkiej.

Zabrzeskie Koło zrzesza 34 gospodynie. Na początku roku wybrany został nowy zarząd Koła, który tworzą: Wioletta Borkowska - przewodnicząca, Izabela Londzin – zastępczyni przewodniczącej, Karolina Kubień – sekretarz, Jadwiga Wrzoł – skarbnik oraz Elżbieta Kuś, Maria Całujek i Maria Kobiela. Komisję rewizyjną tworzą Danuta Puzoń, Irena Zbijowska i Barbara Londzin.

Piąte urodziny obchodzone były hucznie. Była multimedialna prezentacja osiągnięć, okolicznościowe występy i wystąpienia. Sala miejscowego Domu Strażaka, w której obchody się odbywały, była przystrojona elementami rękodzieła, które panie wykonują. Jak na dobre gospodynie przystało – wszystko zorganizowane było perfekcyjnie, a muzyka, w wykonaniu kapeli działającej przy Kole, grała aż miło. Zabawa była przednia, a życzeniom dalszych owocnych lat pracy nie było końca.

Gratulacje i życzenia związane z jubileuszem złożyli „Zabrzeżankom” obecni na spotkaniu: Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, Danuta Kożusznik - prezes Zarządu Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej, radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Halina Kopeć – sekretarz Powiatu Bielskiego, ks. prałat Emil Dyrda, ks. Dawid Majdak, Andrzej Puskarczyk – sołtys Zabrzega, radni - Jerzy Kwaśniewski i Krzysztof Jarczok, Barbara Parchańska – dyrektor Zespołu Szkół w Zabrzegu, Tomasz Londzin – prezes OSP Zabrzeg i Weronika Nikiel – przewodnicząca zabrzeskiego koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Łukasz Kwaśniewski / ŁP