Wtorek, 30.04.2024
Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana

Alarm przeciwpowodziowy na terenie gminy!
21-09-2017

21 września późnym wieczorem na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice zostały przekroczone stany alarmowe na rzekach Wisła, Iłownica i Biała. Tuż przed północą Burmistrz ogłosił alarm przeciwpowodziowy, w gotowości postawione są wszystkie służby zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Działa i sytuację w gminie bacznie monitoruje Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Stany wód w rzekach bacznie i z wyjątkową uwagą monitorowano już od rana. Wobec przekroczenia stanu ostrzegawczego na Białej i Wapienicy oraz z uwagi na wyjątkowo niekorzystną prognozę meteorologiczną, Burmistrz Czechowic-Dziedzic o godzinie 17:30 ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe dla Gminy Czechowice-Dziedzice, a w Urzędzie Miejskim w trybie pilnym zebrał się Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego.

O godzinie 23:30, w związku z przekroczeniem w rzekach stanów alarmowych wód i dalszą, niekorzystną prognozą meteorologiczną na najbliższe godziny, ogłoszony został alarm przeciwpowodziowy na terenie gminy.

W Urzędzie Miejskim wprowadzono całodobowy dyżur - pod numerem telefonu 32 214 71 65. Zgodnie z wydanym w godzinach późnowieczornych zarządzeniem Burmistrza (nr 172/17) aktualnie w gotowości są wszystkie służby zabezpieczenia przeciwpowodziowego, które zostały zobowiązane - wraz z Gminnym Zespołem Zarządzania Kryzysowego - do podejmowania niezbędnych, przewidzianych prawem czynności organizacyjnych i technicznych w celu zminimalizowania mogącego  powstać zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi i ich mienia oraz dla środowiska.

Jednocześnie, Burmistrz prosi mieszkańców gminy, aby zachowali szczególną ostrożność i czujność, a wszelkie zauważone zalania i podtopienia niezwłocznie zgłaszali Państwowej Straży Pożarnej, która czuwa pod numerem telefonu 998.

Aktualizacja: 21.09.2017 godz. 23:31
WZK/UM, WP, PM