O gminie
W dniu 12 października 2017r. odbyła się IV Czechowicka Konferencja Profilaktyczna. Tematem wiodącym konferencji były Nałogi i uzależnienia behawioralne. Konferencja została zorganizowana przez Biuro ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom Urzędu Miejskiego we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Do wygłoszenia wykładów zostali zaproszeni następujący prelegenci:
prof. dr hab. Józef Bednarek, pedagog, dydaktyk, medioznawcza, ekspert w zakresie zagrożeń cyberprzestrzeni. Pracownik naukowo-dydaktyczny uczelni humanistycznych i pedagogicznych. Wiceprzewodniczący Zespołu ds. Bezpieczeństwa Dzieci w Cyberprzestrzeni powołanego przez Rzecznika Praw Dziecka RP. Inicjator powołanego w Senacie RP Zespołu ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Świecie Wirtualnym. Autor i współautor wielu książek i publikacji. Organizator i współorganizator wielu konferencji i seminariów naukowych, na których przedstawiał referaty i komunikaty z badań. Kierownik projektów badawczych.
dr Anna Andrzejewska, pedagog w zakresie edukacji informatycznej i medialnej, ekspert w zakresie zagrożeń cyberprzestrzeni. Pracownik naukowo-dydaktyczny uczelni pedagogicznych. Członek Zespołu ds. Bezpieczeństwa Dzieci w Cyberprzestrzeni przy Rzeczniku Praw Dziecka RP. Inicjatorka powołanego w Senacie RP Zespołu ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Świecie Wirtualnym. Zajmuje się edukacją medialną, patologiami w cyberprzestrzeni oraz uzależnieniami od mediów cyfrowych. Od lat prowadzi badania związane z wpływem najnowszych mediów na życie dzieci i młodzieży
dr Ewa Krzyżak- Szymańska – Adiunkt w Katedrze Bezpieczeństwa Powszechnego, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, Prezes Stowarzyszenia Śląskie Centrum Profilaktyki Społecznej GUARDIANUS. Prowadzi szkolenia dla profesjonalistów (nauczycieli, pedagogów, psychologów szkolnych, pracowników pomocy społecznej, policjantów) w zakresie bezpiecznych zachowań dzieci i młodzieży, w tym w szczególności wychowania do korzystania z nowych mediów młodego pokolenia. Realizuje projekty badawcze poświęcone używaniu internetu przez dzieci i młodzież.
Celem konferencji było upowszechnienie wiedzy na temat zagrożeń wypływających z użytkowania nowych technologii. Cyberświat oprócz szans i możliwości może być też źródłem niebezpieczeństw. Do takich niebezpieczeństw zaliczają się zaburzenia użytkowania Internetu, gier czy portali społecznościowych. Rzeczywistość wirtualna dla wielu młodych ludzi staje się alternatywą dla realnego świata i realnych relacji. Bardzo ważne jest wychwycenie momentu, kiedy zabawa, szukanie informacji czy czat z osobą siedzącą po drugiej stronie komputera zaczynają zastępować rozmowę i spotkanie z drugim człowiekiem.
Uczestnicy konferencji mogli dowiedzieć się też, że w Polsce coraz częściej diagnozuje się syndrom Hikikomori polegający na zamykaniu się w pokoju i unikaniu bezpośrednich spotkań z ludźmi, z rodziną, przyjaciółmi. Zamknięty pokój staje się twierdzą młodego człowieka do którego nikt nie ma prawa wstępu. Uczestnicy spotkania poznali też sposoby i strategie pomocy osobie uciekającej w wirtualną przestrzeń. W sposób szczególny zwrócono uwagę na brak zainteresowania ze strony rodziców i opiekunów czym zajmują się dzieci i jakie treści oglądają i przeżywają w grach komputerowych.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele różnych środowisk: nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy, wychowawcy, kuratorzy, pracownicy pomocy społecznej, policjanci, pracownicy służby zdrowia, osoby duchowne, rodzice, opiekunowie. W konferencji wzięli także udział Burmistrz Marian Błachut, Zastępca Burmistrza Maciej Kołoczek oraz przedstawiciele samorządu terytorialnego.
Była to już czwarta, tak prestiżowa i zorganizowana na dużą skalę, konferencja o tematyce profilaktycznej w Gminie Czechowice-Dziedzice. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w tak ważne i trudne tematy za udział w konferencji i wszystkie ciepłe słowa, które od Was usłyszeliśmy po jej zakończeniu.
Agnieszka Borowska-Paszek, ŁP
Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach
Plac Jana Pawła II 1
43-502 Czechowice-Dziedzice
tel: 32 214 71 10, Fax: 32 214 71 52
e-mail: um@um.czechowice-dziedzice.pl