O gminie
14 listopada br. odbyło się uroczyste podsumowanie gminnego konkursu na „Najpiękniejszy i najbardziej przyjazny środowisku dom i ogród w Gminie Czechowice-Dziedzice”.
Wręczenie pamiątkowych dyplomów było połączone ze zwiedzaniem ogrodów pokazowych Gospodarstwa Szkółkarskiego Kapias w Goczałkowicach, gdzie uczestnicy konkursu mieli okazję zwiedzić najciekawsze miejsca 25-hektarowego centrum ogrodniczego, jednej z głównych atrakcji - także turystycznych - okolicy, w której można czerpać nieprzerwanie inspirację do swoich ogrodów...
Ogrody Kapiasa, położone na obrzeżach Goczałkowic-Zdroju, swą historią sięgają do roku 1979, kiedy to właściciel Bronisław Kapias postanowił podzielić się swoją pasją z innymi. Na niewielkim niegdyś skrawku ziemi zaczął sadzić rośliny. Obecnie, ogrody prezentują niezwykle bogatą ofertę przyrodniczą. Na terenie dwóch ogrodów - nowego i starego znajdują się przepiękne okazy, które w połączeniu z architekturą ogrodową tworząc niezwykłe, pełne kolorów i kwiatowych zapachów miejsce. Do zwiedzania udostępniono dwa ogrody - stary i nowy. Stary ogród jest podzielony na zaułki i zakątki, co umożliwia zwiedzającym zapoznanie się z różnością architektury ogrodowej. Nowy Ogród składa się natomiast z kilku ogrodów tematycznych, m.in. Wiejskiego, Zachodzącego Słońca, Nad Stawem, Wrzosowisko, Angielskiego, Brzozowego, Zimowego, Japońskiego. W dalszym ciągu budowane są następne ogrody...
W takiej oto „tematycznej” scenerii przyszło uczestnikom konkursu spotkać się z Burmistrzem Czechowic-Dziedzic Marianem Błachutem i Przewodniczącym Rady Miejskiej Damianem Żelaznym oraz członkami Komisji Konkursowej. Po zwiedzeniu ogrodów, podczas nastrojowego spotkania w miejscowej restauracji, był czas na podsumowanie uczestnictwa w konkursie, wymianę doświadczeń i wręczenie nagród oraz upominków.
Celem konkursu - ogłoszonego w marcu br. - było wspieranie ekologicznych wzorców, ochrona bioróżnorodności, a także zachęcenie mieszkańców Gminy Czechowice-Dziedzice do dbałości o piękno i estetykę swojego najbliższego środowiska. Konkurs miał charakter otwarty i był adresowany do wszystkich mieszkańców, którzy posiadają piękne i przyjazne domy i ogrody, zlokalizowane na terenie naszej gminy. Dodatkowym wymogiem konkursowym było posiadanie ekologicznego źródła ogrzewania budynku (np. ogrzewanie gazowe, elektryczne, ciepło sieciowe, piec węglowy V lub IV klasy) oraz uregulowanej gospodarki ściekowej na terenie posesji (tj. posiadanie przyłącza kanalizacyjnego lub przydomowej oczyszczalni ścieków, ewentualnie zbiornika bezodpływowego opróżnianego zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku w gminie). Pozostałymi wymogami, które trzeba było spełnić, aby móc wziąć udział w konkursie - i to po raz pierwszy wprowadzono w tegorocznej edycji - było posiadanie złożonej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz nieposiadanie względem gminy i jednostek organizacyjnych gminy zaległości z tytułu podatków i innych opłat. Trudno zresztą byłoby wyobrazić sobie, że gmina mogłaby nagrodzić w takim konkursie właścicieli domów i ogrodów, którzy posiadaliby zaległości finansowe wobec gminy lub działaliby wbrew ustanowionym przez gminę przepisom prawa.
Warunkiem udziału w konkursie było wypełnienie karty zgłoszenia i dostarczenie jej do Urzędu Miejskiego w terminie do 30 kwietnia br. - informacje o konkursie były publikowane na stronie internetowej gminy, w mediach lokalnych oraz z „Biuletynie Samorządowym Czechowic-Dziedzic” (nr 3/2017). Zgłoszenia były oceniane przez Komisję Konkursową od 15 maja do 30 września w formie oględzin w terenie na podstawie takich kryteriów, jak estetyka zagospodarowania ogrodu, funkcjonalność ogrodu, oryginalność i pomysłowość wykonania ogrodu, bioróżnorodność roślin, bioróżnorodność zwierząt, udział roślin miododajnych i przyjaznych pszczołom, ciekawe rozwiązania małej architektury, korzystanie ze źródeł energii odnawialnej, ekologiczny sposób zagospodarowania odpadów zielonych i sposób zagospodarowania wód deszczowych. Każdy uczestnik mógł ponadto przedstawić komisji własną dokumentację zdjęciową ogrodu.
Wybór był trudny, a różnice punktowe - niewielkie. Komisja oceniała zgłoszone ogrody w składzie: Bernadetta Klimek - naczelnik Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego, Iwona Stępień - Przewodnicząca Osiedla „Centrum” i Prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Irys” w Czechowicach-Dziedzicach oraz pracownicy Urzędu Miejskiego - Alicja Szliter z Wydziału Organizacyjnego i Kadr, Renata Nawrocka i Redaktor Biuletynu Samorządowego Czechowic-Dziedzic Paweł Mizera z Wydziału Promocji. Każdy zgłoszony ogród został przez komisję dwukrotnie odwiedzony, obejrzany i udokumentowany bogatym materiałem zdjęciowym. Członkowie komisji zgodnie podkreślali, że każdy ogród wyróżniał się oryginalną, niebanalną estetyką, pomysłowym i przemyślanym zagospodarowaniem, bogactwem roślinnym i ciekawą, nieraz zaskakującą tzw. małą architekturą.
Nagrody i wyróżnienia wręczali Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, Przewodniczący Rady Miejskiej Damian Żelazny oraz Bernadetta Klimek - naczelnik Wydziału Środowiska i Rolnictwa, przewodnicząca Komisji Konkursowej. Pierwsze miejsce zajęli Państwo Bogusława i Marek Pyczak z Ligoty, drugie - Pan Andrzej Kobiela z Ligoty, a trzecie - Państwo Monika i Mariusz Sordyl z Czechowic-Dziedzic. Dyplom odebrała również Pani Krystyna Kucharska z Czechowic-Dziedzic.
W konkursie zostały przyznane nagrody finansowe o wartości - za I miejsce 2 tysiące złotych, za II miejsce - 1,5 tys. zł, za III miejsce 1000 zł. Oprócz nagród pieniężnych i pamiątkowych dyplomów, uczestnicy spotkania otrzymali od właściciela ogrodów pokazowych Bronisława Kapiasa magnolie, celem zasadzenia w swoich ogrodach - na pamiątkę udziału w konkursie.
W pierwszej edycji konkursu, która miała miejsce w zeszłym roku, a którą rozstrzygnięto ją 6 października 2016 r. - wzięło udział 10 zgłoszonych ogrodów i domów. Nagrody odebrali ich właściciele - pierwsze miejsce zajęła Pani Barbara Szpyra z Czechowic-Dziedzic, drugie - Państwo Małgorzata i Maciej Datta z Czechowic-Dziedzic, a trzecie - Bożena Bumbar z Zabrzega.
PM