Czwartek, 25.04.2024
Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

„Dobry Start”. Realizacja rządowego programu w Gminie Czechowice-Dziedzice
27-06-2018

Wydział Świadczeń Społecznych Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach będzie przyjmował wnioski i realizował świadczenie „Dobry Start”.

Rząd ustanowił program, na podstawie, którego rodziny otrzymają raz w roku 300 zł na każde dziecko uczące się w szkole (z wyjątkiem szkoły policealnej i szkoły dla dorosłych) – bez względu na dochody. Świadczenie będzie przysługiwało w związku z rozpoczęciem roku szkolnego do 20 roku życia, lub 24 roku życia w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności.

Wniosek o wsparcie mogą złożyć rodzice uczącego się dziecka, opiekunowie prawni lub faktyczni. Dokumenty będzie można składać już od 1 lipca online przezstronę ministerstwa rodziny empatia.mrpips.gov.pl. oraz za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Do tej formy składania wniosków  szczególnie zachęcamy będzie to gwarancją szybszej wypłaty świadczeń. Dotyczy to również wniosków o świadczenie wychowawcze 500+, składanych na okres zasiłkowy 2018/2019, które także można składać online od 1 lipca, razem ze świadczeniem ,,Dobry Start’’.

Wniosek o wyprawkę szkolną należy złożyć ostatecznie do 30 listopada, wniosek taki zostanie rozpatrzony i wypłacony maksymalnie do 2 miesięcy.

Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach uruchomił specjalna infolinię pod numerem tel. 32/606 30 03 dla osób zainteresowanych złożeniem wniosku o świadczenie. Infolinia będzie działała do 31 sierpnia br. w dni robocze tj. od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 14.00.

Świadczenia "Dobry Start" i ,"Rodzina 500 plus" są zwolnione od podatku. Nie podlegają egzekucji, ani wliczeniu do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia.

Wyprawka nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowania przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy w Wydziale Świadczeń Społecznych oraz pod nr tel. 32/214 71 12 i 32/214 71 06, w godzinach pracy urzędu.

SP/UM, ŁP