O gminie
W środę 22 lipca odbył się odbiór końcowy gotowego już stadionu lekkoatletycznego w Zabrzegu. Orlik lekkoatletyczny powstał w ramach projektu pod nazwą: „Przebudowa kompleksu lekkoatletycznego w Zabrzegu, wariant – bieżnia okrężna 400 m certyfikowany. Gminna inwestycja została zrealizowana ze wsparciem finansowym z Ministerstwa Sportu i Turystyki. W odbiorze końcowym Orlika uczestniczył Zastępca Burmistrza Paweł Mrowiec.
Budowa stadionu lekkoatletycznego w Zabrzegu rozpoczęła się w ubiegłym roku. Zakres inwestycji obejmował między innymi: rozbiórki i przebudowy, wykonanie nowej podbudowy asfaltobetonowej; wykonanie, na podbudowie asfaltobetonowej, bieżni okrężnej 4-torowej o długości 400 m oraz bieżni prostej, jako przedłużenie odcinka prostego bieżni okrężnej o długości 130 m (110 m plus wybiegi), z nawierzchni sportowej bezspoinowej poliuretanowo-gumowej typu SANDWICH, grubości 13 mm nieprzepuszczalnej dla wody; wykonanie stanowiska do rzutu oszczepem; wykonanie stanowiska do pchnięcia kulą; wykonanie stanowiska do skoku wzwyż; wykonanie skoczni do skoku o tyczce; wykonanie skoczni do skoku w dal i trójskoku; wykonanie rowu do biegu z przeszkodami; dostawę i montaż wyposażenia lekkoatletycznego; wykonanie odwodnienia liniowego i kanalizacji deszczowej; wykonanie instalacji zasilania urządzeń do pomiaru czasu; montaż piłkochwytów; demontaż i montaż ogrodzenia; przekładkę kostki brukowej; rewaloryzację płyty boiska piłkarskiego.
Stadion lekkoatletyczny uzyskał certyfikat Polskiego Związku Lekkiej Atletyki obiektu kategorii VB, dzięki czemu będzie tam możliwość organizacji zawodów rangi okręgowej, lokalnej i szkolnej.
***
Sekcja lekkiej atletyki, działająca obecnie w ramach Miejskiego Klubu Sportowego w Czechowicach-Dziedzicach, istnieje od 1995 roku. Pracujący w niej trenerzy szkolą dzieci i młodzież we wszystkich kategoriach wiekowych. Trenowane konkurencje to: biegi sprinterskie, biegi średniodystansowe, biegi płotkarskie, chód sportowy, skoki, wielobój oraz rzuty. Sekcja wychowała wielu znakomitych zawodników: reprezentantów Polski na mistrzostwa świata w biegach górskich - Monika Szczygielska, Marcin Gola, Bogusław Homa, mistrza Europy juniorów w biegach górskich we Włoszech - Marcin Durkalec, czy reprezentanta Polski Jakuba Rdzanka. Wychowankiem sekcji jest też mistrz polski w biegu na 1500 m i reprezentant Polski na mistrzostwach świata w Barcelonie Łukasz Gurtkiewicz. Członkiem kadry narodowej w biegu na 400 m był z kolei sprinter Marcin Londzin.
Obecnie w klubie trenuje blisko 70 zawodników w wieku od 8 do 20 lat, w tym dwóch reprezentantów Polski - Rafał Pająk oraz Bartosz Jarczok, czterech zawodników zaplecza Kadry Narodowej oraz pięciu zawodników Kadry Wojewódzkiej Młodzików. Czechowiccy lekkoatleci odnoszą sukcesy w zawodach rangi młodzieżowych mistrzostw Polski i Europy oraz w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, często zajmując miejsca na podium, bijąc kolejne rekordy i stale śrubując uzyskiwane rezultaty. Z myślą o stworzeniu młodym czechowickim lekkoatletom jeszcze lepszych warunków do trenowania, Gmina Czechowice-Dziedzice podjęła decyzję o budowie stadionu lekkoatletycznego z prawdziwego zdarzenia i z tartanową nawierzchnią, której dotąd w gminie brakowało. Zdecydowano, że powstanie on na obiekcie przy ulicy Stadionowej w Zabrzegu, będącym częścią Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Czechowicach-Dziedzicach.
ŁP
Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach
Plac Jana Pawła II 1
43-502 Czechowice-Dziedzice
tel: 32 214 71 10, Fax: 32 214 71 52
e-mail: um@um.czechowice-dziedzice.pl