Niedziela, 19.05.2024
Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra

Pięknieje teren otaczający nowy gmach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach
...
17-02-2020
15-11-2019

Chwila z książką wśród śpiewu ptaków i szumu traw. Tak, już wiosną, może wyglądać wolny czas mieszkańców Czechowic-Dziedzic.

Przy nowym budynku biblioteki powstaje wyjątkowy teren rekreacyjny w ramach projektu pn.: „Zagospodarowanie terenu wokół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Paderewskiego”. Inwestycję wykonuje firma F.H.U. Beskid-Bruk Paweł Kłaptocz w oparciu o projekt pracowni Susuł & Strama Architekci z Oświęcimia.

Otaczającą bibliotekę przestrzeń stanowić będzie kilka stref służących wypoczynkowi, zabawie, rozmowom i spotkaniom. Rozmieszczone w nich stoły, ławki, piramida linowa dla dzieci oraz tereny zielone połączone będą oświetlonymi ścieżkami pieszymi. Główny trakt prowadzący od ul. Paderewskiego do wejścia biblioteki to szeroki deptak ze świetnie wkomponowaną ławką terenową w formie schodów z trejażem.

Zamysłem inwestora było zapewnienie pełnej dostępności terenu dla odwiedzających, toteż teren jest nieogrodzony oraz pozbawiony barier architektonicznych. Drugą ważną ideą była jego użyteczność, stąd jasno wytyczone ścieżki komunikujące teren z budynkiem bibliotecznym. Inwestycja, co warto zaznaczyć, zagospodarowuje dawne nieużytki i uatrakcyjnia tkankę miasta. W nowej ofercie biblioteki znajdą się przedsięwzięcia kulturalno-edukacyjne, których główną sceną będzie otwarta, nowa, zielona przestrzeń Czechowic-Dziedzic.

Koszt inwestycji wynosi 1 164 999,98 zł. Dofinansowanie jej realizacji w wysokości 299 000,00 zł pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”.

logotypy

MBP, ŁP