O gminie
Wiosenne wypalanie traw związane jest z chęcią usunięcia wysokich traw i z błędnym przekonaniem, iż proces ten poprawi żyzność gleby i poprawi plon siana.
Wypalanie wierzchniej warstwy gleby, tzw. próchnicy, obniża jej wartość użytkową na kilka lat. Powoduje również śmierć wielu organizmów żyjących w glebie oraz wielu pożytecznych owadów np. pszczoły, biedronki, mrówki, a także pożyteczne kręgowce ryjówki, jeże, młode zające. Zniszczeniu ulegają też miejsca lęgowe ptaków.
Należy pamiętać, że po zimie trawy są bardzo suche i palą się szybko a często wiatr zwiększa zasięg pożaru lub zmienia bardzo szybko jego kierunek. Osoby, którym wydaje się, że kontrolują pożar bardzo często są jego ofiarami.
Takie wypalanie traw jest też przyczyną pożarów lasów, a nawet zabudowań mieszkalnych. Co roku w pożarach, których przyczyną jest wypalanie giną ludzie w tym podpalacze oraz przypadkowe osoby.
Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody obowiązuje zakaz wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, skarpach kolejowych i rowach przydrożnych.
Obecnie za nieprzestrzeganie tych przepisów grozi grzywna do 5 tys. zł lub areszt. Planowane jest podniesienie wysokości grzywny do 30 tys. zł.
Zakaz wypalania traw jest jednym wymogów dobrej kultury rolniczej, za wypalanie traw Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolniczej może nałożyć karę finansową w postaci zmniejszenia a nawet odebrania wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich.
Wypalanie traw jest również źródłem wielu zanieczyszczeń wprowadzonych do powietrza, takich jak dioksyny oraz PCB polichlorowane bifenyle.
Pamiętajmy, iż naruszenie zakazu wypalania traw zawsze prowadzi do degradacji ekosystemu przyrodniczego.
OŚ/UM, ŁP
Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach
Plac Jana Pawła II 1
43-502 Czechowice-Dziedzice
tel: 32 214 71 10, Fax: 32 214 71 52
e-mail: um@um.czechowice-dziedzice.pl