O gminie
Dzień dobry Panie Burmistrzu. Od jakiegoś czasu ciekawi mnie temat Pałacu Wilczków, tego jednego z niewielu zabytków na terenie naszej gminy. Czy nasze miasto ma jakiś pomysł na to miejsce? Czy Pałac zostanie odbudowany, czy też to co z niego już zostało, będzie dalej niszczało?
Pozdrawiam, Jacek Górniak.
***
Szanowny Panie,
Dziękuję za zainteresowanie się tematem Zamku Wilczków, występującym w Rejestrze Zabytków jako zabytkowy Spichlerz z poł. XVIII w. – stanowiący trwałą ruinę. Podobnie jak Pan, również i ja przed kilkoma laty zwróciłem uwagę na coraz bardziej niszczejące ruiny Spichlerza porastające krzakami i chwastami, pogarszającymi i tak smutny widok. Podjąłem działania, by nie tyle powstrzymać proces niszczenia, ale by go odbudować. Niestety, im bardziej zagłębiłem się w temat, tym coraz bardziej zaczęły piętrzyć się trudności.
Obiekt ten – jak wyżej wspominałem – jest trwałą ruiną wpisaną do Rejestru Zabytków i w tym stanie rzeczy nie można podejmować żadnych działań w zakresie odbudowy. Jak stwierdził Konserwator - jego stan techniczny nie pozwala na jego odbudowę, a walory historyczne są niewielkie. Potwierdziła to później opinia Instytutu Dziedzictwa Narodowego oraz Decyzja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie o wykreśleniu ruin z Rejestru Zabytków, zlecając jednocześnie przeprowadzenie pełnych prac archeologicznych w obrębie obiektu. Obecnie jesteśmy na etapie przygotowania się do zlecenia takich prac.
Pragnę również poinformować, że chcieliśmy przeprowadzić odbudowę tego obiektu z wykorzystaniem funduszy unijnych. Pracownicy Wydziału Strategii i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach, zajmujący się pozyskiwaniem środków zewnętrznych ustalili, że na odbudowę lub budowę takich obiektów nie można pozyskać środków zewnętrznych, natomiast można na budowę obiektów związanych z promocją i ochroną tzw. Bioróżnorodności. Nadmienię również, że Wydział SR przygotowuje projekt rewitalizacji Potoku Czechowickiego, z uwzględnieniem walorów przyrodniczych tego miejsca – począwszy od ruin Spichlerza do tzw. „Starej Gminy”. Tak więc, jedyną szansą uratowania tego miejsca z podziemiami i tym co pozostało po Spichlerzu, wydaje się być budowa nowego obiektu dla potrzeb promocji i rozwoju Bioróżnorodności, tak aby nowy obiekt otoczył to co pozostało i zabezpieczył przed dalszym niszczeniem eksponując tym samym stare podziemia dawnego Zamku Wilczków i fragment ściany.
W tym celu została opracowana wstępna koncepcja, natomiast z opracowaniem dokumentacji projektowej musimy się wstrzymać do momentu zakończenia prac archeologicznych. Sam zadaję sobie pytanie, co jeszcze kryje w tym miejscu ziemia i co możemy w ten sposób uratować od całkowitego zapomnienia, gdyż sporo osób w naszym mieście nie wie o istnieniu tej ruiny, gęsto porośniętej krzakami i chwastami i nie zna historii tego miejsca. Warto o tym przypomnieć i nadać - na ile to możliwe - temu miejscu wyjątkowy charakter, tak jak ono na to zasługuje. O postępach prac będziemy informować mieszkańców na bieżąco. Zachęcam również Pana do śledzenia tych wydarzeń na naszej stronie internetowej www.czechowice-dziedzice.pl lub na łamach Biuletynu Samorządowego.
Dziękując raz jeszcze za przesłaną korespondencję, serdecznie przepraszam za długi okres oczekiwania na odpowiedź.
Z wyrazami szacunku, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut.
Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach
Plac Jana Pawła II 1
43-502 Czechowice-Dziedzice
tel: 32 214 71 10, Fax: 32 214 71 52
e-mail: um@um.czechowice-dziedzice.pl