O gminie
Witam Panie Burmistrzu,
Przeczytałem artykuł o wprowadzeniu ograniczenia tonażu na ulicach Kopernika i Kotulińskiego. „Ograniczenie zostało ustanowione na wniosek okolicznych mieszkańców, z uwagi na uciążliwość przejazdów samochodów ciężarowych na tym odcinku (szczególnie do terenów rafinerii i żwirowni w Kaniowie) i zagrożenie dla bezpieczeństwa. Każdy przejazd samochodów ciężarowych jest bardzo uciążliwy dla mieszkańców”.
Chciałbym Pana zapytać, co z bezpieczeństwem mieszkańców ulic Narutowicza i Drzymały, na których odbywa się przejazd ciężarówek do Walcowni, do firmy Wigmar, do składu opałowego, do składu budowlanego Cyroń, do żwirowni w Kaniowie? Pytam Pana również, co z bezpieczeństwem młodzieży uczęszczającej do szkół, mieszczących się na trasie przejazdu 40-tonowych tirów. Pan, jako gospodarz tego miasta, powinien walczyć o wyprowadzenie ciężkiego transportu z centrum miasta, mając dobro i bezpieczeństwo mieszkańców jako priorytet.
Z poważaniem, Tomasz Grubizna
***
Drogi Panie Tomaszu!
Zwrócenie przez Pana uwagi na bardzo istotny problem, jakim jest ruch ciężkich pojazdów ulicami miasta, ma duży wpływ na poziom bezpieczeństwa mieszkańców, w tym młodzieży szkolnej oraz innych uczestników ruchu drogowego. W naszym mieście działa wiele firm, z których tylko kilka Pan wymienił. Niestety, prowadzenie tego typu działalności łączy się z koniecznością transportowania towarów, które musi się odbywać wymienionymi przez Pana ulicami.
Pragnę zaznaczyć, że wymienione przez Pana ulice są drogami powiatowymi i za zarządzanie nimi oraz organizację ruchu na nich odpowiada Zarząd Dróg Powiatowych w Bielsku-Białej. W mojej opinii problemem jest również to, że ciężkie samochody regularnie przejeżdżające tymi ulicami szkodliwie oddziałują na znajdujące się w pobliżu zabudowania, na co niejednokrotnie zwracali uwagę ich właściciele. To wszystko jest mi wiadome i martwi mnie w równym stopniu, jak wielu innych mieszkańców Czechowic-Dziedzic. Chciałbym jednak zauważyć, że młodzież poruszająca się tymi ulicami w stronę szkół korzysta z chodników, które w tym rejonie miasta są tak samo bezpieczne, jak w innych. Nie bez znaczenia jest fakt, że jak dotąd nie doszło w tym rejonie do żadnego poważnego wypadku z udziałem pieszych. To jest niewątpliwie bardzo ważne i pocieszające, choć – oczywiście – nie może nas satysfakcjonować i pozwalać uważać, że problemu nie ma. Nie cieszy bowiem to, że opisywany stan rzeczy – a mianowicie ruch ciężkich pojazdów ulicami Narutowicza, Drzymały, Traugutta i Węglową (wszystkie ulice to drogi powiatowe), trwa od wielu lat i z roku na rok się nasila.
Dlatego też od dłuższego czasu, wspólnie ze Starostą Bielskim, podejmujemy działania mające na celu wyprowadzenie ruchu ciężkich pojazdów poza ten rejon. Mam na myśli planowaną przez nas budowę nowej obwodnicy dla naszego miasta, którą poprowadzony zostanie ruch ciężarowy począwszy od DK-1, w stronę Kopalni „Silesia”, aż do ulicy Kaniowskiej (koło ŻPM – Walcowni „Dziedzice”), dodatkowo z mostem na rzece Białej, umożliwiającym przejazd w stronę Kaniowa. Dopiero ta inwestycja może kompleksowo rozwiązać problem poruszony w Pana pytaniu. Nie jest to zadanie łatwe. Jego realizacja wymaga czasu, współpracy i dużego zaangażowania ze strony wielu instytucji (w tym najważniejszej – Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad) i osób odpowiedzialnych za wydanie potrzebnych w tej sprawie decyzji, a ostatecznie bardzo dużych nakładów finansowych. Sama nasza gmina i powiat bielski nie będą w stanie udźwignąć ciężaru finansowego tej inwestycji, nawet mimo tego, że realizacja tak ogromnego przedsięwzięcia będzie – z oczywistych powodów – prowadzona etapami.
Zapewniam Pana, że zarówno Starosta, jak i ja, wykazujemy w tej sprawie bardzo duże zaangażowanie. To jednak nie wystarczy. Bardzo duży udział oraz pomoc deklaruje też Zarząd PG „Silesia”, co może znaczny sposób pomóc w realizacji tej wielkiej inwestycji. Najważniejsza dla powodzenia w realizacji obwodnicy przemysłowej dla Czechowic-Dziedzic będzie postawa nowego Rządu RP, a konkretnie właściwych ministerstw, wobec zamiaru realizacji tak ważnej dla naszego miasta inwestycji. Pozostaje nam zatem nadal nie ustawać w działaniach, szukać wsparcia i przychylności odpowiednich osób i mieć nadzieję, że wszystko to razem, w możliwie najbliższej przyszłości, przyniesie nam oczekiwany efekt.
Mam nadzieję, że moją odpowiedź przyjmie Pan ze zrozumieniem. Życzę Panu, wszystkim mieszkańcom i sobie również, abyśmy doczekali się nowej obwodnicy przemysłowej dla Czechowic-Dziedzic i mogli żyć w naszym mieście spokojniej i bezpieczniej.
Pozdrawiam Pana serdecznie, jednocześnie przepraszając za długi czas oczekiwania na odpowiedź. Życzę Panu oraz rodzinie radosnych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym Roku.
Z wyrazami szacunku, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut
Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach
Plac Jana Pawła II 1
43-502 Czechowice-Dziedzice
tel: 32 214 71 10, Fax: 32 214 71 52
e-mail: um@um.czechowice-dziedzice.pl