O gminie
Szanowny Panie Burmistrzu,
Chciałbym uzyskać informację odnośnie efektów końcowych prowadzonych konsultacji i próby zagospodarowania Potoku Czechowickiego.
Jestem mieszkańcem ulicy Mazańcowickiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Potoku. Na chwilę obecną, z tego co wiem i obserwuję, cały ten obszar, szczególnie 4 stawy, wałki i sam potok, pozostał sam sobie, bez osoby, firmy, która zajmowałaby się tym terenem. Wcześniej stawy były dzierżawione więc miały osobę, która dbała o ten teren. Aktualnie wszystko powoli zarasta, oprócz 1 czy 2 stawów, gdzie była możliwość zatrzymania wody i powstrzymania pojawiania się chwastów, komarów itd. Część osób dba o przylegające wałki we własnym zakresie, aby ograniczyć ilość chwastów, traw i nie ukrywam insektów, które już niedługo na nowo się pojawią.
Dodatkowo pojawia się problem przeciekających wałów i groźba ich przerwania. Problemem jest także sama drożność Potoku, który w wielu miejscach jest zablokowany gałęziami, co powoduje zatrzymywanie się nieczystości, brzydki zapach. Szczególnie widoczne i odczuwalne jest to w rejonie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, co dodatkowo jest nieprzyjemne dla przebywających w tej okolicy dzieci.
W związku z powyższym, bardzo proszę o informację, jakie są najbliższe plany dotyczące tego terenu.
Z poważaniem,
(imię i nazwisko zastrzeżone do wiadomości administratora portalu
***
Szanowny Panie,
Dziękuję za zainteresowanie się bardzo istotnym tematem związanym z Potokiem Czechowickim i zwrócenie uwagi na bardzo ważne kwestie w zakresie bezpieczeństwa powodziowego oraz utrzymania należytego stanu czystości wokół potoku. Jak Pan zapewne wie, konsultacje z mieszkańcami dotyczące tego zagadnienia, miały na celu jak najlepsze przygotowanie się do tak ważnej i oczekiwanej inwestycji. Odnośnie stawów, w których wcześniej były hodowane ryby i otoczenia wokół nich, pragnę zauważyć, że stan ten daleki był od pożądanego. Funkcja retencyjna tych stawów również była na niskim poziomie, ponieważ podczas ulewnych deszczy nie przyjmowały one dodatkowej wody z uwagi na fakt przepływania Potoku Czechowickiego poza ich obszarem oraz praktycznie całkowitego wypełnienia objętości stawów potrzebną do hodowli ryb wodą.
Aktualnie stawy te są wyłączone z hodowli ryb w celu utworzenia w możliwie najbliższej przyszłości na ich powierzchni zbiorników retencyjnych z przekierowaniem biegu potoku do ich pierwotnego miejsca, czyli w ich środek, zatrzymując wodę z ulewnych deszczy w całej ich objętości, z zastosowaniem urządzeń hydrotechnicznych do tego służących. Po całkowitym wypełnieniu jednego zbiornika retencyjnego woda będzie przelewać się do drugiego i tak dalej, do ostatniego. Moim pomysłem jest, aby wykorzystać możliwie najlepiej całą ich powierzchnię, jaką dysponujemy do zatrzymania wody z ulewnych deszczy w górze Potoku Czechowickiego, aby potem nie zagrażała tak bardzo mieszkańcom niżej położonych terenów. Jednym słowem: „co zatrzymamy w górze, nie zagrozi nam w dole”.
Obecnie, po przeprowadzonych konsultacjach i uregulowaniu spraw własnościowych, opracowujemy dokumentację projektową na całą przebudowę Potoku Czechowickiego, aż do „Starej Gminy” wraz z budową „Centrum Edukacji Ekologicznej” na terenie dawnego Zamku Wilczków, ponieważ stanowi to jeden kompletny projekt związany z rewitalizacją nadbrzeży Potoku Czechowickiego, na który chcemy uzyskać dofinansowanie ze środków unijnych. Jeżeli wszystko przebiegać będzie zgodnie z założeniami, to w połowie przyszłego roku rozpoczną się prace wykonawcze. Rozważamy również, co na chwilę obecną można zrobić w celu częściowej poprawy opisywanej przez Pana sytuacji w rejonie stawów, aby do czasu rozpoczęcia inwestycji teren ten w miarę możliwości uporządkować, co mam nadzieję odbierze Pan z zadowoleniem. Dziękuję za przesłane do mnie pytanie i pozdrawiam.
Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut
Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach
Plac Jana Pawła II 1
43-502 Czechowice-Dziedzice
tel: 32 214 71 10, Fax: 32 214 71 52
e-mail: um@um.czechowice-dziedzice.pl