Środa, 15.05.2024
Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii

Z Comeniusem w Turcji. Uczniowie z czechowickiego GP nr 3 wrócili
03-04-2014

Uczniowie Gimnazjum Publicznego nr 3 w Czechowicach-Dziedzicach wrócili z Turcji, gdzie przebywali od 16 do 22 marca br. w ramach programu Comenius Partnerskie Projekty Szkół.

Młodzież przebywała w miejscowości Antalya wraz z partnerskimi szkołami z Turcji, Grecji, Niemiec, Słowacji i Litwy. Kilkudniowa wizyta była dla wszystkich niezwykłym przeżyciem, dała możliwość poznania nowej kultury, codziennego życia w Turcji, funkcjonowania w szkole. Jednocześnie była sprawdzianem umiejętności językowych, dającym równocześnie szansę na doskonalenie języka niemieckiego i angielskiego.

Program działań był bardzo atrakcyjny. Grupa czechowickiej młodzieży zaprezentowała swoje pasje teatralne w polsko-angielskim przedstawieniu „Złota kaczka”.

Artystyczne pasje można było rozwijać na warsztatach muzycznych z darbuką i innymi instrumentami oraz w trakcie zajęć Starożytnej Tureckiej Sztuki Ebru. Grupa polska poprowadziła też zajęcia warsztatowe pt. „Przysięga olimpijska-jej wartości i znaczenie”. Kraje partnerskie przedstawiły sylwetki sportowców odznaczonych nagrodą „Fair Play”, którzy mogą służyć jako wzory godne do naśladowania.

Nasi gimnazjaliści wzięli też udział w imprezie charytatywnej, gdzie sprzedawali ręcznie wykonane polskie produkty. Dochód z tej imprezy był przeznaczony na rzecz niepełnosprawnych dzieci. W trakcie pobytu odbyły się spotkania z lokalnymi autorytetami, które uświadomiły, że warto uparcie dążyć do celu, bo marzenia naprawdę mogą się spełnić.

Nie zabrakło czywiście zwiedzania ciekawych miejsc: Starego Miasta- Kaleici, Starożytnego Teatru Aspendos, urokliwego miasta Side czy malowniczych wodospadów Kursunlu .

Teraz młodzież i biorący udział w programie Comenius nauczyciele z GP 3 przygotowują się na rewizytę zagranicznych gości. Chodzi o to, by zapewnić im ciekawy i atrakcyjny pobyt w Polsce.

Projekt Comenius realizowany jest przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”. Fotogaleria

Agata Chmielniak GP nr 3 / ŁP