Poniedziałek, 13.05.2024
Imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Obchody Dnia Ziemi 2014 w gminnych placówkach oświatowych
14-04-2014

Obchody tegorocznego Światowego Dnia Ziemi 2014 pod hasłem „Zmieniaj nawyki - nie klimat”, obchodzonego w Polsce od roku 1990, rozpoczęto w placówkach oświatowych naszej gminy akcją sadzenia drzew, która odbyła się 9 kwietnia br.

Uczniowie z Zespołu Szkół w Ligocie oraz Gimnazjum Publicznego nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach wysadzili ok.1300 drzew (lipy i olsze) na 1h powierzchni leśnej. Odnawianie lasu w Zabrzegu zorganizowane zostało wraz z Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe Nadleśnictwo Bielsko oraz Grupą LOTOS S.A.

W ramach obchodów Dnia Ziemi uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych uczestniczyć będą w warsztatach popularyzujących nauki techniczne i przyrodnicze, w tym; "Radary meteorologiczne jako nowoczesne narzędzie do prognoz pogody" oraz „Pszczeli Dzień Ziemi” i seminarium „Gmina Czechowice-Dziedzice przyjazna pszczołom” zorganizowane przez Gimnazjum Publiczne Nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach w ramach projektu edukacyjnego Arboretum Inspiruje.

Tradycyjnie, z okazji Dnia Ziemi, 23 kwietnia odbędzie się już XVIII MARSZ EKOLOGICZNY i spotkanie z władzami naszej gminy na Placu Jana Pawła II przy fontannie, przed Urzędem Miejskim, a następnie MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS WIEDZY EKOLOGICZNEJ. Inicjatorem Marszu Ekologicznego i głównym organizatorem jest Przedszkole Publiczne Nr 2, które przed siedemnastu laty wspólnie z PP5 i PP8 rozpoczęło w ten sposób obchody Dnia Ziemi. Następnie do akcji dołączały kolejne placówki.

W ramach obchodów tegorocznego Dnia Ziemi Gmina Czechowice-Dziedzice przystąpiła również do autorskiej akcji ekologicznej Fundacji Arka - Listy dla Ziemi. W ramach programu prowadzone będą działania edukacyjne informujące o zagrożeniach dla zdrowia i środowiska, wynikające z palenia śmieci w piecach domowych oraz poruszana będzie problematyka niskiej emisji.

Zwieńczeniem obchodów Dnia Ziemi będzie Gminny Konkurs Odpadowy pod Patronatem Burmistrza Czechowic-Dziedzic „Gospodarka Odpadami Komunalnymi w Gminie Czechowice-Dziedzice”, promujący Gminę czystą, edukującą społeczeństwo lokalne rozwijające się z zasadami zrównoważonego rozwoju. Celem konkursu, w którym wezmą udział uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjalnych jest zdobycie wiedzy na temat systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w naszej gminie oraz podniesienie poziomu wiedzy z dziedziny ochrony środowiska, z uwzględnieniem znaczenia segregacji odpadów komunalnych powstających w gospodarstwach domowych.

UMOS/ZOPO, PM