Wtorek, 14.05.2024

Sztuka w Pałacu Kotulińskich
14-04-2014
14-04-2014

4 kwietnia br. w Sali pod Amorami w Pałacu Kotulińskich odbył się pokaz projektu „Artystyczna mapa miasta” realizowanego w ramach Wojewódzkiego Konkursu - Edukacja regionalna w szkole „Proszę Was, pozostańcie wierni temu dziedzictwu...” Jan Paweł II. Uczniowie z Gimnazjum Publicznego nr 1 pod okiem nauczycieli edukacji regionalnej zmierzyli się z konkursowym zadaniem „Moja miejscowość w sztuce lub sztuka w mojej miejscowości”.

Projekt zyskał zainteresowanie i poparcie Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach.

Na podsumowanie konkursowej części projektu zaproszeni zostali uczniowie gminnych gimnazjów wraz z opiekunami. Przybyli również: Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Bolesław Folek, z ramienia Wydziału Strategii, Rozwoju i Promocji Naczelnik Grzegorz Wąsik i pracownica wydziału Patrycja Janik, Gazetę Czechowicką reprezentowała Redaktor Naczelna Barbara Siemińska.
Gośćmi specjalnymi byli państwo Rozalia i Józef Szypułowie.

Podczas pokazu grupa uczniów w składzie: Sara Micor, Zuzia Szkutnik, Wojtek Buczek, Kinga Olearczyk, Klaudiusz Tyc, Karolina Nycz oraz wspierająca zadanie Alicja Niemczyk przedstawili efekt swojej miesięcznej pracy. Podzielili się zdobytymi wiadomościami i emocjami towarzyszącymi spotkaniom z artystami.

W godzinnej prezentacji uczniowie opowiedzieli, jak powstaje mapa, którą tworzą nazwiska artystów różnych profesji związanych z naszym miastem poprzez miejsce urodzenia, czasowe lub stałe zamieszkanie, prowadzenie działalności artystycznej także w naszym mieście.

Prezentacji towarzyszyły fragmenty wywiadów, jakie uczniowie przeprowadzili z artystami. A byli to: Rozalia i Józef Szypułowie, Mieczysław Wielomski, Jan Grygierczyk, Stanisław Niemczyk, Grażyna Bułka i Piotr Bułka, Chór MONIUSZKO, Piotr Machalica, Jacek Łaszczok-Stachursky, Andrzej Borgieł i Grażyna Krzanowska.
Projekt będzie kontynuowany, a mapa licząca podczas pokazu 50 nazwisk już się powiększyła o kolejnych twórców.
Opiekunami projektu są nauczyciele edukacji regionalnej: Magdalena Jasińska, Ewa Przepióra, Beata Tomasiewicz, Grażyna Woryna-Szołtysek i Maria Koutny – koordynatorka całości.

Projekt dokumentowany jest na blogu pod adresem: http://www.artmapagp1.blogspot.com.
Zapraszamy do odwiedzenia bloga.

GP1, PM