O gminie
XIII SPOTKANIA ARTYSTYCZNE PRZEDSZKOLAKÓW Gminy Czechowice-Dziedzice odbyły się w tym roku we wtorek 13 maja od godziny 9:30 , jak zwykle na gościnnej scenie Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach.
Uczestniczyło w nich 19 placówek, w tym 14 przedszkoli, 3 Oddziały Przedszkolne przy Szkołach Podstawowych i 2 Zespoły Szkolno-Przedszkolne, czyli ok. 620 dzieci występujących, opiekunowie oraz dorośli i młodzi widzowie, członkowie rodzin dzieci, którzy przyszli obejrzeć występy swych pociech, rodzeństwa, bądź znajomych. Od pierwszej do trzynastej edycji wystąpiło w nich około 7200 przedszkolaków.
Zebranych małych artystów i honorowych gości przywitały prowadzące imprezę Anna Kruczek i Urszula Siudak. XIII SPOTKANIA ARTYSTYCZNE PRZEDSZKOLAKÓW swoją obecnością zaszczycili Burmistrz Marian Błachut, Przewodniczący Rady Miejskiej Damian Żelazny oraz dyrektor ZOPO Andrzej Kamiński, którzy wśród licznych swoich obowiązków znaleźli czas, by odwiedzić i podziwiać małych artystów.
Burmistrz Marian Błachut otwierając uroczyście XIII SPOTKANIA ARTYSTYCZNE PRZEDSZKOLAKÓW podkreślił wielką autentyczność i radość, z jaką występują na scenie mali artyści oraz docenił wkład pracy przygotowujących dzieci nauczycielek. Wyraził nadzieję, że część z występujących dzieci będzie dalej rozwijać swe talenty artystyczne w działającym w MDK Czechowickim Teatrze Muzycznym czy innych formacjach tanecznych i teatralnych. Goście wyrazili przekonanie, że duża ilość czechowickich talentów artystycznych, które objawiają się u naszej młodzieży, bierze się właśnie z wczesnej edukacji artystycznej dzieci już w przedszkolu i takich jak dzisiejsze występów na scenie. Podziękowali dzieciom, nauczycielkom i rodzicom za ich zapał i wkład pracy w przygotowania do występów.
XIII SPOTKANIA ARTYSTYCZNE PRZEDSZKOLAKÓW rozpoczęły się tradycyjnie od wysłuchania „Sygnału Przedszkolaków”, skomponowanego specjalnie dla nich przez Grażynę Krzanowską w 2004 roku. Od tego czasu Sygnał ten rozpoczyna i kończy Spotkania, towarzyszy im również w przerwach między występami poszczególnych grup przedszkolaków.
Uroczystego zamknięcia Spotkań oraz rozdania nagród rzeczowych i dyplomów dokonała przedstawicielka MDK Monika Guga. Dzieci zaprezentowały swoje dokonania artystyczne z wielką chęcią, równie chętnie obejrzały występy swoich kolegów, bawiąc się razem z nimi, oklaskując i śpiewając znane przeboje. Formuła Spotkań umożliwia różnorodność form i treści występów. Są one miejscem prezentacji i wymiany doświadczeń, pokazania pracy przedszkola na szerszym forum. Z roku na rok zauważyć można coraz bardziej twórczą pracę nauczycielek, które ciekawie potrafią wykorzystać doświadczenia zdobyte na różnych formach doskonalenia zawodowego.
W tym roku dzieci wykazały się umiejętnością interpretacji instrumentalnej i ruchowej muzyki klasycznej (Fryderyka Chopina - pieśń „Życzenie”, „Walc cis – moll” – ciekawa interpretacja plastyczno-ruchowa; Jana Straussa – „Polka Trisch-Trasch” tańczona i grana na instrumentach; G.F. Haendel’a taniec do utworu „Country Dance”; Luigi Boccherini’ego „Menuet” – taniec; Johanes’a Brahms’a „Taniec węgierski nr 5” – instrumentacja; Jakuba Offenbacha „Kankan” – taniec paluszkowy), filmowej („Pieśń Heleny” Krzesimira Dębskiego z filmu „Ogniem i mieczem”; Mikisa Theodorakisa z filmu „Grek Zorba”), nieobce były im przeboje popularnych zespołów i wykonawców. Z werwą tańczyły układy taneczne do ich piosenek. Jak zwykle nie zabrakło tańców ludowych polskich: śląski „Trojak”, „Szot” oraz irlandzki „Reel” i indyjski „Shiva Shambhu”. Były też piosenki i poezja dziecięca. W repertuarze znalazły się nawet piosenki śpiewane przez dzieci po angielsku. Na scenie grały też dziecięce orkiestry na instrumentach perkusyjnych. Dzieci tańczyły wykorzystując różne rekwizyty: chusty, pompony, kolorowe kapelusze, parasole, skrzydła motyli itp. Na scenie było bardzo kolorowo i radośnie. Pojawiły się na niej ptaki, motyle, gąsienice, kwiaty, pani wiosna, koty, myszki, damy, baletnice, czarownice, górale, Hinduski, nutki itp.
Trzeba podkreślić wielki wkład pracy dzieci, nauczycielek i pewnie też rodziców w przygotowanie pomysłowych występów, kolorowych strojów, rekwizytów i dekoracji. Wszystko to dało wspaniały spektakl, obrazujący artystyczne dokonania przedszkolaków w tym roku szkolnym.
Stałym i bardzo ważnym elementem dekoracji sceny, oprócz napisu i obrazka na ekranie kinowym, był fortepian, który od początku Spotkań (już po raz trzynasty) gościł na scenie. Był on formą edukacji muzycznej przedszkolaków, zapoznania z wyglądem prawdziwego instrumentu, którego dzieci w przedszkolu nie mogą obejrzeć „na żywo”.
Mali artyści w pełni zasłużyli sobie na nagrody, które ufundował Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut. Otrzymały dyplomy oraz piękne zabawki – klocki Lego.
Od 2007 roku Spotkania Artystyczne Przedszkolaków objęte są patronatem Burmistrza Czechowic-Dziedzic, który zawiera: ufundowanie nagród rzeczowych i dowóz dzieci autobusami.
Patronami Spotkań byli: Patronat honorowy Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut; patronat artystyczny Grażyna Krzanowska; patronat medialny „Gazeta Czechowicka”, Radio "Bielsko", „Kurier Radia Bielsko”, Portal Informacyjny Miasta i Gminy Czechowice-Dziedzice www.czdz.pl.
Partnerami byli: Sklep KSEROTEKA Czechowice-Dziedzice ul. Kolejowa 27 (drukowanie programów Spotkań w dużym formacie), Sklep „Świat Zabawek BRN” Czechowice-Dziedzice, ul. Słowackiego 13a, "MIKROTEKST" Adam Waleczek, ( serwis internetowy - fotoreportaże).
Organizatorami byli: Anna Kruczek i Urszula Siudak (strona organizacyjna, kontakty z placówkami, program, prowadzenie) oraz Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach: sala widowiskowa, obsługa techniczna (nagłośnienie, oświetlenie, dekoracja sceny), plastyczna (plakat, drukowanie zaproszeń, programów, dyplomów), zakup nagród i wszelka inna pomoc.
Spotkaniom towarzyszyła wystawa prac plastycznych przedszkolaków w holu MDK, która pokazała również talenty plastyczne przedszkolaków.
Zapraszamy serdecznie wszystkich, którzy lubią dobrą i wartościową rozrywkę: do zobaczenia za rok!
U.S., PM