MDK zaprasza na Zimowe Spotkania Teatralne
04-12-2014 Łukasz Piątek 1426
Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach zaprasza na dalszy ciąg cyklu Zimowe Spotkania Teatralne, który zainaugurowany został 30 listopada. Kolejny spektakl – „Krakowiacy i górale”, już w najbliższą niedzielę 7 grudnia
Wojciech Bogusławski, Jan Stefani
„Krakowiacy i Górale” - 7 grudnia godzina 17.00, bilety w cenie 10 i 5 złotych.
- Wodewil z muzyką Jana Stefaniego do libretta Wojciecha Bogusławskiego „Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale” miał swoją premierę w roku 1794, na cztery tygodnie przed przysięgą Tadeusza Kościuszki. W tych trudnych dla Polski czasach głosił on treści patriotyczne, w aluzyjny sposób nawołując do narodowego pojednania i zgody. Władze zaborców zabroniły wystawiania dzieła po premierze, a sama sztuka zaginęła. Odnaleziona w 1929 roku przez Leona Schillera została nazwana „polską operą narodową”, a pieśni w niej śpiewane stały się manifestami wolności. „Krakowiacy i Górale” są dziełem odkrywczym i niezwykłym jak na czasy, w których powstały. Kompozytor łączy muzyczny klasycyzm z polską muzyką ludową, wprowadza uderzające zróżnicowanie tańców narodowych (polonez, krakowiak, czeska polka, mazur góralski i marsz), w podobny sposób, jak potem tworzyli będą Chopin i Moniuszko. Aluzyjność libretta, komediowe wątki miłosne i wątek walki Krakowiaków z Góralami ukazują strukturę społeczeństwa przed trzecim rozbiorem.
- Czechowicki Teatr Muzyczny Movimento zaprasza na spektakl w wykonaniu młodych adeptów sztuki wokalnej i aktorskiej. Publiczność będzie miała tym razem okazję zobaczyć na scenie wielu debiutantów, choć towarzyszyć im będą również młodzi artyści, którzy już od kilku lat biorą udział w spektaklach Movimento. W roli Basi po raz pierwszy Kornelia Szczypka.
Frederico Garcia Lorca
„Romans w ogrodzie” – 14 grudnia godzina 16.00, bilety w cenie 10 i 5 złotych.
- - Teatr był zawsze moim powołaniem - mówił sam F. G. Lorca w roku 1936 - oddałem mu wiele godzin mego życia. Mam własną, indywidualną jego koncepcję. Teatr to poezja, która podnosi się z kart książki i staje się własnością człowieka. A kiedy się to urzeczywistnia, człowiek mówi i krzyczy, płacze i rozpacza. Teatr wymaga, aby każda postać sceniczna ukazywał się w kostiumie poezji i aby równocześnie jej krew i kości były widoczne. Muszą te postacie być tak ludzkie, tak przerażająco tragiczne, powiązane z życiem i dniem z taką siłą, aby biły w oczy ich zdrady, aby przeżywać można było ich cierpienia i aby na ich usta spłynęły słowa niosące cały żar miłości lub nienawiści.
- Te określone przez poetę warunki sztuki dramatycznej doskonale spełnia „Romans w ogrodzie” - sztuka poetycka, tragikomiczna, pełna żaru i pasji, a jednocześnie symboliczna, z elementami surrealistycznymi. Nastrój sztuki wspiera napisana przez Ewelinę Stanclik muzyka, częściowo do tekstu, a częściowo do wierszy Lorki.
Koncert świąteczny „Gore gwiazda Jezusowi” – 20 grudnia godzina 13.00, 5 złotych
- Najmłodszym artystom Teatru Movimento (Małe Movimento pod kierunkiem Anny Gabryś), którzy postarają się wprowadzić słuchaczy w nastrój świąt Bożego Narodzenia, towarzyszyć będą nie tylko ich starsi koledzy, ale również - po raz pierwszy - młodzi skrzypkowie ze Szkoły Suzuki „Nutkowo” prowadzonej przez zaprzyjaźnioną z Teatrem Movimento Małgorzatę Kobę.
MDK/ŁP
CZYTAJ
POPRZEDNIĄ
CZYTAJ
NASTĘPNĄ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
KONTAKT