Sobota, 18.05.2024

Nowa droga – nowe możliwości. Inwestycja Nad Białką dobiega końca
07-05-2015
11-05-2015

Dobiegają końca prace przy budowie nowej drogi, łączącej tereny inwestycyjne, znajdujące się za kopalnią „Silesia” z ulicą Węglową w Czechowicach-Dziedzicach. Prowadzona przez Powiat Bielski inwestycja to pierwszy etap budowy tzw. obwodnicy przemysłowej, która w przyszłości skomunikuje te tereny bezpośrednio z DK-1, z pominięciem ulicy Węglowej. Na prośbę Powiatu Czechowice-Dziedzice wsparły inwestycję kwotą 600 tysięcy złotych. Uchwałę w tej sprawie podjęto na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach.

Nowa droga, która zgodnie zgonie z przyjętym harmonogramem inwestycji ma być gotowa do 22 maja bieżącego roku, to przedłużenie ulicy Nad Białką w Czechowicach-Dziedzicach. Przed weekendem układano tam ostatnią, ścieralną warstwę asfaltu. Budowa nowej drogi to część szerszego zadania, prowadzonego przez Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej, pn. „Kompleksowe uzbrojenie poprzemysłowych terenów inwestycyjnych - wsparcie przedsiębiorczości przez Powiat Bielski”. Pierwszy etap prac właśnie dobiega końca. Już na tym etapie pozwoli on na skomunikowanie – na razie poprzez ulicę Węglową – z terenami inwestycyjnymi, które znajdują się za PG „Silesia” oraz Bielskim Parkiem Technologicznym Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji w Kaniowie.

Pozyskane dzięki rewitalizacji dawnej kopalnianej hałdy tereny, w większości znajdują się co prawda już w gminie Bestwina, jednak ich właścicielami są Gmina Czechowice-Dziedzice oraz Powiat Bielski. Dzięki budowie nowej drogi stają się one atrakcyjnymi terenami inwestycyjnymi, które samorządy zmierzają następnie zaoferować – w postaci sprzedaży, czy też dzierżawy - potencjalnym inwestorom. Podjęte działania przyczyniają się zatem do podniesienia atrakcyjności inwestycyjnej całego regionu, w tym Gminy Czechowic-Dziedzice.

Projekt Powiat Bielski realizuje wspólnie z Czechowicami-Dziedzicami, na zasadach określonych w zawartym w tym celu porozumieniu. Na mocy tego porozumienia Starosta Bielski zwrócił się do Burmistrza Czechowic-Dziedzic o wsparcie inwestycji pomocą finansową w kwocie 600 tysięcy złotych, podkreślając przy tym, że pojawiła się konieczność przeprowadzenia robót dodatkowych, niezbędnych do prawidłowego zakończenia prac. Na wniosek Burmistrza Mariana Błachuta uchwałę o udzieleniu pomocy w takiej wysokości czechowiccy radni podjęli na ubiegłotygodniowej sesji RM.

Przedłużenie ulicy Nad Białką w Czechowicach-Dziedzicach to nie tylko dojazd do nowych, atrakcyjnych terenów dla przedsiębiorców rozważających inwestycję w Czechowicach-Dziedzicach. Przy okazji to również nowy, wygodny dojazd do Śląskiego Centrum Naukowo - Technologicznego Przemysłu Lotniczego w Czechowicach-Dziedzicach oraz znajdującego się „po sąsiedzku” BPTLPiI w Kaniowie. Nowa doga to jednak również pierwszy etap planowanej tzw. obwodnicy przemysłowej Czechowic-Dziedzic. Jej dalsza realizacja – najpierw budowa obwodnicy w stronę DK-1, a w dalszej perspektywie w stronę Kaniowa – ma pozwolić na wyprowadzenie z czechowickich ulic uciążliwego, transportu ciężarowego. Z ulicy Węglowej ruchu ciężarówek w stronę PG „Silesia”, „lotniska” i nowych terenów inwestycyjnych, zaś z ulic Narutowicza i Drzymały ruchu ciężarówek w stronę kaniowskich żwirowni.

Całkowity koszt zadania wynosi przeszło 24 miliony złotych. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Udział własny Powiatu Bielskiego to nieco ponad 3,6 miliona złotych. W finansowaniu zadania bierze również udział Gmina Czechowice-Dziedzice oraz Przedsiębiorstwo Górnicze „Silesia”.