Piątek, 17.05.2024
Imieniny: Brunony, Sławomira, Wery

O sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu dzieci. W Starostwie Powiatowym w Pszczynie
08-06-2015
08-06-2015

2 czerwca w Starostwie Powiatowym w Pszczynie odbyła się konferencja „Interdyscyplinarna praca służb i instytucji w sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu dziecka”. Współorganizatorem konferencji był Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut.

- Konferencja dotyczyła współpracy instytucji pomocowych, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie obowiązków poszczególnych podmiotów w pracy na rzecz stabilizacji sytuacji dziecka po jego umieszczeniu poza rodziną w związku z problemem alkoholowym rodziców lub w sytuacji gdy została uruchomiona procedura „Niebieskiej karty”. Koordynacja wyspecjalizowanych służb w tym zakresie powinna być gwarancją zapewnienia bezpieczeństwa i opieki dziecku, którego sytuacja rodzinna z uwagi na uzależnienia rodziców jest trudna. Proponowany temat mieści się w obszarze działań wielu instytucji pomocowych, z którymi współpracuje Sąd - podkreśla prezes Sądu Rejonowego w Pszczynie, SSR Dariusz Guzdek, który zorganizował konferencję przy współpracy Starosty Pszczyńskiego Pawła Sadzy oraz Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele wielu służb: Sądu (sędziowie, kuratorzy sądowi), Prokuratury, Policji (z Bielska-Białej, Pszczyny, Czechowic-Dziedzic), Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie z Bielska-Białej, Pszczyny, ośrodków pomocy społecznych wszystkich gmin w obszarze działania Sądu Rejonowego w Pszczynie oraz GKRPA, Biura ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach, zespołów interdyscyplinarnych, Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny Przystań w Pszczynie, Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie z Czechowic-Dziedzic, Organizatora Pieczy Zastępczej, poradni psychologiczno-pedagogicznych, Fundacji Błękitny Krzyż oraz pedagodzy.

Uczestnicy wysłuchali wykładu Grzegorza Wrony, adwokata, który specjalizuje się w prawie przeciwdziałania przemocy rodzinie, autora komentarza do Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie procedury "Niebieskiej Karty" oraz wykładu psycholog Katarzyny Wnęk-Joniec, autorki licznych programów związanych z przeciwdziałaniem przemocy wobec dzieci.

Powiat Pszczyński/ŁP