Zbadaj się zawczasu. Lepiej zapobiegać, niż leczyć...
29-06-2015 Łukasz Piątek 1442
Na prośbę Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia przypominamy, że mieszkańcy Gminy Czechowice-Dziedzice mają możliwość skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych w zakresie:
- Gruźlicy, badania profilaktyczne w programie profilaktyki gruźlicy pozwalają na wczesne zdiagnozowanie choroby i wdrożenie natychmiastowego i prawidłowego leczenia gruźlicy. Program skierowany jest do osób dorosłych znajdujących się na liście pielęgniarki POZ, nie posiadających w dotychczasowym wywiadzie rozpoznanej gruźlicy, w szczególności do osób, które miały kontakt z chorym, lub osób które mają trudne warunki życiowe mogące znacząco wpłynąć na wystąpienie choroby. Bezpłatne badania profilaktyki gruźlicy można wykonać w każdym zakładzie opieki zdrowotnej, który podpisał z NFZ umowę na realizację świadczeń w zakresie pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej. Pacjent może zgłosić się osobiście lub umówić na wizytę telefonicznie, skierowanie na badanie nie jest wymagane.
- chorób odtytoniowych (w tym POCHP), program profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POCHP) ma na celu zmniejszenie zachorowalności na schorzenia odtytoniowe, poprawę świadomości ubezpieczonych w zakresie szkodliwości palenia oraz metod zapobiegania i leczenia uzależnienia od tytoniu oraz poprawę dostępności do specjalistycznego leczenia uzależnienia od tytoniu. Program realizowany jest w oparciu o 2 etapy: podstawowy i specjalistyczny. Etap podstawowy skierowany jest do osób powyżej 18 roku życia palących papierosy, w tym zakresie diagnostyki POCHP w szczególności do kobiet i mężczyzn pomiędzy 40 a 65 rokiem życia, którzy nie mieli wykonywanych badań spirometrycznych w ramach programu profilaktyki POCHP w ciągu ostatnich 36 miesięcy u których nie zdiagnozowano wczesnej, w sposób potwierdzony badaniem spirometrycznym, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (lub przewlekłego zapalenia oskrzeli lub rozedmy płuc) oraz etap specjalistyczny, w którym mogą brać udział wszystkie osoby uzależnione od palenia tytoniu skierowane z etapu podstawowego programu lub z oddziału szpitalnego oraz zgłaszające się bez skierowania. Skierowanie na badanie nie jest wymagane. Z badań mogą korzystać wszystkie osoby ubezpieczone w NFZ, które mieszczą się w grupie wiekowej i nie wykonywały badań spirometrycznych w ciągu ostatnich 3 lat. Bezpłatne badanie (etap podstawowy) w ramach programu można wykonać w Poradni Lekarza POZ „Konor Clinic” sp. z o. o. w Bielsku-Białej, przy ul. Pszennej 11. Nr tel. (33) 815 79 00 .
- chorób układu krążenia, badania profilaktyczne w programie profilaktyki chorób układu krążenia pozwalają na wczesne zdiagnozowanie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia. Badania w ramach programu można wykonać w każdym podmiocie leczniczym, który podpisał z NFZ umowę na realizację świadczeń w zakresie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Skierowany jest do osób obciążonych czynnikami ryzyka znajdującymi się na liście lekarza POZ. Uprawnionymi do uzyskania świadczeń są osoby będące w danym roku kalendarzowym w 35, 40, 45, 50 oraz 55 roku życia, które w ciągu ostatnich 5 lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach programu i u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia. Program profilaktyczny chorób układu krążenia realizują następujące placówki:
1) NZOZ „SILESIA”, ul. Nad Białką 1, tel. 32 738 56 50
2) Poradnia Lekarza Rodzinnego, ul. Traugutta 18 a, tel. 32 215 23 49
3) NZOZ „DIAMED”, ul. Kochanowskiego 4, tel. 32 215 24 42
4) NZOZ „FALMED”, ul. Krótka 4, tel. 32 215 81 93
5) NZOZ „SIMED”, Plac Wolności 5, tel. 32 736 10 30
6) NZOZ „HED-MED.”, ul. Nad Białką 1b, tel. 32 215 28 31
7) Ubezpieczalnia, ul. Miliardowicka 64, tel. 32 215 72 68
8) NZOZ „DIAMED”, ul. Widna 1, tel. 32 472 81 10
9) Ubezpieczalnia, ul. Bestwińska 15, tel. 32 215 38 25
10) Ubezpieczalnia, ul. Sienkiewicza 8, tel. 32 215 32 41
PPU/ŁP
CZYTAJ
POPRZEDNIĄ
CZYTAJ
NASTĘPNĄ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
KONTAKT