Sobota, 18.05.2024
Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Czechowice-Dziedzice - rozpoczęcie prac nad dokumentem
12-08-2015

Gmina Czechowice-Dziedzice przystąpiła do opracowania dokumentu pn. „Plan Gospodarki Niskoemisyjnej”. Przygotowanie dokumentu pozwoli zaplanować działania na najbliższe lata na rzecz ochrony i poprawy jakości powietrza w naszej gminie.

Gmina uzyskała dotację ze środków WFOŚiGW w Katowicach na realizację projektu w wysokości 80% kosztów.

Opracowanie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej umożliwia ocenę aktualnego stanu powietrza atmosferycznego, zdefiniowanie koniecznych działań w zakresie ochrony środowiska i zaplanowanie konkretnych zadań do realizacji w kontekście ograniczenia emisji, poprawy efektywności gospodarki oraz zwiększenia ilości energii uzyskiwanej z odnawialnych źródeł w najbliższym horyzoncie czasowym.

Celem Projektu jest wsparcie działań na rzecz realizacji pakietu klimatyczno-energetycznego do roku 2020, tj.:

• redukcji emisji gazów cieplarnianych;
  • zwiększenia udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych;
  • redukcji zużycia energii finalnej, co ma zostać zrealizowane poprzez podniesienie efektywności energetycznej;
  • poprawa jakości powietrza.

Korzyści z opracowania Planu Gospodarki Niskoemisyjnej i przygotowania bazy emisji, są następujące:

• dostęp do funduszy krajowych i unijnych na dofinansowanie inwestycji związanych z ochroną atmosfery, efektywnością energetyczną i OZE w Gminie w latach 2014-2020,
  • oszczędności w budżecie Gminy,
  • poprawa jakości powietrza na terenie Gminy,
  • posiadanie kompleksowej bazy emisji na terenie Gminy.

Na podstawie PGNu w przyszłości będzie można ubiegać się o dofinansowanie ze środków krajowych, z programów:

• GAZELA - dla transportu publicznego (w tym na wymianę taboru autobusowego),
  • SOWA - dla oświetlenia ulicznego,
  • LEMUR - dla termomodernizacji budynków,
  • BOCIAN i PROSUMENT - dla inwestycji OZE (w tym na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych).

W najbliższym czasie trafią do Państwa ankiety inwentaryzujące emisję. Zebrane dane pozwolą na opracowanie realnego planu, możliwego do zrealizowania dla naszej gminy w zakresie ochrony i poprawy jakości powietrza. O szczegółach poinformujemy już wkrótce.

SR/UM, PM

Loga