Sobota, 27.04.2024
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

Dziadek do orzechów. MDK zaprasza na retransmisję z Teatru Bolszoj
30-12-2015

Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach zaprasza na spektakl baletowy w dwóch aktach Piotra Czajkowskiego „Dziadek do orzechów” (1892), w wykonaniu tancerzy moskiewskiego Teatru Bolszoj. Retransmisja 17 stycznia, godzina 15.30 .

W wielu krajach nie ma Bożego Narodzenia bez gwiazdkowego spektaklu Dziadka do orzechów. Choć prapremiera baletu odbyła się w Petersburgu w dniu Świętego Mikołaja, 6 grudnia 1892 roku, to tradycja gwiazdkowa towarzysząca temu baletowi powstała niemal pół wieku później, w Stanach Zjednoczonych.

Choć dziś, inaczej niż za czasów Czajkowskiego, spektakl ten jest kierowany głównie do młodszych widzów, to nadal pozostaje jednym z najpoważniejszych arcydzieł klasycznego baletu rosyjskiego.

Mali widzowie odnajdą w nim baśniową historię małej Klary (w rosyjskiej wersji jest to Masza), która dzięki dobremu sercu i odwadze wyzwala spod czaru księcia zaklętego w dziadka do orzechów. To jeden z najpiękniejszych baletów klasycznych z fenomenalną muzyką Czajkowskiego.

Grigorowicz prezentuje inne podejście do baletowej bajki: napełnia ją Hoffmannowskim mistycyzmem i tajemniczością. W jego Dziadku do orzechów nie ma żadnej przymilności. To nie balet o wyimaginowanym i błogosławionym Królestwie Konfiturowym (Krainie Słodyczy), gdzie na gałązkach choinki rozwieszone są cukierki, orzechy i marcepany, ale o fantasmagorycznych poczynaniach Drosselmeyera, dzięki którym piękni książęta zwyciężają reprezentując dobro, a królowie myszy giną wraz ze swoim wojskiem

Obsada:

Aleksandr Fadejczew jako radca Sztalbaum, Maria Żarkowa jako jego żona, Anna Nikulina jako Maria, ich córka Anastazja Sziłowa jako Fryc, brat Marii Andriej Merkuriew jako radca Drosselmeyer, ojciec chrzestny Marii i Fryca Denis Rodkin jako Dziadek do orzechów, a później Książę Witalij Biktimirow jako Król Myszy Ilia Artamonow jako Arlekin Margarita Szrajner jako Kolombina Tatiana Łazariewa jako Diabliczka Anton Sawiczew jako Diabełek Jelizawieta Krutielewa, Artur Mkrtczjan jako lalki hiszpańskie Anna Rebieckaja, Aleksandr Wojtiuk jako lalki hinduskie Swietłana Pawłowa, Jegor Szarkow jako lalki chińskie Anna Leonowa, Aleksandr Wodopietow jako lalki rosyjskie Maria Winogradowa, Władisław Kozłow jako lalki francuskie

Pierwsi tancerze, soliści, koryfeje i zespół baletowy Teatru Bolszoj, orkiestra i chór Teatru Bolszoj.

Paweł Kliniczew - dyrygent

Realizatorzy:

• Jurij Grigorowicz: choreografia wg Mariusa Petipy
  • Simon Wirsaładze: scenografia i kostiumy
  • Prowadzenie podczas transmisji: Katia Nowikowa
  • Realizacja telewizyjna transmisji: Vincent Bataillon

Przedstawienie trwa około 2 godzin i 10 minut.

Zapraszamy!

MDK/ŁP