Piątek, 17.05.2024
Imieniny: Brunony, Sławomira, Wery

Mierniki do pomiaru stężeń pyłu zawieszonego na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice.
03-02-2017

Gmina Czechowice-Dziedzice zakupiła dwa mierniki do pomiaru stężeń pyłu zawieszonego.

Zainstalowane zostały one w centrum miasta oraz południowej części Czechowic-Dziedzic. Obecnie trwa testowanie mierników oraz rozruch techniczny systemu, który docelowo będzie się składał z czterech takich urządzeń. Dwa kolejne pojawią się w północnej części miasta oraz w sołectwie Zabrzeg. Koszt zakupu jednego czujnika to 500 złotych brutto.

Jednocześnie informujemy mieszkańców, iż Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska prowadzi na terenie kraju profesjonalne, autoryzowane pomiary zanieczyszczeń powietrza. Niestety, systemem tym nie są objęte Czechowice-Dziedzice. Wyniki pomiarów prowadzonych przez WIOŚ są dostępne na stronie www.katowice.wios.gov.pl w zakładce monitoring środowiska. Bezpośredni link do nich można również znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach, w zakładce Stan powietrza.

Ponadto informujemy, że w styczniu br. Gmina Czechowice-Dziedzice po raz kolejny wystąpiła do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach z wnioskiem o zainstalowanie na terenie naszej gminy profesjonalnej stacji pomiarowej do monitoringu zanieczyszczeń powietrza. Należy bowiem zaznaczyć, że pomiary dokonywane za pomocą urządzeń zakupionych przez Gminę Czechowice-Dziedzice mają charakter edukacyjny i pomocniczy. Najbliższa profesjonalna, automatyczna stacja pomiarowa WIOŚ, znajduje się na terenie miasta Bielsko-Biała.

OŚ/UM, ŁP